MUHABBET KUŞLARI ve JAKO PAPAGANLARDA İSHAL NEDENLERİ VE TEDAVİSİ

kuşcuusta07

Uzman Üyemiz
Katılım
11 Mar 2010
Mesajlar
261
Konum
ANTALYA-Merkez
Web sitesi
www.kuscuusta07.tr.gg
Adı
Yavuz
Soyadı
usta
MUHABBET KUŞLARI  ve JAKO PAPAGANLARDA İSHAL NEDENLERİ VE TEDAVİSİ
Muhabbet kuşları yaşamlarının değişik dönemlerinde ishal olurlar.Muhabbet kuşlarında,papağanlarda ishal,kanarya ishal,jako ishal sebep ve tedavileri,kullanılan ilaçlar ortak özellik göstermektedir. Muhabbet kuşlarında ishallerin bazıları tedavi edilebilir ama bazıları tedavi edilemeyebilir, muhabbet kuşlarında ishal en büyük oranda ölüm sebepleri arasındadır..Özellikle muhabbet kuşları uygun oda ısısında bulunmalı ve hava akımına maruz kalmaması gerekmektedir.Muhabbet kuşları dışkı ve idrarı aynı anda yapma eğilimindedirler.İdrarın rengi süt renginde ve muhallebi kıvamına yakındır,koyu renkli dışkı idrarın etrafında bulunmaktadır,gerçek ishallerde muhabbet kuşlarında dışkı siyah bölgeleri dağılır normal durumlarda dağılmaz.Normalde dışkının kokusuz ve kısa zamanda kuruması gerekmektedir.

MUHABBET KUŞLARINDA İSHAL NEDENLERİ

*Muhabbet kuşunun karın bölgelerinde oluşan tümörler.
*Muhabbet kuşlarında ortam ısısının yeterli düzeyde olmaması.
*Muhabbet kuşunun hava akımında kalması(tüyler kabarmış ve ishalse)
* Muhabbet kuşunun böbrek hastalığına yakalanmış olabilir(akut veya kronik böbrek yetmezliği)
*Muhabbet kuşunun karın bölgesindeki şişlikler.
* Muhabbet kuşunun gut hastalığına yakalanması.
* Muhabbet kuşunun toksin alması.
*Muhabbet kuşunun zehirli gıdaların verilmesi.
*Muhabbet kuşunun içme suyunun filtre edilmeden verilmesi.
* Muhabbet kuşuna fazla miktarda meyve verilmesi.
* Muhabbet kuşunun hormonal bozuklukları.
* Muhabbet kuşunun çok fazla tuz veya glikoz (diyebetik ise)alması.
* Muhabbet kuşunun stress olması(kafesinin yerinin değişmesi,seyehatler vs)psikolojik olgular.
* Muhabbet kuşunun beslenme deyişiklikleri.
* Muhabbet kuşunun aşırı proteinli gıdalarla beslenmesi.
*Muhabbet kuşunun a vitamini eksiklikleri
*Muhabbet kuşunun çürük tohum ve meyvelerle beslenmesi.
*Muhabbet kuşunun soğuk ve dengesiz diyet beslenmeleri.
*Muhabbet kuşunun paraziter hastalıkları(Trichomania vs)
*Muhabbet kuşunun mantar enfeksiyonları(candida)
*Muhabbet kuşunun bakteriyel hastalıkları(streptokok,enterkok,stafilokok,e.coli vs)
*Muhabbet kuşunun bağışıklık sisteminin zayıflaması.
*Muhabbet kuşunun suyu fazla içmesi.
*Muhabbet kuşunun yumurtalık hastalıkları.
*Muhabbet kuşlarında yabancı cisim alımı ve dezenfektanlar.
*Muhabbet kuşlarında ağır ruhsal bozukluklar.
*Muhabbet kuşlarında ağır metal zehirlenmeleri.

