Sorular ve cevapları

kervanser

Sayfa Yöneticisi
Yönetici
Katılım
5 Mar 2010
Mesajlar
4,990
Konum
İstanbul / Fatih
Web sitesi
www.muhabbetkusuureticileri.org
Adı
Selahattin
Soyadı
GÜÇLÜ
SORU: Tüy dökme sorunu
Muhabbet Kuşum yaklaşık 2.5 aydır tüy döküyor. Daha önce aldığım muhabbet kuşları kısa bir süre tüy dökerler ve çok daha kısa bir sürede bu süreç tamamlanırdı. Bu kadar uzun sürmesi beni kaygılandırdı. %99 kuru yem ile besleniyor, sadece bizim elimizde olduğunda meyve/sebze yiyor. Aldığım sıvı vitaminler ile takviye etmeye çalışıyorum fakat tüy dökmesi devam ediyor. Ne yapabilirim?

CEVAP:
Kuş stres altında olabilir ve bu nedenle tüy dökme devam ediyor olabilir. İkinci bir neden de ev ısısının yüksek olması tüy dökme süresinin uzamasına neden olur. Veterinerinizden edineceğiniz strese karşı ilaçlar sonuç verecektir.

Kaynak: Vet.Hek. Altuğ Okdemir (www.zureyfa.com)SORU: Kilo sorunu
Bende biri üç diğeri yedi yaşında iki adet muhabbet kuşu var. Aynı kafeste yaşıyorlar. Genç olan(maviş), geldikten sonra yaşlı olan(boncuk)çok kilo aldı ve zor uçuyor. Bu nasıl değişir? Bir de birini uçurup diğerini çıkarmadın mı öbürüde uçmuyor. Bu nedendir?

CEVAP:
Kilolu olduğu için uçarken zorlanması normaldir.Egzersiz yapması gerekir ama zorlamayın kalbi kiloları kaldırmayabilir.Kuşlar birbirini sevdiyse birlikte hareket etmek istemeleri doğaldır.

Kaynak: Vet.Hek. Altuğ Okdemir (www.zureyfa.com)

SORU: Yumurtlama sorunu
Muhabbet kuşum 2 yaşını doldurdu,geçen yıl bir eş almıştık,birkaç kez çiftleştiler.Ama uzun zamandır erkek kuş çiftleşmek istediğinde,dişi onu dövüyor ve dişinin karnının alt kısmında bir şişlik var (bu da sanırım 1 aydan daha uzun süredir var).Şişlik eskisinden daha az şu an.Acaba yumurtlamış olabilirmi? Yumurtalarını görmedik ama.. Yumurtlayamıyor olabilir mi? Eğer yumurtlayamıyosa ne yapmam gerekir, ve dişi kuşların yumurtlayamadığı zaman öldüklerini duydum,bu doğru mu?

CEVAP:
Kuş gerçekten yumurlayamayabilir.Yumurta biraz fazla büyükse dışarı çıkamaz o zaman profesyonel bir yardım gerekiyor demektir.Bu durumda kuş aşırı stres veya komplikasyon sonucu ölebilir.

Kaynak: Vet.Hek. Altuğ Okdemir (www.zureyfa.com)

SORU: Yaralı muhabbet kuşu
2 gün önce eşim arkadaşından dişi bir muhabbet kuşu almış. Daha doğrusu almak zorunda kalmış. hayvanın hali içler acısı. Konuşmuyor diye ölmesini istemişler ve olmadık şeyler yapmışlar hayvana. Su yok yemek yok kafesinde tüneği yok. Üstelik uçmamaktan dolayı kanatlarında kireçlenme oluşmuş.Kuyruğunu koparmışlar, kafasında da yaralar var ve hiç tüy yok o bölgede. Ben çok üzüldüm bu haline ve onu yaşatmak istiyorum. Hayvan 2 gündür durmadan yemek yiyor ve çok fazla hareket edemiyor. Sürekli yorgun gibi. Ve çok korkuyor. yaralarını iyileştirmek ve onu hayata döndürebilmek için ne yapabilirim ? Ölürse çok üzülürüm ilk sahibinin amacına ulaşmasını istemiyorum. Teşekkürler , iyi çalışmalar.. Bu arada kafasındaki yaraları başka kuşlar yapmışlar bildiğim kadarıyla mantar falan yokCEVAP:
Üzücü durum elbette, kuş oldukça fazla stres altında demektir. Bu durumda B vitamini vermek faydalı olacaktır aynı zamanda vücut direnci de artacaktır. Yaralarının durumunu bilemediğim için tavsiyede bulunmak güç ancak bir veterinerin görmesi gerekiyor B vitaminini de oradan temin edebilirsiniz. Sessiz sakin bir odada kalması stresten uzklaşması için çok faydalıdır.

