Silverbill (Gümüşgaga)

Refik Türk

Takipçi Üyemiz
Katılım
10 Mar 2010
Mesajlar
241
Konum
İzmir
Adı
Refik
Soyadı
Türk
Ortalama 10 cm boya ve 5 yıl ömre sahip gümüşgagalar, başlarındaki koyu işaretler ile karakterize edilir. Gagalarının gümüş renginden isim alan bu kuşların, dişileri erkeğe göre daha küçüktür ve erkekler üreme zamanı ötüşleriyle ayırt edilirler, dışarıdan bakarak cinsiyet tahmini yapmak zordur. Bengal ispinozları ile aynı türe aittirler. Muhtemelen Lonchura' ların melez üremesi ile oluşmuşlardır. Genellikle Pakistan, Pakistan, Nepal, Bangladeş, Hindistan, İran, İsrail, Ürdün, Kuveyt, Umman, Porto Riko, Katar, Sri Lanka olan Suudi Arabistan, Arap emirlikleri gibi Ortadoğu ve Güney Asya ülkelerinde beslenirler. Bunun dışında evcil hayvan olarak Avrupa ve Amerika'ya da yayılmışlardır.Lonhura Malabarica (Hindistan kökenli) ve Lonchura Cantas (Afrika kökenli) gibi alt türlere sahip olan gümüşgaga kuşları, 7 alt türe sahiptirler ve bakımı kolay kuşlar sınıfındandırlar. Genellikle hem kafes hem de kuşhanede yuvalamaya gönüllüdürler. Daha renkli, inci başlı gümüşgaga (Lonchura Griseicapilla) yüzünün ve boynunun yanlarındaki beyaz beneklerden fark edilir. Gri başı ve pembemsi kahverengi alt kısımları ile açık kahverengi alt kısımları olan Lonchura Malabarica' dan ayrılır. Cinsiyetini ayırt etmek zordur. Fakat işe beş veya altı kuş ile başlanırsa, her ihtimalde en az bir çifte sahip olursunuz. Erkek kuş, dişi kuşun dikkatini çekmek için hem öter, hem de gagasında yuva malzemeleri taşıyarak dans eder.BESLENME:
Gümüşgagalar, küçük akdarılar ve ispinoz yemi karışımını içeren bir diyet ile çabuk büyür. Aynı zamanda tohumlu otlar gibi yeşil gıdaları da kabul ederler.BAKIM:
Saldırgan olmayan mumgagalarla barındırabilirsiniz. Dış kuşhanelerde bakılabilir fakat soğuk havalarda ek olarak ısı ve ışığa ihtiyaç duyacaktır. Değişken iklimli ülkelerde, kışları dışarıda bırakmadan önce iklime alışmaları için bir yaz dışarıda tutmak gerekir.Genellikle küçük topluluklar halinde yaşamayı severler. Çevre sıcaklığının 16 ile 20 derece arasında olması gerekir, 10 derecenin altına düşmesi tavsiye edilmez. Ayrıca yeterli aydınlatma ve su içeriği de sağlanmalıdır. Gümüşgagalar, uçmak için yeterli alan ararlar, bu ortamı sağlayan kafeslerde barındırılabilirler. Sıcak havalarda banyo ihtiyaçları vardır. Kafese asacağınız bir banyolukta kendileri yıkanırlar.ÜREME:
Bir çift üremeye hazır olduğunda hemen yuva verilmesi gerekir. Gümüşgagalar sepet veya kutu yuvalarda yavrularlar. Birçok ispinozun aksine yavrularını canlı yem olmadan da büyütebilir, fakat bu dönemde destek olarak yumurta maması verilmesi(protein) ve yeterli vitamin almaları tavsiye edilir. Kuluçka döneminde yaklaşık olarak 4-10 yumurta yaparlar ve bir yıl içinde ortalama 3 kere yuvalayabilirler. En iyi çiftleşme sonuçları dış kuşhaneden alınır. Kuluçka 12 gün sürer, tüylenme 21 gün sonra olur. Yavrular en erken 3-4 aylıkken üreyebilirler, ideal zaman 8-10 aylıkken üretilmeye başlanmasıdır. Yuvanın inşasına zorunlu malzemeler, öncelikle hindistancevizi lifleridir, ayrıca kurutulmuş ot, pamuk (evlerde kullanılan değil, özel üretim olan) ve peçete de verilebilir. Erkek, tüm ispinozlarda olduğu gibi yuvayı hazırlar ve dişiyi davet eder. Fazla malzeme verirseniz yuvayı oldukça fazla doldururlar.

Finch-tr.com'dan alıntıdır