MUHABBET KUŞLARINDA İSHALLERDE BELİRTİLER (SEMPTOMLAR)

*Aşırı ishal bazen ishalde kan görülebilir.
*Bitkinlik ve durgunluk,uyku hali görülebilir.
*Fiziksel muaynede karında kitle.
*Muhabbet kuşunun tüylerde kabarma.
*Dışkı bölgesinde yoğun ishal nedeniyle dışkı yapışmaları.
*ishal nedeniyle dehidrasyon ve zayıflama.
*Gözlerde bulanıklık ve anlamsız bakış.
*Ağrı olgusu.
*Ayaklarda şişlik bu bazen iltihaplı olabilir.
*Yem yememe ve iştahsızlık.
*Kuş kumu eksikliği,muhabbet kuşlarında taşlıklıkta kum verilmeme durumunda yemleri Muhabbet kuşlarında ağır ruhsal bozukluklar. sindirmekte zorlanmaktadır.Buda sindirim sisteminde ve bağırsaklarda sorun çıkarmaktadır.

MUHABBET KUŞLARININ İSHAL OLGULARINDA TEŞHİS YÖNTEMLERİ

-Radyografi(röntgen) (yabancı cisim olguları,ağır metal zehirlenmeleri,kanser vakalarında uygulanan yöntemdir.)
-Muhabbet kuşunun bir veteriner hekim tarafından dikkatli bir şekilde muayne edilmesi.(kafes kontrolü)
-İshal numunesinde kültür antibioğram testi yapılması.
-ishalli dışkının makroskobik fiziksel muaynesi.(koku-renk-kıvam-kuruma süresi vs)
-Laborutuvar yöntemleri.(e.coli,streptokok,enterokok vs)
-Dışkıda mikroskobik parazit yumurtası aranması.
Muhabbet kuşlarında antibiyotik kullanımı en son çare olarak düşünülmelidir.ishal olgularında başlangıç tedavi semptomatik olarak yapılmalıdır.Muhabbet kuşlarında ishal olgularında kronik böbrek yetmezliği yavaş olarak ilerler,ama akut böbrek yetmezliği dediğimiz sendromda aniden ortaya çıkar ve çok şiddetli seyredebilir ölümcül olabilir böbrek rahatsızlıklarında ayaklarda topallık ,şişme(iltihaplı),ağrı,çok sık idrara çıkma vs görülebilir sağlıklı böbreklere aşırı protein zarar vermektedir muhabbet kuşlarında böbreklere en fazla toksinler,ağır metaller,zehirli gıdalar,içme suyunun filtresiz verilmesi vs zarar vermektedir. acil bir veteriner hekime başvurmanızı tavsiye ederim.

Muhabbet kuşlarında giardia vakaları ishallerde önemli yer tutmaktadır,giardia tek hücreli, protozoondur.Teşhisi zordur muhabbet kuşunda ishale neden olmakta diğer belirtiler yoğun kaşıntı,stres,uyuşukluk,kilo kaybı ilk klinik belirtilerdir.Muhabbet kuşu sık sık yalama yapar dışkı kuşun arka tarafında yapışık olarak bulunur.Akut ve kronik ve tekrarlayan ishaller şeklinde görülmektedir.Dışkı sulu kokulu ve mukusludur.Muhabbet kuşunda ölümcül olabilmektedir.Ölüm parazitin besin ve yağ metobolizmasında bozulmasından ileri gelmektedir.Muhabbet kuşlarında ayrıca ciltlerinde kurumalar görülmektedir.Giardialar taze muhabbet kuşu pisliklerinde bol olarak bulunmaktadır ve kuşlar bol miktarda kistler ve trofozoitler döker.Etkenin saptanmasında elısa(enzim-immunoassay) kullanılabilir bu test bazen yanlış sonuç verebilir,bu tür durumlarda trichrome boyama yapılır.Giardia tedavi edilebilir bir hastalıktır.İzmir bornova veteriner kliniğimizde yoğun olarak tedavi programlarını muhabbet kuşlarında uygulamaktayız.
Muhabbet kuşlarında ve diğer kuşlarda yeşil sarı ishaller karaciğer hastalığı,anorexsia,koyu kanlı olması iç kanama olasılığı aklımıza gelmektedir.Birde kuşlarda kanserlerde ve bağırsak tıkanıklıklarında az dışkı görülmektedir.Radyografi şarttır,erken teşhis önemlidir.
Muhabbet kuşlarında ve diğer kuşlarda özellikle zehirlenmeler(toksin) kimi bitki ve meyvelerde olabilmektedir.Avakado,akasya,zakkum,yılbaşı çiçeği,çam ağacı, vs gibi.kuşlarda mide(taşlık) ve kursak ekşi meyve(portakal,limon vs) ve bitkilerin yenmesi sonucu oluşan tahribat sonucu bu yapılarda fizyolojik bozulmalar şekillenmektedir.Bu durum kuşlarda ishale neden olabilmektedir.
Muhabbet kuşlarında geçici ishallerin dışında diğerlerinde antibiyotik kullanılmalıdır geçici ishal olgusu muhabbet kuşlarında çok su içme,aşırı meyve tüketme,aç kalma durumlarında bir gün içinde geçer bir günden daha fazla süren ishallerde kesinlikle tedavi programı uygulamak gerekmektedir.
Muhabbet kuşlarında muhakkak düşük diyetler uygulanması gerekmektedir.Gıda verilmelerinde organik sebzeler,bol yeşillik,meyve verilmesi gerekmektedir.ishal durumlarında kafes ve sulukların dezenfekte edilmesi,muhabbet kuşu yemlerinin açık alınmaması ön önlemler olarak düşünülmesi gerekmektedir.