Kaynak: Vet.Hek. Altuğ Okdemir (www.zureyfa.com)SORU: Yaralı muhabbet kuşu
Bir muhabbet kuşu aldım. kuşçu 35 günlük olduğunu ve erkek olduğunu söyledi. Eşim ve ben çalışıyoruz. Birdyx tüm gün evde yalnız. Yanına radyo açtık. Akşad eve geldiğimizde hep onunla ilgileniyoruz. Birdyx geldiğinden beri 2-3 kere hariç hiç ötmedi. Sessiz ve sabit aynalı tüneğinde duruyor. Hareket etmiyor. Kakası normal, sıvı değil. Yemini yiyor. Dün kafesine elimi sokup sırtını sevdim. Benden kaçmadı. Kuşçu ilk 15 gün kafesten çıkarmayın dedi. Size sorum, ötmemesi normal mi? Kendisini yalnız hissetememesi için ne yapmalıyız? Bir de tüyleri dökülüyor ya da yoluyor. Bunu nasıl önleriz. İshal değil ama ishal ilacı kullanalım mı? Vitamin damlasını 3 güne bir 5 damla damlatıyorum. Bana başka ne tavsiyeler verebilirsiniz.

CEVAP:
Siz çok fazla ilgilenemiyorsanız yanına başka bir kuş almanızda fayda var. Bu şekilde başka bir canlıyla iletişime geçip sosyalleşebilir. Durgunluğu bu yüzden olabilir. İshal deyilse ilaç vermenizin hiçbir anlamı yok. Bakım için yem,su ve aradabir meyve ve yeşillik yeterlidir.

Kaynak: Vet.Hek. Altuğ Okdemir (www.zureyfa.com)SORU: Yumurtalar
Muhabbet kuşum yumurtaladı ve yumurtalardan 20 günü geçmesine karşın hala yavru çıkmadı. Fakat yumurtalar boş olsa hala neden üstünde oturuyor anlayamadım. Çifleştikleri bir gerçek ve boş yumurta yapacaklarını sanmıyorum. Şu anda 4 yumurtasının 20, günü geçti daha 3 yumurtası var ama onlar 17- 15- 9. günlerindeler. Benim bilmek istediğim yumurtası boş olduğunda da üstünde yatarlar mı ve yumurtaların döllenip döllenmediğini nasıl anlarım?

CEVAP:
Kular çiftleşmeden de yumurta yapabilirler. Ayrıca her çiftleşme sonucu yumurta döllenmeyebilir. Fakat yumurta boş olsada üzerinde yatar. Hatta küçük çakıl taşı koysanız da üzerinde yatacaktır. İlk dört yumurta için sanırım çok umut yok.

Kaynak: Vet.Hek. Altuğ Okdemir (www.zureyfa.com)SORU: Sindirim sorunu
Yaklaşık 12 haftalık erkek ve 10 haftalık dişi mubabbet kuşu çiftim var. Erkek olan 2 gün önce davranışları değişmeye başladı. Hareketleri ağırlaştı ve sürekli dinlenip uyuyor. Sıcak bir köşeye çekilip dinleniyor. Ele alındığı zaman bile daha az huzsuzlanıyor. Yemek yemesinde bir problem yok. Dışkısı koyu haki yeşil bir renk aldığını gözlemliyorum. Ara sırada yediklerini yediklerini kusuyor. Yediği darıları sindirmeden dışarı atıyor. İshal olabilir şüphesi ile kuşlar için olan ishal ilacını suyla inceltip damla olarak verdim. Ama bu ilacı alınca yediği darıları dışarı çıkardı. Dişi olan kuş ile aynı besinlerle besleniyorlar ve dişi gayet sağlıklı gözüküyor.

CEVAP:
Sanırım kuşda bir sindirim sorunu var,kuşlarda sindirim taşlıkta başlar,taşlıkta yeteri kadar sindirilemezse bu yiyecekleri dışarı atarlar, kafesine kuş kumu koyun.Aynı zamanda paraziter bir enfeksiyon da şekillenmiş olabilir.

Kaynak: Vet.Hek. Altuğ Okdemir (www.zureyfa.com)
SORU: Stres
Benim 4 aylık dişi muhabbet kuşum var. Muhabbet kuşum Cancan kafesinin altındaki gazeteyi yırtıyor ve saklanıyor. Yem kabını döküyor. Neden böyle yapıyor olabilir, yardım eder misiniz?

CEVAP:
Sanırım kuş stres altında.Yeni aldıysanız evine ve size uyum sağlama sürecinde olduğundan bu stresi yaşıyor olabilir.Bu aralar fazla üstüne gitmeyin ve ele almaya çalışmayın.Hatta evin en sessiz odasına koymanızı öneririm.Vitamin takviyesi yapmak iyi gelecektir.Henüz üreme olgunluğunda olmadığı için yuva yapmak istediğini sanmıyorum.

Kaynak: Vet.Hek. Altuğ Okdemir (www.zureyfa.com)SORU: Eş
Benim muhabbet kuşum 1,5 yaşında. Ona dişi bir arkadaş alsam onun açısından daha mı iyi olur? Onun mutlu yaşamasını istiyorum. Dişi almamın onun açısından eksileri var mıdır? Bir de bayram dolayısıyla 4 gün evde olamayacağım. Bir arkadaşım gelip onu evde kontrol etse arada sırada yanlızlıktan strese girme durumları olabilir mi? Kimseye bırakmaya kıyamıyorum çünkü.

