Muhabbet kuşu burun kanaması

Esra DELÜHASAN

Takipçi Üyemiz
Adı
Esra
Soyadı
Delihasan
Merhaba arkadaşlar ve değerli usta abilerim.

Maalesef ki 10 aylık yuva hazırlığındaki dişi kuşum bu sabah burnunu kanatmış. neden yaptığını bir türlü anlamadım. Acaba solunum sıkıntısı mı var? O yüzden mi böyle hareketlerde bulunuyor. Daha önce de bir kere yapmıştı, yaklaşık 20 gün önceydi. Ben de tırnaklarından şüphelenmiştim. hatta kafesindeki kumu bile eledim burnuna toz mu kaçırıyor diye. ama yine oldu ve ne yapacağımı bilmiyorum. Video çekmeye çalıştım, videodaki hareketleri resim koymaya nazaran teşhis için daha önemlidir diye düşündüm. değerli üretici abiler  yardımcı olursa sevinirim.

Aynı zamanda bu durumla karşılaşan başka kimseler var mı? Varsa onlara da yardımcı olur. İnternette de ufak bir araştırma yaptım fakat genelde burun kanaması olarak yazılan durum çarpmaya bağlı cere üstü kanaması. Benim kuşum ise burnunu kaşıyor ve kanatıyor. Bende solunum yolları ile ilgili olduğunu düşündüm ama yine  de emin olamadım. Lütfen yardımcı olun.

yem yemesi ve her şeyi normal. İştahsız ve kabarık değil. İshali yok. Ortam sıcaklığı oda sıcaklığında. kafes altları 2 günde bir mutlaka temizleniyor. Sulukları her su değişiminde sıcak su ve sirkeli su ile, yemlikleri ise 15 günde bir sıcak su ve sirkeli su ile dezenfekte ediliyor. sularına haftalık elma sirkesi damlatıyorum. Odada doğalgaz sobası var o yüzden pencerede hava sirkülasyonu için havalandırması mevcut. Ben de aralıklı olarak ortam sıcaklığını ani değiştirmeyecek şekilde odayı havalandırıyorum. yine doğalgaz sobası yüzünden oda kuru hava olmasın diye odaya az nem katkısı olsun diye daima soba üstüne demlik koyuyorum. hatta içine zaman zaman okaliptüs ya da nane katıyorum.

https://www.youtube.com/watch?v=zD7CvYPmiuk&t=20s

LEPRAKORN

Site Moderatörü
Adı
ONUR
Soyadı
TATAROĞLU
Esra hanım geçmiş olsun ben kuşta çok büyük çaplı bir kanama vs göremedim ama erkekle kavga ettiyse kur döneminde yaralanma kanama olabiliyor ondandır diye düşünüyorum. Sorun olacağını sanmam ama kuş boğazına bişey takılmış gibi rahatsız ona bir anlam veremedim kanama tekrar olursa bununla birlikte iç yaralanma mı var sorusu gelebilir aklınıza

Esra DELÜHASAN

Takipçi Üyemiz
Adı
Esra
Soyadı
Delihasan
Sağolun teşekkür ederim.
Hayır erkekle kavga etmiyorlar,aksine dominant bir dişi dayak yemez atar yani. bu kanamayı Burnunu kaşıyarak yapıyor. Bende anlam veremedim. İkidir yapıyor. Çok bir kanama olmuyor ama yine de endişelendiriyor. özellikle tekrar etmesi bir hastalık belirtisi mi onu öğrenmek istedim. Ya da nezle oldu da burun tıkanıklığı mi var dedim. Sürekli burnunu kaşıyor ve kafasını silkiyor ve boğazında birşey varmış gibi kursak açma hareketini yapıyor. Kuş da huzursuz. Ne yapayım bilemedim.

YunuSedaT

Yeni Üyemiz
Adı
YunuSedaT
Soyadı
Eraslan
Aynı sıkıntı benim muhabbet kuşum da da var.arkadasimdan aldım saglikli bir dişi ama kanat uclarinda kan vardı kendi evime getirdim tiocihilin isminde antibiyotik goz damlasi var ondan suruyorum kanatlarina.sabah odaya girdim benden korktu kafese carpmaya basladi kanadi yine knadi kiyamadim.erkek kuşla hemen opusmeye basladilar ureme zamaninda ama kanat uclarindaki yarasını tamamen kapatamadim

Esra DELÜHASAN

Takipçi Üyemiz
Adı
Esra
Soyadı
Delihasan
Kanadı değil ceresi kanıyor. Kontrol ettim başka bir yerden gelmiyor kan. Cere deliğini kaşıyor ordan geliyor. Bir video daha çektim. Olmadı yarın veterinerlik fakültesine götürmeye niyetim var.

https://youtu.be/4veWtKYxRuQ

YunuSedaT

Yeni Üyemiz
Adı
YunuSedaT
Soyadı
Eraslan
Bendeki kuşun kanadı sizdekinin ceresi anladım onu burnu kanıyor yazınca sizin konuda bende sorunumu yazayım dedim :) umarım biran önce iyilesirler veterinere gitme şansım benim şu an için yok kanadini carparak kanatan kuşlar icinde veterinere sorabilirseniz çok sevinirim tekrar gecmis olsun icon_pray

