renk çalışması hakkında

baytogi

Yeni Üyemiz
Adı
tolga
Soyadı
günaydın
Arkadaşlar selamlar,yeni üyeyim site gerçekten harika araştırmalarıma göre tebrik ederim,

konuma gelince ,arkadaşlar hem üretim hemde hobi amaçlı show muhabbet kuşu besliyorum,yeni sezonda eylülde inşallah renk çalışması yapcam, elimde mevcut 3 çift kuş var , sıralama ile şöyle : Zeytin yeşili erkek ve dişi --- Mavi erkek ve dişi ---- sarı yeşil spangle erkek --- dantel kanat,kırmızı göz,sarı (bakıldığında lutino gibi ama dikkatli bakıldığında sırt ve kafa bölgesi lekeler kahverengi gibi Dişi.

genel olarak irilikleri aynı erkekler ayrı dişiler ayrı olarak

acaba hangilerini birbirleri ile eşleştirirsem ne renk alma olasılığım olur ?

benim kafamda zeytin yeşili erkek ile kırmızı göz dantel kanat eşlemek var ---- sarıyeşil spangle erkek ile zeytin yeşili dişi yada mavi dişi eşlemek var ---mavi erkek ile zeytin yeşili dişi eşlemek var sizce olasılıklar neler olabilir resimlerini atmaya çalışcam ayrıca kuşların

Üstadlarımıza selamlar,inanıyorum ki harika bir bilgilendirme olacak benim için,şimdiden teşekkürler

Ekli dosyalar

Femirleroğlu

https://www.instagram.com/faruk_emirleroglu/
Yönetici
Web sitesi
www.instagram.com
Adı
Faruk
Soyadı
Emirleroğlu
Selamlar,
Erkek kuşlarınızın taşıyıcılıklarını biliyor musunuz?
Ne elde etmek istersiniz? Hedef nedir? (renk ya da desen olarak)

Yukarıdaki sorulara göre eşleme tablosu yapıp olasılıkları sizinle paylaşabilirim.

Burada özellikle show kuşlarında ince ve kalın tüyleri de belirtmenizi rica edeceğim. İstediğiniz sonuçlara göre birçok varyasyon elenmiş olur ya da istediklerinizi bu kuşlarla alamayabilirsiniz. Yukarıdaki soruların yanıtlarını alabilirsem size bilgi verebilirim.

Not: Erkeklerdeki taşıyıcılıkları nötr kabul edecek olursak sonuçta dişi yavrularda 50% farklılıklar ile karşılaşabilirsiniz. Ve yapmayacağımız tek şey beyaz beyaz eş atmayacağız (ancak önce tüy tiplerini bilmemiz gerekiyor)

baytogi

Yeni Üyemiz
Adı
tolga
Soyadı
günaydın
selamlar üstad geçen sezon zeytin yeşili erkeği zeytin yeşili dişiye,mavi erkeği mavi dişiye yavru aldım hepside kendi renklerini verdi ,,, bu sezonda farklı renklere süpriz kombinasyonlara imza atmak istiyorum, kafamda ki büyük zeytin yeşili erkek ile lacewind kırmızı göz sarı dişiyi eşleştirmek( nasıl yavru verir renk,vasıf sizce ? ) ,,,ikincisi spangle erkek ile mavi dişiyi eşlemek ,,,üçüncüsü ise mavi erkek ve zeytin yeşili dişiyi eşlemeyi düşünüyorum... nasıl yavrular ne renkler verirler çok merak ediyorum ama özellikle lacewing dişi ile zeytin yeşili erkeği merak ediyorum eşlersem eğer ,,,tüyleri ise emin olmamakla beraber kalın tüy yapısına sahipler ayrıca ince tüy olarak ve kalın tüy olarakta incelersek sizce ne renk,desen yavrular alırım bu eşlemelerden,sizin öneriniz ne olur ? saygılar üstad

baytogi

Yeni Üyemiz
Adı
tolga
Soyadı
günaydın
ayrıca sizin öneriniz nedir eşleştirme olarak bu kuşlarımızda ?