CEVAP:
Alacağınız dişiyi benimserse elbette ki daha mutlu yaşar. Bu arada sizinle olan ilgisini kesip tamamen eşine ilgi gösterecektir. Eve gelip bakılması daha iyi en azından ortam değiştirmemiş olacak bu stresi azaltır.

Kaynak: Vet.Hek. Altuğ Okdemir (www.zureyfa.com)SORU: Kafesten dışarı çıkarmak...
Benim 5 aylık muhabbet kuşum var fakat kafesten cıkarmaya korkuyorum, bir yere carpmasından dolayı...

CEVAP:
Kafesten çıkarmak zorunda değilsiniz. Ama çıkarmak istiyorsanız meraklanmayın biryere çarpmadan uçabilir.

Kaynak: Vet.Hek. Altuğ Okdemir (www.zureyfa.com)SORU: Kabarık tüyler
Ben 15 gün önce muhabbet kuşu aldım çok hareketliydi, sürekli konuşuyordu ama iki gündür neredeyse hiç ötmedi ve çok hareketsiz yemek bile zar zor yiyor... Ayrıca tüyleri sürekli kabarık ne olmuş olabilir ve ben ne yapabilirim?

CEVAP:
Kuşlar hava akımlarından oldukça fazla etkilenirler. Açık kalan bir cam,veya özellikle sobalı evlerde soba yanan odadan soğuk odaya alınma, camın önünde durma kuşda üşütmeye neden olabilir. Ayrıca iç parazitler kuşun bitkin düşmesine neden olabilir. İç parazitler için aktarlardan alabileceğiniz kafurdan bir tutam suyuna katmanız faydalı olur. Üşütme için de veterinerlerden alabileceğiniz antibiotik ve vitaminler etkili olacaktır.

Kaynak: Vet.Hek. Altuğ Okdemir (www.zureyfa.com)SORU: Kaşıntı
Benim sorunum bir muhabet kuşum var ve bugünlerde çok kaşınıyor ve bu sebeble tüy dökmeye başladı. Kuşumu eylül ayında aldım. Yavruydu. Onun için ne yapmalıyım. Acaba bitlendi mi diyorum. Aslında bir bit ilacı almam gerekiyor mu? Belkide bebiş şu anda bir odada ve oda sıcaklığı biraz fazla ve bu güne kadar onu hiç yıkamadım. Acaba yıkasam hasta olur mu, ya da ileriki zamanlarda bebişi yıkasam sorun olur mu? Son olarak bir soru bebişin tüy dökme zamanı ne zamandır ve bu zamanlarda ona vitamin vermeli miyim?

CEVAP:
Kaşınmasının nedeni bit olabilir, yemlerle bu tip parazitler alabilirler. Tüy dökme zamanları yaza ve kışa girerkendir. Fakat ev sıcaklığında bu zamanlama şaşabiliyor. Daha çok yeşillik verin.

Kaynak: Vet.Hek. Altuğ Okdemir (www.zureyfa.com)SORU: Kaşıntı
3 aylık bir muhabbet kuşuna sahibim fakat cinsiyetini tam olarak kestiremiyorum. Kimi dişi diyor kimi erkek... Kuşumun gagasının üstü beyaz ve kanarları sanki maviye çalan bir renkle pembe gibi. Kuşçum bunun kuşun ırkına ve mavi oluşuna bağlıyor ve bu beni pek tatmin etmiyor. Bunu kestirmenin başka bir yolu yok mu? Bir diğer sorum ise kuşum eve geldiğinde çok iyi bir şekilde elime felan gelip omuzumda duruyordu ama afacan kardeşimle kuşu evde bi gün yalnız bıraktım sanırım kuşu biraz ürkütmüş kuşun kafesinin yanına gittiğimde ciyak ciyak bağırıyordu fakat bir kaç gün sonra bağırması durdu ama artık elime gelmiyor kaçıyor. Ona eski güvenimi nasıl sağlayabilirim? Bir de benim kuşun konma sorunu var. Uçtumu zor konuyor. Bu eğitimi ona nasıl verbilirim?

[CEVAP:
Kuş olgunlaştıkca gagasındaki renk belirginleşir. Şimdiden birşey anlamanız zor biraz bekleyin. Zaman içinde yeniden aşırı ürkütülmezse sizin güveninizi tekrar kazanacaktır. Sakin ve yumuşak davranın. Kuşa konma eğitimi nasıl verilir ben de bilmiyorum bilen biri olduğunu da sanmıyorum.

Kaynak: Vet.Hek. Altuğ Okdemir (www.zureyfa.com)
/color]SORU: Kuşun gözündeki kütle
Muhabbet kuşumuzun gözünün çevresinde bir kütle oluştu ve yavaş yavaş yayılıyo. Bir satıcıya gittim mantar ilacı verdi ama çok aklıma yatmadı. Zaten elime alınca gözüne değdirmeden nasıl sürebilirim ki alışık değil.