Muhabbet kuşlarını beslenmesinde verilen meyvelerin yıkandıktan sonra kurulanmaması buzdolabından çıktıktan sonra bekletmeden soğukken verilmesi durumunda ishal olguları görülebilmektedir.
Muhabbet kuşlarının kafes seçimlerinde boyasız pirinç kafesler tercih edilmelidir boyalı kafeslerde boya özellikle muhabbet kuşunun kemirmesi nedeniyle oral alınımla toksikasyona zehirlenmelere neden olur.Kafes boyalarında bulunan kurşun karaciğer ve böbrekte geri dönüşü olmayan tahribat yapar,kısa vadede yoğun miktarda boya yenmesi ani ölümlere neden olur bu nedenlerden dolayı boyasız muhabbet kuşunun rahat edebileceği büyüklükte pirinç kafesler tercih edilmelidir.
Özellikle ishallerde muhabbet kuşlarında kan görülmesi durumunda acil veteriner hekim müdehalesi gerekir bu durum kuşunuzu 1-2 saatte öldürebilir.
Muhabbet kuşlarında antibiyotik kullanımı hem yararlı hem de zararlı organizmaları yok etmektedir muhabbet kuşunuz hasta olmadığı halde antibiyotiklerin kullanılması ona zarar verecektir,bu durum daha da tehlikeli bir boyuta geçerek muhabbet kuşunuzun bağışıklık sistemine zarar vererek azalmasına veya çökmesine neden olabilir.
Muhabbet kuşları özellikle sıcak havalarda sık sık banyo yapmak isterler banyo sırasında yoğun su içme sonucu fazla su içme ve banyo sonrası korunmaya dikkat edilmeme sonucu hava akımında kalması nedeniyle ishal görülebilir.Bu nedenle banyonun kısa tutulması banyo sonrası dönemde kuşların üşütülmemesi gerekmektedir.
Birde sık yapılan bir hatalı beslemeden bahsetmek istiyorum özellikle peynir verilmesi pek çok kuş hastası tarafından doğru kabul görmektedir bu yanlış bir inanıştır peynirin mayalı ve süt ürünü olması,tuzlu olması nedeniyle kesinlikle verilmemesi gerekir.Bu durum muhabbet kuşu bakımında önemle dikkat edilmesi gereken bir husustur.Bu durum bizim kültürümüzde olan susam,fındık,fıstık,ceviz gibi yağlı ürünler içinde geçerlidir.Bu tip yağlı gıdalar dışkıda yumuşamaya ve yağlanmaya neden olur.böbrekler yüksek protein ve yağ nedeniyle tahrip olur.İzmir bornovadaki kliniğimize başvuran bir muhabbet kuşu sahibi günde bir ceviz vererek kuşunu beslediği için kronik ishal şikayetiyle bize geldi yemek kültüründe çikolata,peynir,çubuk kraker(üzerinde tuz-mayalı) olduğunu söyledi inanamadık gıda diyet programı komple değiştirildi buna rağmen hala bize ama o çok seviyor dedi bilmeden kuşuna ne kadar zarar verdiğini anlattık ve ikna oldu.Kuşunuz kendisine neyin zararlı faydalı olduğunu bilmediğini unutmamalısınız.
Muhabbet kuşları idrar ve dışkıyı aynı anda bırakma eğilimindedirler.Bu durum ishali takip etmeyi zorlaştırmaktadır.
Muhabbet kuşlarında ishallerde neden kesinlikle bulunmalıdır yoksa uygulanan tedavinin başarıya ulaşması zordur.Bu konuda muhakkak bir veteriner hekim müdehale etmelidir,türkiye’de petşoplarda satılan ishal kesici ilaç kullanımı kesinlikle yanlıştır bu muhabbet kuşunuza yarardan ziyade zarar verebilir.
Tolgay Aytar
Veteriner Hekim

