salmalık ve kuşlar

ertan

Üyemiz
Web sitesi
www.facebook.com
Adı
ertan
Soyadı
akbaba
arkadaşlar üretimdeki kuşlarımın bazılarını dinlenmeye atıcam ben büyük salmalık içine dişili erkekli hepsini karışık atıyodum bazı arkadaşlar dişiler ayrı salmada erkekler ayrı salmada dinlendir dediler sizler nasıl metot yapıysunuz hangi sistem dinlenmede dursun lar bol yavrular herkese ERTAN

Merter murat

Yeni Üyemiz
Adı
Merter
Soyadı
Murat
benim fikrim hepsinin bir arada olması muhabbet kuşlarında özellikle homofobik rahatsızlıklar olabiliyor sizlerde teçrübe etmişsinizdir erkek kuşlar birbirlerine yaklaşırken çekinmez ve korkmazlar bu bir müdlet sonra alışkanlık haline gelebiliyor ve dişi kuşlara karşı istekleri azalabiliyor aynı durum dişiler içinde geçerli bu büyük bir problem değil tabiki ama yeni sezona girdiğinizde size zaman kaybettirir..

Ramazan Demet

Uzman Üyemiz
Adı
Ramazan
Soyadı
Demet
bencede karışık atın ben karışıkla ayrı ayrı olmasında fazla değişiklik yoktur hem karışık olunca eş olarak anlaşanları daha çabuk ayırabilirsiniz

BISMARCK

Uzman Üyemiz
Adı
EKREM AYKUT
Soyadı
BAL
Üretimdeki dişiler genelde daha korumacı ve saldırgan oluyorlar.Çoklu kuş ortamlarında dişiler birbirlerine saldırmazlar mı?Sonuçta her kuşun ayrı bir karakteri var.

kervanser

Sayfa Yöneticisi
Yönetici
Web sitesi
www.muhabbetkusuureticileri.org
Adı
Selahattin
Soyadı
GÜÇLÜ
ekrem burada bahsedilan konu salmada üretim değil yuvalık asmadan kuşları dinlendirmek,zayıflatmak veya yavruyken daha güzel gelişmesini sağlamak maksadıyla salmaya kuşları atma durumu yami üretim maksatlı değil

çetin

Uzman Üyemiz
Adı
Çetin
Soyadı
Gökmen
ben hiç kuş dinlerdirme olayına gerek görmedim arkadaşlar kuşlar zaten gerek görürse kendileri içgüdüsel olarak yumurtayı kesiyorlar kafes ölçüleri büyükse ve tüneklerin biri aşağıda biri yukarıdaysa yane kuşlar kafeste havada asılı bir durumda kalabiliyorlarsa tabi kanat çırparak salmaya almayada gerek yok bence illa yumurtlamasın derseniz yuvalığı çıkartmanız yeterli olacaktır acizane

Yahya SAYIN

Uzman Üyemiz
Adı
Yahya
Soyadı
SAYIN
Benim görüşüm;
          Kafes üretimdeki çiftlerin  dinlendirilmesinde kafesleri değişmeden, üretim yapılan kafesinde bırakılmalı sadece yuvalıkları  toplanmalıdır.
          Üretim yapılan kafeste dinlendirmeyip başka salmalara alındıklarında, çiftler ister erkekli dişili aynı salmada ister erkek dişi ayrı ayrı salmalara atmak kuşları dahada sitrese sokar, kaşyapayım derken göz çıkarmak gibi birşey olur bu bilgilerinize...
          Herkesin fikrinede saygı duyarım...

BISMARCK

Uzman Üyemiz
Adı
EKREM AYKUT
Soyadı
BAL
Selahattin GÜÇLÜ' Alıntı:
ekrem burada bahsedilan konu salmada üretim değil yuvalık asmadan kuşları dinlendirmek,zayıflatmak veya yavruyken daha güzel gelişmesini sağlamak maksadıyla salmaya kuşları atma durumu yami üretim maksatlı değil
Merhabalar Selahattin Bey,

Ben şu açıdan düşünmüştüm ki genelde erkek kuşlar çoklu ortamda birbirleri ile kavgasız belasız anlaşıyorlar.Ancak dişi kuşlar üretimde olmadığı zamanlarda bile ortak yaşam alanlarında kavgaya müsait oluyorlar.Hep birbirleri ile uğraşıyorlar.Tabi bu benim nacizane tecrübem.Usta olan sizsiniz.

Yaşar yılmaz

Uzman Üyemiz
Adı
Yaşar
Soyadı
Yılmaz
arkadaşlar tabiki üretici arkadaşlarımızın yer durumuna bağlı üretim şekli var kimi arkadaşın yeri kısıtlı ve salma yapma durumu yok kimininde yeri büyük salma yapabiliyor her halükarda dinlendirme olabiliyor yuvalıkları yerinden aldınmıda dinlenebiliyorlar ama gönül isterki kuşları eşlerini kaybetmeden ayaklarına clips takarak büyük salmalara atıp dinlendirmek

Gunesisigi

Takipçi Üyemiz
Adı
Akşit
Soyadı
ER
    Merhaba arkadaşlar, ben bu konularda oldukça cahilim  ama hızla bir şeyler öğrenme yolunda ilerliyorum. Bu yüzden cahilliğimi bağışlayın lütfen.
    Bu dinlendirme olayı neden gerekli ve ne sıklıkta yapılması gerekiyor acaba, öğrenebilir miyim.
    Saygılar.....

Coşkun Ödemir

Uzman Üyemiz
Gunesisigi' Alıntı:
    Merhaba arkadaşlar, ben bu konularda oldukça cahilim  ama hızla bir şeyler öğrenme yolunda ilerliyorum. Bu yüzden cahilliğimi bağışlayın lütfen.
    Bu dinlendirme olayı neden gerekli ve ne sıklıkta yapılması gerekiyor acaba, öğrenebilir miyim.
    Saygılar.....
Ben bildiğim kadar cevap vereyim. Üstadlar daha ayrıntılı verirler...

Salma Kafesler, Muhabbet kuşları için rahatlıkla uçmalarını sağlıklı bir şekilde hayatlarını devam ettirmekleri açısından önem taşıyan bir kafes sistemi...

Uçan kuş daima sağlıklı kalır, tüy değiştirme döneminde kuşlar salma kafeslerde oldugunda daha rahat şekilde tüye girebilir. Rahatlıkla kanat çırpabilirler...

Eşi olmayan kuşlar salma kafeslerde kendilerine eş bulurlar...

Aşırı yağlanması olan kuşlarda döl tutmayabilir bu yüzden salma kafeslerde uçurularak fazla kilolarından arındırılmaya çalışılır...

Bizler nasıl yürüyüş yaptıgımzıda zinde,formda kalıyoruz. Kuşlarda uçtuklarında zinde ve formda kalıyor. Daracık bir kafeste boyutu ne kadar geniş olursa olsun rahatlıkla kanat çırpıp uçamayan bir kuş ilerleyen dönemlerde rahatsızlanabilir...

Kuşlar sürekli çalıştıklarından dolayı bitkin düşerler tam randımanlı verimi tekrar alamıyabilirsin. Ortalama 2-3 kuluçkadan sonra dinlendirmeye alabilirsin. yada yazın sıcak havalarda kuşları telef etmemek adına dinlendirmeye çekebilirsin. Üreticiler bunları iyi gözlemler sayesinde karar verip peridiyotik olarak uygularlar...
O yüzden salma kafeslerin önemi büyük...