SORU: Çiftleşme, kafes, yumurta...
1- Muhabbet kusları ne zaman kızısır.
2- Alındıgından beri hep aynı kafeste yetişseler bir problem olur mu?
3- Yumurta cıktıktan sonre erkek kusu ayırmalı mıyız?CEVAP:
1- Çiftleşme isteği genellikle beslenme kondisyonu ile ilgilidir.Güçlü beslerseniz kızışır.
2- Sık kafes değiştirmek strese sokacağından aynı kafeste olmalarının bir sakıncası yok.
3- Erkek yumurtalara ve yavrulara bakar.Ancak zarar verecek olursa ayırmalıdır.

Kaynak: Vet.Hek. Altuğ Okdemir (www.zureyfa.com)SORU: Rahatsızlık...
Muhabbet kuşlarlarımdan biri bir haftadır gözlerini açmadan, ötmeden ve çok az hareket ederek duruyor. Kuyruk kısmının altını parçalıyor, bu kısımdaki tüylerini neredeyse yok etti ve kırmızı etleri ortaya çıktı. Altı herzamankinden kirli görünüyor ama takip ettiğim kadarıyle ishali yok. Dışkı yaptığı kısım şişti, yaralı gibi sanki.
Suyuna herzaman vitamin katıyorum, düzenli ılık su banyosunda yıkanıyor ve normalde çok neşelidir, eşiyle sürekli oynaşır ve ötüşür. Bu halinin sebebi ne olabilir ve ne yapmalıyım?

CEVAP:
Sanırım sizin yapacak fazla birşeyiniz yok. Kuş dişiyse yumurtlamaya çalışmış ama yumurta dışarı çıkamıyor olabilir. İkinci ihtimal kuş kabız olmuştur ve ağrı sözkonusudur, bu nedenle arka tarafını didikliyordur. Bir başka sebep de parazitlerin yoğunluğu olabilir.

Kaynak: Vet.Hek. Altuğ Okdemir (www.zureyfa.com)[SORU: Kaşıntı
8 aylık olan muhabbet kuşumun gagasında ve ayaklarında beyazlaşmalar var. Sürekli olarak kaşınıyor ve vücudundan beyaz kepekler dökülüyor. Mantar olabileceği söylendi. Kuşçudan aldığım mantar ilacı hiç bir yarar sağlamadı. Bulunduğum ilçede veteriner hekim bulunmadığından muayene ettiremiyorum. Rahatsızlığı ilerliyor 2 aydır bir çare bulamadık.

/color]
CEVAP:
Kuşun gagasında ve ayaklarındaki beyaz oluşumlara yakından baktığınızda hatta büyüteç yardımıyla bakıldığında ufak delikler görüyorsanız bu mantar değil uyuz demektir. O deliklerin içinde de uyuz böcekleri vardır. Kullandığınız mantar ilaçları de bu yüzden bir çözüm sağlamaz. Bazı yanlış kullanımlara neden olmamak için buradan ilaç veremiyorum çok üzgünüm.

Kaynak: Vet.Hek. Altuğ Okdemir (www.zureyfa.com)SORU: İshal
Yaklaşık bir ay önce aldığım muhabbet kuşu satın aldığımdan beri ishal. Önceleri kendiliğinden geçebileceğini düşünerek sadece kuru yem verdim, fakat bir işe yaramadı. Daha sonra aldığım yere danıştım Trimisin isimli bir antibiyotik toz önerdiler, bu ilacı belirttikleri şekilde hergün değiştirerek suyuna kattım, beklediğim şekilde bir iyileşme görmeyince kumuna ve yemine de kattım. Bir haftadan fazla süre geçmesine rağmen ishal durumu hala devam ediyor.

CEVAP:
Kuşlar çişlerini ve kakalarını birlikte yaparlar.İlk görünüşte sulu bir ishali andırsa da aslında gayet normaldir.Kuş dışkıladıktan sonra kafesin altında kakası ve çişi ayrılır ve bir süre sonra kakası topak halde kalır.Bu şekilde mi yoksa su gibi mi bir bakın bakalım.

Kaynak: Vet.Hek. Altuğ Okdemir (www.zureyfa.com)SORU: Kaşıntı
Evin bahçesinde bulduğumuz bir muhabbet kuşunu besliyoruz. Yalnız biraz fazla kaşınıyor gibi geliyor bize, bunun sınırları var mıdır?

[CEVAP:
Kaşınmanın sınırlarını soruyorsanız tabi ki yoktur. Günde en fazla on keere kaşınır diye birşey olamaz mantıken. Dışarda bulduysanız dış parazit taşıma olasılığı çok yüksektir, bu yüzden kaşınıyor olabilir. Sağlığı için hava akımından korumak meyve yedirmek ve temizliğine dikkat etmek yeterli olacaktır.

Kaynak: Vet.Hek. Altuğ Okdemir (www.zureyfa.com

/color]

 

kervanser

Sayfa Yöneticisi
Yönetici
Katılım
5 Mar 2010
Mesajlar
4,990
Konum
İstanbul / Fatih
Web sitesi
www.muhabbetkusuureticileri.org
Adı
Selahattin
Soyadı
GÜÇLÜ
SORU: Kuyruk tüyleri
Kuşumun kuyruk tüyleri bir türlü çıkmıyor ve sonucunda uçadıyor. Onun kuyruk tüylerinin çıkması için yapabileceğim bir şey var mı?


