MuhabbetKuşlarında Kusma

KurKur

Uzman Üyemiz
Adı
Yılmaz
Soyadı
KURŞUN
Kusma Semptomları

MuhabbetKuşu yediği yiyeceği bir süre sonra bir çok sebepten dolayı kusabilir.
Evciller Psikolojik nedenlerle yapabilir, örneğin bir ayna ya da sahiplerinin eline, parmağına sanki bir eşi beslemeye çalışır gibi.
      Eşine yahut yavrusuna (Yem ikram ederek) kusabilirler.
      Tüy değişimindeki bir MuhabbetKuşu, bu sancılı dönemde fazla yem yiyebilir ve kusabilir.               

Bu sebeplerin dışındaki Kusma ciddi bir hastalığın habercisi olabilir; Unutmayalım ki, kuş sıkıntılı iken kusar. En sık nedeni  Candida veya Megabacteria gibi buna neden olabilecek özel mantar enfeksiyonlarıdır. Ayrıca kusma Kalp, Karaciğer, Pankreas ve Böbrek hastalıkları, Beyin sarsıntısı veya merkezi sinir sistemi tümörleri, vücuttaki mineral ve elektrolit dengesizlikleri ve travmalar neticesinde de görülebilir.

Bazı İlaçlar, Oda Spreyleri, çinko zehirlenmesi, Ortamdaki karbonmonoksitin fazla oluşu, bazı deterjan ve kimyasal temizlik maddeleri de akut yahut kronik zehirlenme nedeniyle kusmaya neden olabilir.

Yüksek proteinli yiyecekler,  A, D ve E vitamini fazlalıkları, yüksek miktarda demir içeren besinler, fazla beslenme ve selenyum eksikliği, bayatlamış ve sağlıklı koşullarda muhafaza edilemiş yemlerden kaynaklanan beslenme ile ilgili problemleri dir.

Trichomonas parazitide, bu soruna  bir başka sebeptir ve bulaşıcıdır. Ebeveynler eşlerini veya yavrularını beslerken Trichomonas geçirilir. Ayrıca aynı suluğu kullanan kuşlarda enfeksiyonu birbirlerine bulaştırabilirler. İlerleyen safhalar kuşu ölüme sebep olacaktır. Genellikle bu durum Damızlık Show MuhabbetKuşlarında görülmektedir. Kusma ciddi bir semptomdur ve aciliyetle Uzmanlardan görüş alınmalıdır.

Candida:  Bir tür kursak mantarı.
    Trichomonas:  Tek hücrelilerden bir kursak paraziti.

Yılmaz KURŞUN
                                                                          www.muhabbetkusuureticileri.org

gurhun_ayaz

Uzman Üyemiz
Web sitesi
www.facebook.com
Adı
Gürhun
Soyadı
Ayaz
Teşekkürler paylaşım için. Benim bir kuşta enseden ivermectin damlattıktan sonra kursak ekşimesi ve ara sıra kusma oluştu bunun için ne yapmalıyım sence? Bi damla damlattım bu arada fazla değil. Zannedersem hayvanın karaciğer kuvvetsizmiş ve ivermectinin toksiditeside kuvvetli olduğundan hayvanı zehirledi. Karaciğeri destekleyen yiyeceklermi vereyim sence yoksa temiz sudan başka bişey vermeyimmi? İlk 2-3 gün kuşu kendim kusturdum rahatladı ama düzelme olmadı. Hala başı göğe bakıyor ve yutkunma var kuşta. Ama dışkısı tam bir sağlıklı kuş dışkısı ve kabarma yok. Sadece hep başı göğe bakıyor ve yutkunuyor. Ama yemini yemesinde bi sorun yok, yemini yiyor köşesine çekiliyor.