Femirleroğlu

Yönetici
Web sitesi
www.instagram.com
Adı
Faruk
Soyadı
Emirleroğlu
Selamlar;

Yapmamanız gereken tek şey mavi mavi eş atmak. Erkeklerdeki taşıyıcıkları ve genel tüy yapılarını da bilmediğiniz için bunlarınhepsi ara tüy ve hiç taşıyıcılık yok gibi düşünerek aşağıdaki bilgileri yazıyorum. Baskınlıklara göre renk istatistikleri mendel'den daha farklı sonuçlar gösterecektir ancak kabaca aşağıdaki bilgiler ışığında tüm eşleşme varyasyonları yer almaktadır.

Normal Gri Yeşil Erkek X Normal Gri Yeşil Dişi eşleşmesinden
75% kendilerine benzer Gri Yeşil yavrular 25% beyaz ırk Gri ağırlıklı olmak kaydıyla mavi renk de olabilecek yine Normal Desen elde edersiniz.

Normal Mavi Erkek X Normal Gri Yeşil Dişi ya da tersi
50% babaya benzeyen 50% anneye benzeyen (Baba ve anneye benzeyen derken erkeklerinizde karanlık faktör olmadığı için yavrularınızda bir tık açık ton renk olabilecek tonda yavrular elde edersiniz.

Spangle Yeşil Erkek X Normal Gri Yeşil Dişi eşleşmesinden
75% kendilerine benzer 25% beyaz ırk Gri ağırlıklı olmak kaydıyla mavi renk de olabilecek, desen olarak da 50% spangle 50% Normal Desen elde edersiniz.

Normal Gri Yeşil Erkek X Lacewing Sarı Dişi eşleşmesinden
75% kendilerine benzer Gri Yeşil yavrular 25% beyaz ırk Gri ağırlıklı olmak kaydıyla mavi renk de olabilecek yine Normal Desen ERKEK ve DİŞİ yavrular elde edersiniz. Ancak ERKEK yavrularınızın hepsi lacewing taşıyıcı olacaktır.

Normal Mavi Erkek X Lacewing Sarı Dişi eşleşmesinden
50% Yeşil/Sarı yavrular 50% beyaz ırk Mavi ağırlıklı olmak kaydıyla gri/beyaz renk de olabilecek yine Normal Desen ERKEK ve DİŞİ yavrular elde edersiniz. Ancak ERKEK yavrularınızın hepsi lacewing taşıyıcı olacaktır.

Spangle Yeşil Erkek X Lacewing Sarı Dişi eşleşmesinden
75% kendilerine benzer 25% beyaz ırk Gri ağırlıklı olmak kaydıyla mavi renk de olabilecek, desen olarak da 50% spangle 50% Normal Desen elde edersiniz. ERKEK yavrularınızın hepsi lacewing taşıyıcı olacaktır.

Normal Gri Yeşil Erkek X Normal Mavi Dişi eşleşmesinden
50% Gri Yeşil ağırlıklı yavrular 50% beyaz ırk Mavi ve Gri ağırlıklı olmak kaydıyla Normal Desen yavrular elde edersiniz. Renklerde açık renklenme olabilir. 50% ihtimal

Spangle Yeşil Erkek X Normal Mavi Dişi eşleşmesinden
50% Yeşil ağırlıklı 50% beyaz ırk Mavi/ Gri ağırlıklı yavrular ve desen olarak da 50% spangle 50% Normal Desen elde edersiniz.

Sağlıklı üretimler...

baytogi

Yeni Üyemiz
Adı
tolga
Soyadı
günaydın
çok teşekkür ederim harika bi çalışma,umuyorum ki harika yavrular gelir, şuan ki kafamda ki (( laceving sarı kırmızı göz dişi ile x zeytin yeşili erkek )) (( spangle yeşil/sarı erkek ile x mavi dişi)) (( mavi erkek ile x zeytin yeşili dişi )) gelcek sezon bu şekil yapcam umuyorum renk ve desenler ve vasıflar umduğum gibi olur.

