ORANGE WEAVER-TURUNCU ÇULHA (RED BİSHOP)

Refik Türk

Takipçi Üyemiz
Katılım
10 Mar 2010
Mesajlar
241
Konum
İzmir
Adı
Refik
Soyadı
Türk
Dayanıklılık:Oldukça dayanıklı
Üreme:Çok zor
Ötüş: Düşük
Uyum:Agresif,diğer agresif türlerle bakılabilir.
Boy:12.5 cm.
Köken:Afrika

Dağılım alanı:Kuzey Afrika içlerinden Senegal,Etiyopya ve Tanzanya'ya kadar,Angola'nın güneyinden Güney Afrika'ya kadar bulunur.

Karakteri:Ürerken agresiftir.

Fiziksel özellikleri:Erkek kuşun tüyleri(üreme sezonundayken) sırasıyla şu değişiklikleri gösterir:Siyah gaga,başının üstü ve gözünün etrafındaki alanlar siyah,karın siyah,kanatlar kahverengi,kuşun diğer tarafları(çene,boğaz,göğüs,ense ve boyun,sırt,kuyruk altı)turuncu ila kırmızı renk arası olur.

Cinsiyet Ayrımı:Erkekler üreme sezonu başlangıcında siyah ve turuncu renklere bürünür.Dişilerde bu değişim görülmez.

Favori Yiyecekleri:Küçük tohumlar,tahıllar,canlı yem,yeşillik

Doğal Habitat:Su yüzeyine yakın sazlık alanlar

Özel Hususlar:Bu kuşları karışık bir koleksiyonda barındırmak istiyorsanız,daha büyük ve güçlü ispinozlarla barındırmalısınız.Kesikboyunlar,javalar ve diğer aynı boyuttaki Weaverlar gibi.kuşları üreme sezonunda gözleyin,bu dönemde agresif olabilirler.Dövüşüp birbirlerini sakatlayabilirler.Orange Bishop(Turuncu Piskopos) her ne kadar esaret altında Red Bishop'un(Kırmızı Piskopos) solmuş hali gibi gözükse de farklı bir türdür.Renge yönelik besleme yaparsanız(rendelenmiş havuç ve zengin canlı yem seçenekleri sunarsanız) kuşlar doğadaki asıl renklerine kavuşabilirler.

Üreme Tavsiyeleri: Bu türler çokeşlidir.O yüzden üretecekseniz her bir erkeğe 2-3 dişi düşecek şekilde küçük gruplar halinde barınıdırmalısınız.Eğer bir erkeğe bir dişi beslerseniz ,erkek dişiye eziyet edip usandıracaktır.Bu da yumurtaların ve/veya yavruların kaybı ile sonuçlanır.Bu kuşlar üreme sezonunda yerlerinin sıcak olmasını isterler.(Çünkü Afrika'dan,sıcak bir bölgeden gelmişlerdir.)İdeal olarak geniş ve iyi bitkilendirilmiş bir salmada barındırabilirsiniz.Çünkü erkek kuşlar kendi bölgelerini diğer erkeklerden oldukça sert bir şekilde koruyacaklardır.Bitkili bir salma ise gizlilik sağladığı için bu yüzden önemlidir. Erkek kuş yuvayı rafya,kurumuş otlar ve diğer bitkisel materyallerle yapar.Hatta dokur diyebiliriz.Kuşun adı da buradan gelir zaten(Weaver=Dokuyucu,örücü).Hindistancevizi lifini de kabul ederler.
Vahşi doğada,bu kuşlar yuvalarını sazlık bölgelerde inşa ederler.Esaret altında ise salmanın en üstteki yerine veya çalıların dallarını örerek yapar. Yuva oval şekildedir. Yuvaya bir dişi yerleştiği zaman erkek kuş diğer dişiler için yeni yuvalar inşa etmeye gider. Her dişi yeşilimsi mavi renkli yumurtalarını yumurtladığında,kuluçkaya yattıklarında ve yavruları besleyip büyütmeye başladıklarında erkek kuş kendini yuva bölgelerini korumaya adar. Düzenli ve bol canlı yem tedarik etmek üreme sezonu boyunca başlıca gereksinimdir. Genç kuşlar bağımsız beslenene kadar yuvadan alınmamalıdır.

Yaşam Devirleri
Yumurta sayısı: 2-4 yumurta
Kuluçka süresi: 12-14 gün
Tüylenme süresi: 14-15 gün
Bağımsızlaşma süresi: 5 hafta

Kaynak: www.finchinfo.com

Çeviri: Mehmet bey –memospinoz
 

Yahya SAYIN

Uzman Üyemiz
Katılım
11 Ocak 2011
Mesajlar
1,961
Konum
Antalya
Adı
Yahya
Soyadı
SAYIN
Refik abi paylaşım için çok teşekkürler...yahya sayın ant.