CEVAP:
Kuyruk tüyleri çıkmıyor mu yoksa çıkarken kuş yoluyor mu? Eğer yoluyorsa kuşa yakalık takıp engellemek gerekir. Tüyleri tamamlanan kuş da uçacaktır.

Kaynak: Vet.Hek. Altuğ Okdemir (www.zureyfa.com

SORU: Tüyler
Benim odamda 2 tane cok sevimli muhabbet kusum var.Arkadasım yatarken onları odadan cıkarmamı aksi halde uyurken tuyu bogazıma kacıp cigerime yapısabilirmis.Boyle birsey mumkun mu.Yada onların ucusan tuyleri zararlımı. Zira odamda bol miktarda tuy bulunmakta.


CEVAP:
Şimdi olayı gözümüzde canlandıralım; Birincisi kuşlar karanlıkta uçmaz hareketsiz kalır yani tüyleri karanlıkta uçuşmaz,diyelimki uçuştu,bu tüy uyurken açık olan ağzınızdan girdi, uyanmadınız, yetmiyormuş gibi hiçbir şekilde hiçbir yere yapışmadan gırtlağa ulaştı siz hala öksürüp uyanmıyorsunuz ve derin nefeslere devam ediyorsunuz, tüy gırtlaga da yapışmadan nefes borusunun tüm kıvrımlarını başarıyla aşıp akciğere ulaştı ve yapıştı siz hala uyuyorsunuz ve öksürük krizine tutulmadınız. Bana pek mantıklı gelmedi. Ayrıca kuş tüyünün herhangi bir zararı yoktur.

Kaynak: Vet.Hek. Altuğ Okdemir (www.zureyfa.com)SORU: Gagada pullanma
Muhabbet kuşumun gagasında ve ayaklarında pullanma var. Pullanma olan yerlerini ara sıra kaşıdığını da gözlemledim...


CEVAP:
Gagasındaki pullanma daha çok karnıbahar gibi bir durumsa ve yakından baktığınızda iğne deliği gibi küçük gözenekler görüyorsaız bu uyuzdur. Böyle bir durum yoksa tek tip beslenmekten dolayı A ve E vitamini eksikliği olabilir.

Kaynak: Vet.Hek. Altuğ Okdemir (www.zureyfa.com

SORU: Kalp ve solunum sorunları...
Benim 2 tane 1 erkek 1 dişi muhabbet kuşum var. Dişiyi yaklasik 5 ay once aldım. Kuşlarımı kafesten çıkardığımda (yani biraz uçtuklarında) tekrar kafese koyduğumda dişi olan kafasını sağa sola sallayıp yediği yemleri sağa sola sıçratıyor (yemler agzından kuru olarak cıkıyor). Sadece uçtuktan sonraki zamanda yapıyor. Kafeste kum falan da mevcut. Neden yapıyor olabilir acaba? Bir de kuslarımı çiflestirmek için ne yapmalıyım? Yalnız birde dişi kuşum cok korkak erkek cok insancıl olmasına karşın dişi her zaman uzak duruyor...CEVAP:
Kuşlarda kalp ve solunum sorunlarına çok rastlanıyor. Normalde dakikada 400 atan bir kalpleri var. Uçma sırasında bu daha da artıyor. Bir kalp sorunu varsa iç basıncı azaltmak için kuş kursaktakileri çıkarmış olmalı. Bence fazla uçurmayın. Kuşları çiftleştirmek için biraz enerji yönünden zengin beslemeniz gerekir. Aynı kafeste olmaları ve birbirlerini sevmeleri yeterli.

Kaynak: Vet.Hek. Altuğ Okdemir (www.zureyfa.com)

 

SORU: Isırma huyu
Benim 1 yaşında erkek muhabbet kuşum var. Son zamanlarda her fırsatta ısırmaya başladı. Daha önce böyle bir huyu yoktu. Oyun oynarken bile ısırıyor. Artık kafesinden çıkarmaya bile çekiniyoruz.Acaba bu düzeltilebilir mi ve bizim yaptığımız birşey sonucu mu böyle olmuştur ?


CEVAP:
Belki bu aralar aşırı bir sitres ve sinirlilik hali oluşmuştur.Mesela evde sürekli kuşu irite eden bir çocuk veya kedi vs. varsa stres ve koruma güdüsüyle ısırabilir.Biraz kendi haline bırakın.

Kaynak: Vet.Hek. Altuğ Okdemir (www.zureyfa.com)

 

SORU: Yeni muhabbet kuşu...
Benim Cancan adında bir muhabbet kuşum var. Onun yanına 2 aylık bir kuş almayı düşünüyorum. Neden 2 aylık derseniz; Cancan konuşan bir kuş, alacağım kuşu da onun gibi konuşturacağım. Fakat ben bu kuşu Cancan'ın yanına koyarsam Cancan konuşmayı unutur mu yoksa onu konuşturmaya çalışırken cancanda başka bir şeyler öğrenebilir mi? (Cancan 5 yaşında). Bir sorum daha olacak: Cancan alacağım kuşu kıskanır mı?

