Muhabbet kuşu üretiminde yağlı tohum kullanımı üzerine

mtures

Yeni Üyemiz
Adı
Murat
Soyadı
Türeş
Değerli arkadaşlar selamlar.
Malumunuz muhabbet kuşu üretiminde özellikle üreme döneminde ve yazın yağlı tohum ile belsemeden kaçınılır. Sebep olarak anaçların kızışarak kuluçkadan kalkma, yavrulara zarar verme, anaçlarda yağlanma, yaz sıcaklarında sıcaktan daha çok etkilenme gibi durumlar ileri sürülür. 2 ay kadar önce yavru büyüten anaçlara keten, kenevir, nijer, susam, çekirdek içi, kabak çekirdeği içi, yulaf tohumu ile eşit miktarlarda hazrıladığım karışımı verdim. Miktar olarak kısıtlama yapmadım, yiyebilecekleri kadar önlerinde durdu. 12 çift kuş üzerinde bunu denedim. İçlerinde daha önceden yavru darp eden (hatta öldüren) çiftler de vardı. Olumsuz herhangi bir durum olmadı. Yavrularda daha iyi gelişme, tüy sorunu olanlarda düzelme, yavruları daha çabuk ve daha dolgun doyurma, gursaklarda daha yumuşak bir yapı, anaçlarda daha sakin davranışlar gibi olumlu durumlar gözledim. Klasikleşmiş bilinen bazı şeleri tekrar gözden geçirmek mi gerekiyor?

Femirleroğlu

https://www.instagram.com/faruk_emirleroglu/
Yönetici
Web sitesi
www.instagram.com
Adı
Faruk
Soyadı
Emirleroğlu
BENCE, 2 ay öncesi zaten son batıma denk geliyor. Hayvanlar kaybettiği enerjiyi alıp ancak kendine yetecek enerjiyi yakalamışlardır. Öncesi en az 3 batım en fazla 4 batım yavru almışsınızdır. Onyuzden bu etkiyi az görmüş olabilmissinizdir.

Ben klasik yöntemden yanayım, kendi denemelerim de oluyor ancak Turkiyede bazı tohumlar çok fazla değil ya da pahalı. Bu sebeple temele dönüyorum bakıyorum ve bu hayvanlar doğada en çok neyi bulurlar ve yerler diye. Karşıma çıkan en önemli besin grubu DARI grubu.

O yüzden etkisi bu kadar fazla tohumlardan olabildiğince uzak durup klasik yöntemi kendi içinde geliştirmeye çalışıyorum. Mesela buhara cim buğday üzerine gidiyorum. Tekne kazıntısı denen son batıma her gün uyguluyorum. Yulaf ve darı eksik etmeden. Tercih hep çim buğdaya doğru kayıyor hayvanlarda. Sonucları yavrularda göreceğiz bakalım.

Hayırlı günler.

rabbani

Uzman Üyemiz
Adı
ÜNAL
Soyadı
YILMAZ
anaclarda kızışma akabinde yavruların gelişimi dövme yuvadan atma problemi olmadıkca her yiğidin ayrı yoğurt yiyişi vardır dusturu ile hareket ederseniz her üretimhanede farklılıklar olabilir yavruları anac yapıyorsanız kuş gözunu nerde actıysa yemine mamasına aşina olduğu için yoğurt yeme sekli farklıldır sonuç iyi ise no problem derim ben selam ve dua ile