sevda papağanı yavrusu hakkında

zeki ankara

Uzman Üyemiz
Adı
Zeki
Soyadı
Mülayim
arkadaşlar bende 1 çift sarı sevda papağanı var.2,5 yıldır bendeler şimdiye kadar 6 yumurta aldım.ama yavru alamamıştım.en son 5 tane yumurtladı ve yavru çıktı.4 yavruyu öldürdü.ilk yavrusu olduğu için bakmayı becerememiş sonradan öğrendim.bende diğer yaşayan yavruyu muhabbet kuşunun altına koydum.muhabbet ona baktı.25-30 günlük olunca papağan büyüdüğü için muhabbetin gagası küçük papağanınki büyük olduğu için muhabbetin ağzını sıktı.bu nedenle muhabbet yavruya bakmadı ve yavru öldü bende fazla mudahale edemedim.birde muhabbet yavrusu papağana göre daha atik bu nedenle papagan onlara uyum sağlayacagım diye ayaklarını direye direye ayakları sakat kaldı.sizin anlayacagınız.her hayvan kendi yavrusuna bakması daha faydalı oluyor.yoksa benim gibi çok üzülürsünüz.

KurKur

Uzman Üyemiz
Adı
Yılmaz
Soyadı
KURŞUN
  Zeki bey, İnanın yavru Papağan için çok üzüldüm..
  Paylaştığınız için, fikir verdiğiniz için Teşekkür ediyorum..

Yaşar yılmaz

Uzman Üyemiz
Adı
Yaşar
Soyadı
Yılmaz
zeki ankara' Alıntı:
arkadaşlar bende 1 çift sarı sevda papağanı var.2,5 yıldır bendeler şimdiye kadar 6 yumurta aldım.ama yavru alamamıştım.en son 5 tane yumurtladı ve yavru çıktı.4 yavruyu öldürdü.ilk yavrusu olduğu için bakmayı becerememiş sonradan öğrendim.bende diğer yaşayan yavruyu muhabbet kuşunun altına koydum.muhabbet ona baktı.25-30 günlük olunca papağan büyüdüğü için muhabbetin gagası küçük papağanınki büyük olduğu için muhabbetin ağzını sıktı.bu nedenle muhabbet yavruya bakmadı ve yavru öldü bende fazla mudahale edemedim.birde muhabbet yavrusu papağana göre daha atik bu nedenle papagan onlara uyum sağlayacagım diye ayaklarını direye direye ayakları sakat kaldı.sizin anlayacagınız.her hayvan kendi yavrusuna bakması daha faydalı oluyor.yoksa benim gibi çok üzülürsünüz.
zeki bey öncelikle geçmiş olsun yaşamış olduğunuz bu deneyiminizi bizlerle paylaştığınız için teşekkürler

kuşcuusta07

Uzman Üyemiz
Web sitesi
www.kuscuusta07.tr.gg
Adı
Yavuz
Soyadı
usta
Zeki bey merhaba,Çok geçmiş olsun.Düşündükleriniz ve Kanaatiniz kesinlikle mümkün değildir.Muhabbet kuşları çok güzel cennet büyütürler.Hatta iyi huylu cennetlerde muhabbet büyütürler.Ölen 4 Yavrunuzdada olan Rahatsızlık bağışıklığı daha kuvvetli olan kuşunuzdada olması büyük olasılıktır.2,5 yıldır beklediğiniz kuşlarınızında Taşıyıcı olduğu ap açık ortadadır.
3 gün üst üste dışkı örneği Testi yaptırırsanız ölüm nedenleri ortaya çıkacaktır.
Sakat kalan yavruda viral bir rahatsızlık(Ayrık bacak)lı kuşlarda olduğu gibi rahatsızlık oluşmuştur.Buda Dezenfektasyonunuzun yetersiz olduğunu gösterir.
Yavru ayrık bacaklar için uygulanan yöntemler var.Sert straforla yapılır.Yavruya onu uygulayın.
Dışkı sonuçlarına görede İlaç önerecek bir çok arkadaş var zaten.
Saygılar.