Esra DELÜHASAN

Takipçi Üyemiz
Adı
Esra
Soyadı
Delihasan
Yunus ERASLAN' Alıntı:
Bendeki kuşun kanadı sizdekinin ceresi anladım onu burnu kanıyor yazınca sizin konuda bende sorunumu yazayım dedim :) umarım biran önce iyilesirler veterinere gitme şansım benim şu an için yok kanadini carparak kanatan kuşlar icinde veterinere sorabilirseniz çok sevinirim tekrar gecmis olsun icon_pray
Yunus bey resim ya da video ile yeni bir konu açıp sorununuzu paylaşsanız sizin açınızdan daha faydalı olur.

Bedizci

Üyemiz
Adı
Şevval
Soyadı
Kışlal
Bi kac gun once bende kusumun burun deliklerini incelerken icinin herzamankinden kirmizi oldugunu gordum ve kanadigini dusundum korktum. Etrafa bakindim ama kan bulamadim. Sizi cok iyi anliyorum uzuntunuzu. InsaAllah rn kisa zamanda iyilesir bi daha tekrarlamaz. Acaba mantar olabilirmi kasinti yapan? bizlerde mantar kasindirir mesela acaba hayvanlarda da kasinti yapar mi? Bunu dusundunuz mu hic?

Esra DELÜHASAN

Takipçi Üyemiz
Adı
Esra
Soyadı
Delihasan
Emin olun düşündüm. Ama mantar enfeksiyonlarıyla ilgili konuların hepsini okudum. Ama burun kanamasına yönelik bir şey ne okudum ne de rastladım. Özcan abi ve ayhan abiye mesaj attım forumda bu konu bir tedavi önerebilirlermi diye. Özcan abi anlam verememiş. Bir iki arkadaşına sormuş, cevap gelince haber verecek. Bekliyorum ışte.

Cicek1

Yeni Üyemiz
Adı
Buket
Soyadı
Dağ
Üzerinden zaman geçmiş ama benim kuşumda aynı problemi yaşadığı icin üye olup sormak istedim, kuşunuz iyileşti mi problemi neymiş öğrenebildiniz mi? Kuşum burnunu kaşıyıp hapsirdiktan sonra burun deliklerinden kan geliyor, veterinere götürdüm ama sürekli farklı şeyler söylüyor (vitamin eksikligi diger kanamasinda ise üşütme dedi)

Kuşcu12737473

Yeni Üyemiz
Adı
Girl
Soyadı
Kuş
Üzerinden zaman geçmiş ama benim kuşumda aynı problemi yaşadığı icin üye olup sormak istedim, kuşunuz iyileşti mi problemi neymiş öğrenebildiniz mi? Kuşum burnunu kaşıyıp hapsirdiktan sonra burun deliklerinden kan geliyor, veterinere götürdüm ama sürekli farklı şeyler söylüyor (vitamin eksikligi diger kanamasinda ise üşütme dedi)
Meraba benim kuşumda aynı kaşınıyor aksırıyor ve burnundan kan geliyor yaşıyormu kuşunuz arkadaşlar çare bulan varsa yzın bende üye oldum sırf bilgi için

Femirleroğlu

https://www.instagram.com/faruk_emirleroglu/
Yönetici
Web sitesi
www.instagram.com
Adı
Faruk
Soyadı
Emirleroğlu
Meraba benim kuşumda aynı kaşınıyor aksırıyor ve burnundan kan geliyor yaşıyormu kuşunuz arkadaşlar çare bulan varsa yzın bende üye oldum sırf bilgi için
video atabilir misiniz?
ya da cere kısmından detaylı birkaç resim lütfen.

Teşekkürler,

Kuşcu12737473

Yeni Üyemiz
Adı
Girl
Soyadı
Kuş
video atabilir misiniz?
ya da cere kısmından detaylı birkaç resim lütfen.

Teşekkürler,
Meraba kuşumun burnunda akıntı vardı aksırıyordu yüzünü sürekli kaşıyordu o ara size yazmıştım ertesi gün kanaması geçti sanırım tırnagı yüzünden kanada petshopa gittim anlattım bana vitamin verdiler o çok iyi geldi aksırması herşryi geçti muhabbet kuşu yetiştiren bi abiye sordum aksırıyor diye yemesi içmesi normaldi bu arada isal yoktu akıntı ve aksırma vardı nefes alışı hırıltılıydı solunum yolu enfeksiyonu var dedi ornimix almamı söyledi sipsriş verdim salı günü gelcekti elime bugün yani ama gelmedi neyse kuşumun aksırması akıntısı solunum hırıltısı geçtü genede ilaç gelse vercem ama size yazmak istedim multivitamin verdim bu süreçte sadece akdarısı kafesinde sürekli bulunur portakal verdim ara arada çok şükür toparladı sizinde böle rahatsızlık olursa bilginiz olsun istedim iyi günler