Saygılar.
 

murat kabayel

Uzman Üyemiz
Katılım
31 Ağu 2010
Mesajlar
619
Konum
izmir
Adı
murat
Soyadı
kabayel
benim icin cok yararlı bilgiler paylaşım icin teşekkürler yavuz bey.
 

Arikan

Yeni Üyemiz
Katılım
19 Eki 2019
Mesajlar
1
Konum
Konya
Adı
Tayfum
Soyadı
Arıkan
Merhaba benim kuşum 3 gündür ishal. Veterinere gittim antibiotik verdi onu içiriyorum sabah akşam bu sefer de yem yemeyi bıraktı. Ne yapacağımı şaşırdım. Aşırı halsiz ve sürekli uyuyor
 

semra

Yeni Üyemiz
Katılım
8 Tem 2018
Mesajlar
14
Adı
semra
Soyadı
ç
merhaba kısa bir süre önce muhabbetim ile ilqili forum olarak bir sorun paylaşmıştım sorunu hâlâ devam ediyor nasıl ilerlemem qerekiyor yardımcı olabilirmisiniz. yeşil dışkısı ve kabarık duruşu vardı. bunun üzerine uyquladığım tedavi;
5 qün sulphamezathine-(2 qün ilaç qecikmesinden dolayı mecburi normal su)-3 qün vit-amino tonik-3 qün probiyotik tedavisi uyquladım
buqün 3.qün ve normal su olarak devam ediyorum ama hayvan hâlâ kabarık ve dışkısı yeşil krem tenide kırmızaya yakın tüyler emâneten duruyor qibi! nasıl ilerlemeliyim acaba?
 

Ekli dosyalar

Femirleroğlu

https://www.instagram.com/faruk_emirleroglu/
Yönetici
Katılım
7 Kas 2019
Mesajlar
1,223
Konum
Bursa
Web sitesi
www.instagram.com
Adı
Faruk
Soyadı
Emirleroğlu
Tayfun ARIKAN' Alıntı:
Merhaba benim kuşum 3 gündür ishal. Veterinere gittim antibiotik verdi onu içiriyorum sabah akşam bu sefer de yem yemeyi bıraktı. Ne yapacağımı şaşırdım. Aşırı halsiz ve sürekli uyuyor
Selamlar,

Veterinizin dediğini uygulayın. Bir hastanın 1 doktoru olması sağlıklı olandır. KEndisine danışın. Ancak Muhabbet Kuşları dal darıya dayanamaz. Kafese bırakın mutlaka hayır demeyecektir.
 

Femirleroğlu

https://www.instagram.com/faruk_emirleroglu/
Yönetici
Katılım
7 Kas 2019
Mesajlar
1,223
Konum
Bursa
Web sitesi
www.instagram.com
Adı
Faruk
Soyadı
Emirleroğlu
Semra ÇINAR' Alıntı:
merhaba kısa bir süre önce muhabbetim ile ilqili forum olarak bir sorun paylaşmıştım sorunu hâlâ devam ediyor nasıl ilerlemem qerekiyor yardımcı olabilirmisiniz. yeşil dışkısı ve kabarık duruşu vardı. bunun üzerine uyquladığım tedavi;
5 qün sulphamezathine-(2 qün ilaç qecikmesinden dolayı mecburi normal su)-3 qün vit-amino tonik-3 qün probiyotik tedavisi uyquladım
buqün 3.qün ve normal su olarak devam ediyorum ama hayvan hâlâ kabarık ve dışkısı yeşil krem tenide kırmızaya yakın tüyler emâneten duruyor qibi! nasıl ilerlemeliyim acaba?
Semra Hanım,