zeki ankara

Uzman Üyemiz
Adı
Zeki
Soyadı
Mülayim
verdiğiniz bilgi için teşekkür ederim.ölen 4 yavru annenin onlara bakmadığından öldü.çünki ben biraz yuva ile fazla ilğilendimde o yüzden hayvan rahatsız oldu.diğer yavruya gelince muhabbet yavruları büyüdü ve teker teker yuvadan ayrılmaya başladılar.benim gözlemime göre muhabbet yavruları küçükken birbirlerine sokuluyorlar ısınmak için.papağanın yavrusuda hep dışarıda kalıyordu.bu nedenle onlara sokula bilmek için devamlı ayakları ile direniyordu.ben baştan beri ayaklarında bir problem olacağını hissetim ama tecrübe olmadığı için ne yapacağımı bilemedim.1 aylık oluncada anne yavruya bakmadı.benim tahminim yavrunun ağzı büyük olduğu için anne ona kusarken yavru annenin gagasını sıktı oda rahatsız oldu ve onu beslememeye başladı.ve yavru öldü.yuvayı be haftada bir temizlerim ve ilaçlarım.buna çok hassasiyet gösteriyorum.eğer diğer yavrularada birşey olsaydı şüphelenirdim.ama yavrunun açlıktan öldüğüne eminim.diğer bir konuda ben 2,5 sene önce alığımda sizin gibi dostlarım yoktu.bana verdiklerinde hemen 1 hafta sonra yumurtlar diye verdiler.ama zamanla bu işin böyle oladığını anladım.ben papağanları 3 çift adım sarı sevda,mavi sevda ve cennet olarak.cennetler durduk yere öldü.maviler 19 yumurta verd içi boş çıktı.sonra ikisininde dişi olduğunu sanıp iki erkek daha aldım.şimdi 1 çift beraber yuvaya giriyorlar.diğer çift erkek diye aldığımı yuvaya sokmuyor.ne yapacağımı bilmiyorum beklemeye devam.sarı sevda yine yumurtladı.ilk yumurtanın tarihini yazdım ve 50 gün sora yuvaya bakacağım.birde böyle deneyeceğim.bakalım nasıl olacak.eğer bana tecrübelerinizle yardımcı olursanız sevinirim.çünki bir kuş öldüğü zaman inanın çok üzülüyorum.hayvanları çok severim.teşekkür ederim şimdiden yardımlarınız için.

kuşcuusta07

Uzman Üyemiz
Web sitesi
www.kuscuusta07.tr.gg
Adı
Yavuz
Soyadı
usta
Zeki bey kardeşim,Mümkünse İL KONTROL LABARATUVARINDA Dışkı testi yaptırmanızı rica edeceğim.Çok para tutmaz,15-20 tl en fazla.Bazı hayvan hastaneleride yapar.
Daha faydalı olur kanaatindeyim.Akşamdan kafes tabanına Havlu peçete serin,Sabah toplayıp götürün.

Saygılar.

Yaşar yılmaz

Uzman Üyemiz
Adı
Yaşar
Soyadı
Yılmaz
bu papağanların muhabbetlerle kıyaslarsak üretim şekilleri acaba aynımıdır yavru almak zormudur 1-2 takım yapmak istiyorumda

zeki ankara

Uzman Üyemiz
Adı
Zeki
Soyadı
Mülayim
üretim şekilleri aynı ama dişi ve erkeği ayırtetmek çok zor.birde iyi bir damar bulmanız lazım.ben 2.5 senede ancak yavru aldım.belki benim ortamımdan kaynaklandı ama istedikleri ortamıda yakalamak zor.ama almanızı tavsiye ederim.çünki ne kadar değişik hayvanla uğraşırsanız okadar bilginiz artar.denemekten bir şey kaybetmezsiniz.

zeki ankara

Uzman Üyemiz
Adı
Zeki
Soyadı
Mülayim
doktor varken bende ilaç yazacağım diye uğraşıyorum.sizin tecrübelerinizden yararlanmaktan mutluluk duyarım.yaşar bey