Femirleroğlu

Yönetici
Web sitesi
www.instagram.com
Adı
Faruk
Soyadı
Emirleroğlu
tüy yapıları ince ince denk gelirse yavrularınızda küçülme olacaktır, kalın kalın gelirse de tüy problemleri yaşayabilirsiniz.
demedi demeyin.
ancak renklerde beyaz beyaz eşlemesi (yani sizin kuşlardan mavi mavi ) olmayacak şekilde her türlü kombinasyon uygundur. (tekrar belirteyim tüy yapısı bağımsız bir şekilde uygun olur diyorum, showlarda bu konu çok hassastır)

Femirleroğlu

Yönetici
Web sitesi
www.instagram.com
Adı
Faruk
Soyadı
Emirleroğlu
çok teşekkür ederim harika bi çalışma,umuyorum ki harika yavrular gelir, şuan ki kafamda ki (( laceving sarı kırmızı göz dişi ile x zeytin yeşili erkek )) (( spangle yeşil/sarı erkek ile x mavi dişi)) (( mavi erkek ile x zeytin yeşili dişi )) gelcek sezon bu şekil yapcam umuyorum renk ve desenler ve vasıflar umduğum gibi olur.
bu arada takip için instagramda da adresim aşağıdaki gibidir;

baytogi

Yeni Üyemiz
Adı
tolga
Soyadı
günaydın
kalın tüy ince tüy nasıl tesbit etcez peki ?

baytogi

Yeni Üyemiz
Adı
tolga
Soyadı
günaydın
az önce araştırlamlarıma göre kalın tüy de ince tüyde kuşun yaşam süresi boyunca yaşına göre değişkenlik gösterdiğini inceledim,yani sabit değiller sanırım kalın tüy olan kuş kalın kalmıyor galiba, bir tek net olan ince tüyleri birbirine eşlemek ufak veriyormuş, kalın tüye kalın tüy eşmeleri ve kalın-ince tüy eşlemeleri yapıyorlar üretimciler genelde,ve kalın ince ayrımı bir çok anlama yöntemleri mevcut,sizin kolay şekilde tesbitiniz nasıl ?

Femirleroğlu

Yönetici
Web sitesi
www.instagram.com
Adı
Faruk
Soyadı
Emirleroğlu
kalın tüye kalın tüy eşleyenlere karşıyım. Hayvanlarda çok fazla tüy problemli yavru oluşuyor. Tüylerde patlamama, çıkmama ya da dökülme gibi. Sadece irilik ile çalışan üreticiler var ve maalesef ürettikleri iri kuşlar tüy problemi yüzünden uçamayan kuşlar oluyor. Bu da çiftleşme verimsizliği, tüy problemini bir sonraki genlere aktarma ve buff tüylerin vücuttaki tüm vitaminleri tüye çekmesinden kaynaklı düşük bağışıklık sistemi.. arkası karanlık bir süreç maalesef.

Kolay yolu minimum 8 aylık ve tüy değişimlerini yapmış olan hayvanları elinize aldığınızda ince tüy elinizde pamuk ve ipekten bir varlık tutuyormuşsunuz hissi bırakır. Ara ve kalın tüy ise elinizde var olan varlığın bir tık daha dikensi, ele gelir ve tüyün dal yapısını hissedilir sert bir şey tutuyormuşsunuz hissi bırakır.

Bir tık zor yolu, aynı bölgeden tüy çekip her iki tüyü birbiri ile kıyaslayabilirsiniz. (Genelde göğüs ve sakaldan) Aynı bölge, yaş gruplarının aynı ve her iki hayvanın da tüyde olmadığı bir dönemde bunu yapabilirsiniz.

Bir diğer yolu da uçuş kanat tüylerine bakabilirsiniz. Yuvarlak dönüş yapanlar ile sivri dönüş yapanlar diye ayırt edebilirsiniz (bu biraz daha tutarsız olacaktır ancak yukarıdan aşağıya bunları deneyebilirsiniz).

Umarım yardımcı olabilmişimdir.