Popoda Lipom(?) ve Ayaklarda Problem

gokcencelik

Uzman Üyemiz
Değerli üyeler merhabalar,
Çok yakın bir arkadaşım, 13 yaşındaki muhabbet kuşuyla ilgili sorununu bana danıştı ama konu beni aşıyor. Konuyla ilgili bilgili olanlarımıza danışmak istedim ben de. Kendisinin yazdığını aynen aktarıyorum:

"Kuşum Fıstık 13 yaşında çok iyi yaşadı, sağlıklı da yaşadı ama birkaç sene önce poposuna doğru bir şişlik çıktı, bahçelide petclinic diye bir yete götürdüm, veteriner lipom olduğunu söyledi, yapacak bir şey yok çünkü çok yaşlı elimde kalır dedi, o sıralarda da ayağına vurmaya başladı sıkıntı, kızarıyordu hep, kafur ağrı kesici krem ve saf alkol verdi karıştır sür ayaklarına diye bir süre yaptım sonra kestim bitince krem.
Bu şekilde görünüyor orası şimdi, sonra ayakları bir anda kötüledi, şişti, kızardı basamamaya başladı, bugüne geldiğimizde ise sağ ayağında bir yara vardı yeni iyileşti ama yeniden nüksetmiş şiş, diğer ayağı ise dal gibi kalmış, bükemiyor bile ve üstünde yaralar çıktı. Eklemleri şiş ve bükemiyor.
Keyfi yerinde ama çok acı çekiyor, uçamıyor zaten, çok yaşlı olduğunun farkındayım, hayatını kaybedebilir de, kabullendim bunu, çok güzel yaşadı oğlum ama sadece ayağındaki yaraları geçirecek, ayağındaki ağrısını biraz da olsa alacak bir şey var mı diye yana yana çözüm arıyorum..."

Femirleroğlu

https://www.instagram.com/faruk_emirleroglu/
Yönetici
Web sitesi
www.instagram.com
Adı
Faruk
Soyadı
Emirleroğlu
Selamlar, lipom olan ve bana hediye gönderilen bir kuşum var. Show olmasından kaynaklı kendisi de ağır bir kuş. Ben de araştırdığımda koksidiyoz tedavisini düzenli olarak uyguladığımızda biraz indirebildim.

deneyebilirsiniz. Ancak sürekli bir uygulama olacak. Kuşun yaşını da gözetecek olursanız kaybedebilirsiniz.

Bir diğer konu kafesteki tüm plastik tünekleri iptal edin. Ayaklara en zararlı şeylerdir. Bunun için tahta tüneklere geçmelidir. Ayakları rahatlatmak için de terramicyn deri kremi ya da vazelin kullanabilirsiniz. Bunu da geceleri sürün ki kuş fazla oynamasın.

Umarım yardımcı olabilmişimdir.

bu arada instagramda takip için aşağıdaki adresime girip takip edebilirsiniz.

Saygılar,

gokcencelik

Uzman Üyemiz
Selamlar, lipom olan ve bana hediye gönderilen bir kuşum var. Show olmasından kaynaklı kendisi de ağır bir kuş. Ben de araştırdığımda koksidiyoz tedavisini düzenli olarak uyguladığımızda biraz indirebildim.

deneyebilirsiniz. Ancak sürekli bir uygulama olacak. Kuşun yaşını da gözetecek olursanız kaybedebilirsiniz.

Bir diğer konu kafesteki tüm plastik tünekleri iptal edin. Ayaklara en zararlı şeylerdir. Bunun için tahta tüneklere geçmelidir. Ayakları rahatlatmak için de terramicyn deri kremi ya da vazelin kullanabilirsiniz. Bunu da geceleri sürün ki kuş fazla oynamasın.

Umarım yardımcı olabilmişimdir.

bu arada instagramda takip için aşağıdaki adresime girip takip edebilirsiniz.

Saygılar,

Çok çok teşekkür ederim, ilettim arkadaşıma. Dilerim şifa bulur.

Femirleroğlu

https://www.instagram.com/faruk_emirleroglu/
Yönetici
Web sitesi
www.instagram.com
Adı
Faruk
Soyadı
Emirleroğlu
tedaviyi şu şekilde yapabilir. Hepsi suluktan ve uygulama esnasında kafeste suluk ve yemlik haricinde başka birşey bulunmayacak. Mineraller, kumlar, taş, kum, sübye kemiği, mama vs. hepsi iptal;

İlacı suplhamezathine 16%
5 gün ilaç 100 ml / 8 damla
3 gün vitaminotonik 100 ml / 5 damla
3 gün ilaç 100 ml / 8 damla
3 gün vitaminotonik 100 ml / 5 damla
3 gün diazyme probiyotik 100 ml / 1 pirinç tanesi kadar

2 hafta ara aynı uygulama. Ayda 1 e denk geliyor ve 3 ay boyunca devam. Lipomda azalma görebilir. (ben sadece iyileşme oranı için yazmak gerekirse kabaca ceviz büyüklüğünden fındık büyüklüğüne kadar düşürebildim, daha da düşüremedim.)