CEVAP:
Cancan'ın yanına alacağınız kuş kaç aylık olursa olsun, eğer kuşlar birbirleriyle eş tutarlarsa asla konuşmazlar. Kıskanmak değil de sevmezse öldürebilir bile...

Kaynak: Vet.Hek. Altuğ Okdemir (www.zureyfa.com)

CEVAP:
Çİft oldukları için tüm ilgileri ve dikkatlerini bitrbirlerine vereceklerdir. Bunun için size veya başka bir canlıya alışmaları neredeyse olanaksız. Konuşturmak bir yana konuşan kuşlar eş alındığında konuşmayı bırakırlar.

Kaynak: Vet.Hek. Altuğ Okdemir (www.zureyfa.com)

SORU: Eş...
Benim 9 aylık erkek bir muhabbet kuşum var. Herkes yanına bir eş almam gerektiğini yoksa tümörler oluşabileceğini söylüyor. Ben de dişilerin erkekleri bazen öldürebildiklerini duymuştum. Sizce almam gerekir mi? Veya yeni bir kuş alırsam onu kıskanabilir mi? Çünkü aramızdaki diyalog çok iyi. Onun için en iyi olanı istiyorum çünkü...


CEVAP:
Kuşun yalnız kalmasıyla tümör arasında nasıl bir bağlantı kurulur ki, gerçekten çok merak ettim, hatta şimdiye kadar aldığım en enteresan soru diyebilirim... Hiç bir şekilde iki durum arasında bir bağlantı yok. Eş alırsanız kuşun ilgisi sizden eşine doğru kayacaktır. Diyaloğunuz bozulmasın diyorsanız hiç gerek yok yalnız da gayet sağlıklı yaşamaya devameder.

Kaynak: Vet.Hek. Altuğ Okdemir (www.zureyfa.com)

 

 

kervanser

Sayfa Yöneticisi
Yönetici
Katılım
5 Mar 2010
Mesajlar
4,990
Konum
İstanbul / Fatih
Web sitesi
www.muhabbetkusuureticileri.org
Adı
Selahattin
Soyadı
GÜÇLÜ
SORU: Ani ölüm...
Çok ama çok sağlıklı olan muhabbet kuşum, 45 dk. içinde öldü. Hala inanamıyorum. Sürekli konuşan, çok hareketli olan dişi muhabbet kuşum, birden zor nefes almaya basladı. Yediği normal yemlerinin dışında hiç bir sey yememişti o gün. Kabardı, kanatları yana düştü, her zaman yere paralel duran uzun kuyruğu sarktı. Bunları takip eden yarım saat sonunda nefes almakta artık cok zorlandığını farkeden babam eline alıp yardimci olmaya calıştı. Ama işe yaramadı ve babamın elinde can verdi. Babam dilinin şiştiğini söyledi. Bir de erkek muhabbetim var, ama onda bir sorun yok. Bu ölüm şekli bizi çok korkuttu. Bildiğimiz, ishalden ya da üşütmeden dolayı bir ölüm değildi.
Anlattıklarımdan hareketle kuşun ölümüyle ilgili yorum yapabilir misiniz.

CEVAP:
Kuşlarda çok görülen ve halk arasında çatlama olarak tanımlanan kalp krizinden öldü sanırım kuşunuz. Kuşlarda kalp dakikada 200-400 kez atıyor ve bazan ne yazık ki bu hızlı ritme dayanamıyor.

Kaynak: Vet.Hek. Altuğ Okdemir (www.zureyfa.comSORU: Tüy dökme ve aksırma sorunu
Benim iki tane muhabbet kuşum var. Bu aralar sürekli (yaklaşık 3 hafta arayla)tüy dökümüne giriyorlar. Kullandıgım yemden olabilir mi? Ayrıca bazen aksırır gibi yapıyorlar...

CEVAP:
Havalar ısınıp mevsim döndüğü için tüy dökmesi normal karşılnır. Bu arada siz bol miktarda yeşillik verin (fazla abartmayın tabiki ishal olabilir). Aksırması sürekli değilse toz veya sıgara dumanına bağlı olabilir.

Kaynak: Vet.Hek. Altuğ Okdemir (www.zureyfa.com

SORU: Tüy dökme sorunu
1) Dişi olan kuşumun sağ kanadındaki uzun tüyler döküldü. Şİmdi uçadıyor. Tekrar çıkar mı?
2) Yine dişi kulumun sağ kanat içinde -sanırım çarpma nedeniyle- hafif bir kanam vardı, Batticon sürdük geçti. Burada şimdi tüylenme başladı, acaba ciddi bir sorun mu?
3) Geçen ay veterinere gütürdüğümde kuşlarımın sağlıklı olduğunu söyledi ama kuşların büyük tüylerini dökmesinin normal olmadığını kuş satıcıları söylüyor. Ne yapmam gerekir?