Sizinle daha önce yazıştık ve iç bakteri tedavisini uyguladık. Eğer geçmez ise iç mantar tedavisi / kursak mantarı tedavisi uygulayacağımızı söylemiştim. Bu tedavi de aşağıdaki şekilde olacak.

ilacımız eczanelerden bulabileceğiniz ZOLAX  50 mg.
Ölçüsü de 1 lt suya 100 mg (2 kapsül) karışımı ile hazırlanacak. Siz buna göre oranlayarak kendi suluğunuza tatbik edebilirsiniz. ZOLAX 50 mg. demek her kapsül 50 mg. ilaç içeriyor anlamına gelir.
24 saat kafeste tutulacak ve 2 gün ara ile tekrar uygulama yapılacak. Toplam 5 uygulama geçmez ise 6. uygulamayı da yapabilirsiniz.
Yine kafesimizde uygulama esnasında yem haricinde ilave hiç bir şey bulunmayacak. (gaga taşı, sübye kemiği, vitamin, mama, kuş kumu/taşı)
1 gün ilaç 2 gün boş toplam 5-6 uygulama ile 15 - 18 gün sürecek.
Bu arada günde 1 tane dal darı bırakabilirsiniz.

tekrar geçmiş olsun.
 

semra

Yeni Üyemiz
Katılım
8 Tem 2018
Mesajlar
14
Adı
semra
Soyadı
ç
Faruk EMİRLEROĞLU' Alıntı:
Semra Hanım,

Sizinle daha önce yazıştık ve iç bakteri tedavisini uyguladık. Eğer geçmez ise iç mantar tedavisi / kursak mantarı tedavisi uygulayacağımızı söylemiştim. Bu tedavi de aşağıdaki şekilde olacak.

ilacımız eczanelerden bulabileceğiniz ZOLAX  50 mg.
Ölçüsü de 1 lt suya 100 mg (2 kapsül) karışımı ile hazırlanacak. Siz buna göre oranlayarak kendi suluğunuza tatbik edebilirsiniz. ZOLAX 50 mg. demek her kapsül 50 mg. ilaç içeriyor anlamına gelir.
24 saat kafeste tutulacak ve 2 gün ara ile tekrar uygulama yapılacak. Toplam 5 uygulama geçmez ise 6. uygulamayı da yapabilirsiniz.
Yine kafesimizde uygulama esnasında yem haricinde ilave hiç bir şey bulunmayacak. (gaga taşı, sübye kemiği, vitamin, mama, kuş kumu/taşı)
1 gün ilaç 2 gün boş toplam 5-6 uygulama ile 15 - 18 gün sürecek.
Bu arada günde 1 tane dal darı bırakabilirsiniz.

tekrar geçmiş olsun.

TEŞEKKÜRLER
 

Femirleroğlu

https://www.instagram.com/faruk_emirleroglu/
Yönetici
Katılım
7 Kas 2019
Mesajlar
1,223
Konum
Bursa
Web sitesi
www.instagram.com
Adı
Faruk
Soyadı
Emirleroğlu
boş günlerde sadece su veriniz. vitamin probiyotik gerek yoktur. ve boş günlerde mama vermeyelim sadece darı grubu ile ilerleyelim. amacımız kursağı tedavi etmek ve dışarıdan verdiğimiz şeylerle yeni komplikasyonlar yaratmayalım.
 

semra

Yeni Üyemiz
Katılım
8 Tem 2018
Mesajlar
14
Adı
semra
Soyadı
ç
Faruk EMİRLEROĞLU' Alıntı:
boş günlerde sadece su veriniz. vitamin probiyotik gerek yoktur. ve boş günlerde mama vermeyelim sadece darı grubu ile ilerleyelim. amacımız kursağı tedavi etmek ve dışarıdan verdiğimiz şeylerle yeni komplikasyonlar yaratmayalım.
peki dediğiniz qibi yapacağım faruk bey teşekkür ederim.