KurKur

Uzman Üyemiz
Adı
Yılmaz
Soyadı
KURŞUN
Gürhun Ayaz' Alıntı:
Benim bir kuşta enseden ivermectin damlattıktan sonra kursak ekşimesi ve ara sıra kusma oluştu bunun için ne yapmalıyım sence? Bi damla damlattım bu arada fazla değil.
  Gürhun, Bir kuşuma, kaza ile (elimin alışık olmadığı bir enjektör ile) 8, belki 10 damladan fazlasını damlattım ama bir şey olmadı, İvermectinden olduğuna emin misin ?
  Uzmanlar, dışkı ve kan analizinden sonra tedavi uygulamayı tercih edeceklerdir.
  Son olarak, Olabildiğince doğal ve çok çeşitli beslemeni, ilaç vermemeni öneririm, korku ve heyacan yaşatmamaya çalış. O kuştan Damızlık olur mu; olmaz mı ? bunun kararını zaman içerisinde verebilirsin.

kervanser

Sayfa Yöneticisi
Yönetici
Web sitesi
www.muhabbetkusuureticileri.org
Adı
Selahattin
Soyadı
GÜÇLÜ
Gürhun Ayaz' Alıntı:
Teşekkürler paylaşım için. Benim bir kuşta enseden ivermectin damlattıktan sonra kursak ekşimesi ve ara sıra kusma oluştu bunun için ne yapmalıyım sence? Bi damla damlattım bu arada fazla değil. Zannedersem hayvanın karaciğer kuvvetsizmiş ve ivermectinin toksiditeside kuvvetli olduğundan hayvanı zehirledi. Karaciğeri destekleyen yiyeceklermi vereyim sence yoksa temiz sudan başka bişey vermeyimmi? İlk 2-3 gün kuşu kendim kusturdum rahatladı ama düzelme olmadı. Hala başı göğe bakıyor ve yutkunma var kuşta. Ama dışkısı tam bir sağlıklı kuş dışkısı ve kabarma yok. Sadece hep başı göğe bakıyor ve yutkunuyor. Ama yemini yemesinde bi sorun yok, yemini yiyor köşesine çekiliyor.
gürhun enseye damlattığın ivermectin'le anlattığın kusma ve kursak ekşimesinin bir bağlantısı yok nedenlerini başka sebeplerde aramak lazım

ilker

Uzman Üyemiz
Adı
ilker
Soyadı
ERTÜRK
paylaşım için teşekürler solunum yolu enfeksiyonuyla gelen ishaldede kuşlar kusma yapabilirler hemen coccı.geel w.s.p kullanalım

CeMalT

Uzman Üyemiz
Web sitesi
www.Muhabbetkuslari.Org
Adı
CemaL
Soyadı
Tanış
Yılmaz abi paylaşımdan dolayı teşekkür ederim en azından bendeki kuşun neden kustuğunu çözmüş oldum sayende, Sana da söz etmiştim hatırlarsan sürekli kusuyor geçiremedim diye o zaman en kısa zamanda hediyelik olarak kümesten çıkacak bu dişi :)

Çaresini bulabilmiş olsam tutarım kuşu kalite bir kuş çünkü.

gökay tatar

Uzman Üyemiz
Adı
gökay
Soyadı
TATAR
peki kusmasını önlemek için ne yapmak lazım,hangi ilaç iyi gelir ne gibi önlemler almak lazım...

ceylin123

Uzman Üyemiz
Adı
nihal
Soyadı
baskurt göksu
benim kuşumda da arar ara kusmalar var dışkısının koyu kısmı siyah üstüne  yastık düştü bi ayağı da tutmuyo yapacak bişi yok mu zehirlenecek durum yok büyük kadeşleri iyi

gökay tatar

Uzman Üyemiz
Adı
gökay
Soyadı
TATAR
2 kuşum da bu belirtiler vardı ilk bir tanesini sonra diğerini kaybettim 2 hafta sonra ölüm oluyor ve şimdi bir kuşum da daha kusma başladı kuşun kilosu  ve yemesi iyi göğüs hafif mor renge girmiş elim ayağıma dolaştı acaba bulaşıcı mıdır...