CEVAP:
Kuşlar büyük tüylerini de küçükleri de döker. Ama bir anda dökülüp çıkmadığı için sanki hiç dökülmemiş gibi görülür. Kanat tüyleri yeniden çıkacaktır, meraklanmayın. Büyük tüyler yani telekler çıkarken deride hafif kanama olabilir bu da korkulacak bir şey değil.

Kaynak: Vet.Hek. Altuğ Okdemir (www.zureyfa.com

SORU: Muhabbet kuşum...
Geçen ay yavru bir muhabbet kuşu aldık sınırım 4-5 aylık (yani satıscısının söylediği bu).
Alırken erkek oldugunu soyledi ama bir kaç kişiye daha sordum dişi edediler. Burnunun üzerindeki etli kısım beyaz renkte ama yanlara doğru açık mavi, turkuaz arası bir renk alıyor. Kuşumuzun kendisi de beyaz zaten. Cinsiyetini kesin olarak anlamanın başka bir yolu var mıdır? Burnundan pek anlayamadık çünkü... Evde çoğu zaman tek başına kalıyor ve yanına bir eş almak istiyoruz. Bu nedenle erkek mi dişi mi olduğunu nasıl anlarız?
Bazı web sitelerinde erkeklerin daha hareketli olduğu yazıyor ayrıca kafese yuvalık koyduk ve yuvanın içine girip talaşları falan gagalıyor, tahtanın kenarlarını kemiriyor.
İkinci sorum ise, arada sırada hapşırması... Her zaman yapmıyor ama günde sanırım bir kaç kez hapşıtıyor ve bazen da kafasını kafese yavaş yavaş sürtüp kaşıyor. Boynuna dıkunduğumuzda da kafasını sağa sola çevirip ense tüylerini kabartıyır yarım saat boyunca boynunu okşuyoruz. Başka kuşlar bundan pek hoşlanmıyor bunun nedeni nedir?
Yalnız kaldığında evde radyoyu açık bırakıyoruz ve zamanının çoğunu biz evdeyken bile aynasının karşısında geçiriyor, aynayı çıkartsam iy olur mu?
Camın önüne kuşlar geliyor ve o zaman pencere kenarından ayrılmıyor bu durum bir eş istediğini mi gösterir?

CEVAP:
Burnunun rengi daha küçük olduğundan tam belli olmaz. Ama belli ki yavaş yavaş mavi renk alıyor, bu da erkek olduğunu gösterir. Toz, sigara dumanı, keskin koku kuşu rahatsız ediyor olabilir, birincisi bu nedenden dolayı hapşırıyor olabilir. İkincisi solunum yollarında bir sorun olabilir, şayet, sümük gibi bir şey çıkmıyorsa büyük ihtimalle iritasyona bağlı bir hapsırıktır. Aynada aslında kendini seyrettiğinin farkında değil başka bir kuş olduğunu sanarak aynaya ilği gösteriyor. Cama gelen kuşlara da ilgi göstermesi çok mormal, eş istese de istemese de bu ilgi olacaktır.

Kaynak: Vet.Hek. Altuğ Okdemir (www.zureyfa.com

SORU: Sürekli yumurtlama...
5 yaşındaki dişi muhabbet kuşumuz son aylarda sürekli yumurtluyor ve kuluçkaya yatıyor. Sürekli yumurtlamaması için ne yapmalıyız? Bir kuş çiftliğine verirsek eve alışık olduğu için hastalanacağından korkuyoruz. Sürekli yatmaktan göğsündeki tüyleri döküldü.

CEVAP:
Yüksek enerjiyle besliyorsanız kuşta sürekli yumurtlama gözlenir. Biraz kafesini açın uçsun,enerjisini harcasın. Yuvasını kaldırın ve yumurtladığı zaman yumurtayı alın ya da tüm bunların yerine bir erkek kuş alın ve gerçek yavruları olsun.

Kaynak: Vet.Hek. Altuğ Okdemir (www.zureyfa.com)SORU: Muhabbet kuşunda stres nasıl engellenir?
Benim 6 yaşında dişi bir muhabbet kuşum var. Son 3 haftadır ishal... Bu bir geçiyor, bir tekrardan başlıyor ama tam olarak bir türlü düzelemedi... Bunun yanı sıra çok harekeli olmasına rağmen son zmanlarda çok bitkin, ötmüyor bile.... Birkaç kişiye danıştım; streste olduğnu söylediler. Sebep bu mudur, stres neden oluşur, nasıl engellenir?

CEVAP:
Sebebin stres olduğunu sanmıyorum. İshalin asıl nedeni iç parazitler veya bakteriyel bir enfeksiyon olabilir. Parazitlerse şayet bir pirinç tanesi kadar kafuru suyuna karıştırın ve bir gün boyunca suluğunda kaldıktan sonra değiştirin. Bu şekilde geçmezse veterinerlere bulunana antibiotikli tozlardan almanız ve aynı şekilde kullanmanız gerekir. Stresin en fezla oluşum nedeni çok sık ele almak, uyurken rahatsız etmek, ceryanda bırakmak, aşırı gürültülü ortamlarda olmasıdır.

