Mavi Sarı Macav (Ara) Papağanı

Refik Türk

Takipçi Üyemiz
Katılım
10 Mar 2010
Mesajlar
241
Konum
İzmir
Adı
Refik
Soyadı
Türk
(Ara ararauna  - Blue-and-yellow Macaw  –  Ara Bleu – Ararauna)
Menşei : Güney Amerika. Orta ve Güney  kısımlar;Panama’dan Paraguay’ın kuzeyine.


Habitat : Sürekli su baskınına uğrayan ormanlık bölgeleri tercih eder.  Su kenarlarında,  savanlarda, açıklık alanlarda ormanlarda da rastlanır.


Dayanıklılık : Dayanıklı


Boyutları : 76-86 cm.


Kanat açıklığı : 104-114cm


Ağırlık : 900gr  (1300gr ağırlığa ulaşabilir)


Cinsiyet Ayrımı : Dişi erkek ayrımı  yoktur. DNA testi gerekir. Yeni bir yöntem ile (endoskopi) cinsiyet ayırabildiği söyleniyor.


Diyet : Bu kuşlar için satılan karışık yemlere (ayçiçeği, darı, vb) ilave olarak meyve ve yeşillik takviyesi yapılmalıdır.   


Üreme : Pek çok yavru bulunabilir. Fakat bu kuşları eş yapabilmek  için yıllar geçmesi gerekebilir. 4cm. genişliğinde tahta malzemeden, 55*55*85cm boyutlarında bir yuvalığa 17cm çapında bir giriş deliği açmak gerekir.  Yuvalık bütün yıl boyunca asılı bulunmalıdır. Yuvalığı uyumak için de kullanırlar.


Ortalama Ömrü : 60  sene.


Ömür Çizelgesi       


Yumurta sayısı : 1-3 (genellikle 2)  yumurta


Çıkış zamanı : 25-28  gün.


Yuvalıktan Çıkma : 3 aylık.     


Mizaç : Çok gürültücü ve oldukça zeki bir kuştur. Taklit etmeyi ve konuşmayı iyi becerir. 


Barındırma : Eğer çift olarak bakılıp yavru almak isteniyorsa, dış salmada en az 2m*80cm ebatlarında yere ihtiyaç duyulur.


Bilezik : 8-10 günlükken.  14mm.


Özel Hususlar : Geleneksel ev hayvanlarından olan kedi ve köpekten daha farklı olarak sahiplerinden daha fazla efor ve bilgi isterler. Zeki ve sosyaldirler. Evcil hayvanlar ile iyi ve sevimli ilişki kurarlar. Sahipleri ile bir kişi olarak bilinirler. Sahiplerine çok yakın bağ ile bağlıdırlar.

Exoticispinozlar.com