PAPAĞAN İSPİNOZLARI (Parrot finches)

Refik Türk

Takipçi Üyemiz
Katılım
10 Mar 2010
Mesajlar
241
Konum
İzmir
Adı
Refik
Soyadı
Türk
Genel: Son zamanlarda kuşhane kültüründe son derece  popüler ve oldukça egzotik bir tür olan papağan ispinozu adını papağanlara benzeyen canlı renklere sahip olmasından almıştır. Kuşhanenizde barındırabileceğiniz yegane güzellikte kuşlardır.
Bu kuşların meraklı ve sokulgan yapıları vardır. Sahiplerini tanıdıkları ve bulundukları ortama girince onları selamlama becerisi gösterdikleri anlatılmaktadır.
Bu tür her zaman hayat dolu,enerjik ve bir an bile yerinde duramayan kuşlar olarak tanımlanmaktadır. Ayrıca oldukça nazik huy yapısına sahiptirler ve diğer kuşlarla sorunsuz geçinebilmektedirler.
Bu tür her mevsim günlük banyoya ihtiyaç duymaktadır,banyodan sonra günlük tüy bakımı onlar için rutin bir alışkanlıktır.
Papağan ispinozunun diğer bir özelliği ise nerdeyse gece yarısına kadar aktif bir tür olmasıdır. Diğer türler içinde uyumak için en son tüneyen kuşlardır ve hala yem kaplarının etrafında gezinenler ve uçuşanlar dahi vardır. Sabah ise ilk uyananlar yine bu kuşlardır.

Çiftler arasındaki bağlar son derece kuvvetlidir ve hayatları boyunca çiftlerin ayrıldıkları gözlemlenmemiştir. Ancak eşlerden biri ölürse kalan kuş yeni bir eş verilmesi tavsiye edilir.
Kuşhanenizde her zaman erkeklerin çiftleşme kavgalarını önlemek için aha fazla sayıda dişi bulundurunuz.

Cinsiyet ayrımı:Erkek ve dişiler görünüm olarak birbirlerine benzerler. Cinsiyet ayrımını sadece tecrübeli üreticiler yapabilmektedir. Seneler içinde cinslerin vücut yapılarını gözlemeyerek bu yola başvururlar. Diğer bir yöntem ise erkeğin şarkısıdır.  Kesin yöntem veteriner yardımı ile olmaktadır.

Türler:
Papağan ispinozu tür olarak gouldian ispinozuna en yakındır. Tüy görünümleri,büyüme evreleri gouldian ispinozuna çok fazla benzerlik gösterir.

Barınma: Ekili kuşhaneler ve uçmaya elverişli ortamlarda barındırınız. Büyüklüğü ortalama 2- 2,5 m uzunluğunda olmalıdır. Bu kuşlarda soğuk iklimlerde gouldian ispinozu gibi zorlanma sorunu yaşanmaktadır,bu yüzden dış kuşhaneler genelde soğuk mevsimlerde soğuğu ve rüzgarı kessin diye  yalıtım ile kaplanır. Ancak zaman içinde nesiller iklime alışma becerisi gösterebilirler. Ancak ısıtılmış petshoplarda tutulanlar için dikkatli olmak gerekir. Kuşhanenizde yetiştirdiğiniz veya yerleştirdiğiniz yeşil bitki size çok fazla şey kazandıracaktır,üretim sorunsuz geçer ve kuşlar huzurlu yapıya sahip olur.

Üretim:Kırmızı yüzlü türler gouldian yada muhabbet kuşu yuvalığından tüp şeklinde sepet yuvaya kadar her tür yuvalığı kabul edebilirler.

Vahşi hayatta duvardaki çatlaklara ve çitlerdeki deliklere yuva yaparlar. Terkedilmiş evlerin kuytu köşeleri veya yarıkları yine tercihler arasındadır.
Dişi kuş yuva yapımını genelde üstlenen taraftır.tercih edilen yuva malzemeleri iyice kurutulmuş yumuşak otlar,çeşitli boylarda kesilmiş kendir parçaları severek kabul edilir.
Yuva malzemelerinde çeşitli kurulmuş bitki türü malzemelerin başta verilmesi gerekmektedir.
Yuva salmanın mümkün olduğu kadar en yüksek noktasına asılmalıdır. Bunun yanında daha alt noktalara da yuvalarını yapabilirler. Dişi 4 ila 6 yumurta bırakır. Çiftlerin ikisi de büyük bir istekle kuluçkaya yatarlar.
Papağan ispinozları yuvanın gözetlenmesine büyük bir tolerans gösterirler bu huyda bir kuş olmalarına rağmen kafeste asla üremeye yanaşmayacakları anlatılmaktadır. Mutlaka salmada üretilmeye alınmalıdır. Fakat bu gözetleme işini fazla abartmayınız. Bazen yuvadaki yavruların ten rengi koyulaşmaya başlar,bu dehidrasyon sonucu oluşmaktadır. Diyette yeşil bitkileri ve canlı yemleri arttırmanız tavsiye edilir.
Kuluçka 13 gün sürer ve yavrular 21 günde yuvadan çıkarlar.
Papağan ispinozunun yavruları gouldian ispinozlarına oldukça benzemektedir. Yuvadan çıkınca aynı gouldian yavruları gibi zeytuni renklerdedirler. 4 hafta içinde mavi ve kırmızı olacak bölgeler belirginleşmeye başlar ve yeşil renk canlanır. Bazı yerlerde yuvadan yeni çıkan yavruların yuvaya tekrar dönmedikleri anlatılmaktadır,soğuk iklimlerde bu durum daha farklı gözlenmiştir,yavrular başka yuvalara girebilirler çünkü anne baba ikinci bir kuluçkaya başlamıştır bile.

Diyet: Bu ispinozların diyeti diğer tüm türlerle benzerlik göstermektedir. Yine üreme zamanında vitamin ve minerallerle zenginleştirilmiş yumurta maması,çimlendirilmiş yem,un kurtları ve böcekler,sebze ve yeşillik asla eksik edilmemelidir. Yuvadan yeni çıkmış yavruların un kurtlarını nasıl iştahla yediklerine şaşıracaksınız. Yeşil besinlere ise bir iki hafta içinde alışabilirler. Islatılmış yem iyi bir bağımsız olmada yardımcı besindir.

Bu güzel kuşlar oldukça güzel ve canayakın kuşlardır. Zebralar ve bengaller kadar verimli üremeseler de oldukça iyi ebeveynlerdir. Diğer kuş türleri kadar bulunmaları kolay değildir ancak kuşhaneniz için gerçek birer hazinedirler. Genellikle petshoplarda mavi ve kırmızı yüzlüleri satılmaktadır ancak belirttiğimiz diğer türler son derece egzotik türlerdir ve bulunmaları çok ama çok nadirdir. Kuşhanenizin zemini toprak ise bu kuşlar genelde zeminde vakit geçirmeyi severler ancak böyle durumlarda iç parazitlere karşı tetikte olmanız gerekecektir. Ayrıca canlı yemlerde parazit yapabilir,rutin parazit temizliği için veterinerden yardım alınız.
Ayrıca son olarak papağan ispinozlarınızın bulunduğu salma ne kadar bitkilerle donatılmış ise kuşlarınız o kadar iyi hissedecektir,dallar ve yaprak arasında bütün gün iyi vakit geçireceklerdir,eğer bu kuşları edineceksiniz onların yemyeşil yağmur ormanlarından geldiklerini ve küçük bir kafese koymanın onları gerçekten nasıl strese sokacağını unutmayınız..

Finch-tr.com'dan alıntıdır