Kaynak: Vet.Hek. Altuğ Okdemir (www.zureyfa.com)SORU: Muhabbet kuşum denge sağlayamıyor?
Bir Muhabbet Kusum var. Dünden beri dengesini saglayamiyor, herhangi bir sey yemedigi gibi kanatlarini acip sürünerek oldugu yerde dönüyor. Ne yapabilirim?

CEVAP:
Kuşlarda uçmayı kolaylaştırmak ve gövdeyi hafifletmek için hava keseleri vardır. Bazan bu keseler iltihaplanır veya patlar. Bu nedenle dnge ve sağlık bozulur. Sanırım sizde de aynı sorun var. Yapacağınız muayene ettirip,gerekli tedaviyi başlatmak.

Kaynak: Vet.Hek. Altuğ Okdemir (www.zureyfa.com

SORU: Yumurtlama
1-) Şu anda 2 kuşum var, biri başka yerden eve geldi ve şu anda başka yerden gelen kuş yumurtladı . Be bu kuşun yaşını nasıl öğreebilirim?
2-) Yuvaya bazen erkek kuş da giriyor ve yumurtalarda zedelenmeler oluşuyor, bunu nasıl önleyebilirim?
3-) Yumurtladığında daha fazla yavrunun yumartadan çıkması için ve yumurtaların daha iyi olması için birşeyler yapabilir miyim?

CEVAP:
Yaşını saptamak çok güç. Göz bebekleri belirgin ve ayaklarındaki pullar kalınsa bir yaşının üstünde demektir. Yumurtlamadan öncekuşları yüksek kalorili beslemeniz gerekiyor. Sonra tünekleri aşağıya alın ki rahat çiftleşsinler. Yumurta sayısı ve sağlığı tamamen sizin besleme şeklinize bağlı bir de çiftleşmedeki başarıya. Bu arada kapalı yuva koymayı unutmayın.

Kaynak: Vet.Hek. Altuğ Okdemir (www.zureyfa.com

SORU: Burun deliğinde kararma...
Bir yaşında bir çift muhabbet kuşum var. İki aydır beraberler. Erkek kuşun gagasının üstünde ki burun deliğnde kararma oldu. Burnu karardı sanki... Dişinin bir burun deliği öyleydi sonra düzeldi ama erkek hala öyle, ne yapabilirim?

CEVAP:
Nedeni tam olarak bilinmeyen bir şekilde bir kalınlaşma ve pigment artışı söz konusu. Hem yumuşatması ve doku yenilenmesinin hızlanması amacıyla ve bir enfeksiyonu engellemek amacıyla bepanten plas sürebilirsiniz.

Kaynak: Vet.Hek. Altuğ Okdemir (www.zureyfa.com)SORU: Kafur
Acaba kafuru arasira bir tedavi gibi değil de koruyucu gibi kullanabilir miyim?

CEVAP:
Koruyucu olarak kullanabilirsiniz. Parazitlerin gelişim sürecini düşünürsek 45 günde bir vermeniz daha doğru olur. Pirinç tanesinden nohut büyüklüğüne kadar kuşların boyutlarına göre sularına katabilirsiniz.

Kaynak: Vet.Hek. Altuğ Okdemir (www.zureyfa.com

SORU: Şişlik...
Yıllardır beslediğim muhabbet kuşumun arka tarafında dışkı çıkışının altında sert bir topluk oluştu hastalığının ne olduğu ne yapmam gerektiğini ve olüm tehlikesinin olup olmadığını belirtirseniz çok mutlu olurum.

CEVAP:
Kuşlar tek deliklidir yani dışkılama ve yumurtlama işlemi aynı delikten olur. Dışkı ve yumurta yolunun açıldığı ortak bir kese vardır buna culuaca denir. Sanırım sizin kuşta bu ortak kesenin genişlemesi söz konusu. Yapılacak işlem cerrahi dir.Ama kuşlar buna dayanamıyabilir. Sağlığında bir değişiklik yoksa bence olayı akışına bırakın.

Kaynak: Vet.Hek. Altuğ Okdemir (www.zureyfa.com

SORU: Kurtlu yem
3 aylık bir muhabbet kuşum var. Etrafı kirletmemesi için kabuksuz yemle besliyordum fakat şu anda çok pişmanım. Bu akşad yemlerin kurtlandığını farkettim ve daha da kötüsü ,sanırım kuşum bu kurtlardan ve kurt larvalı yemlerden yedi. Bağırsak paraziti olma ihtimali var sanırım. Eğer öyleyse bu kuşun sağlığını ne kadar tehlikeye atar ve nasıl tedavi edebilirim
?

CEVAP:
Bu kadar korkacak bir durum yok. Kurtlu yem yemesiyle barsak paraziti arasında hiç bir ilişki yoktur. Barsak paraziti başlı başına apayrı bir canlıdır. Hem zaten yemiş olduğu kurtlar, kursak ve midede sindirilir. Kuşlar doğada zaten bu tür canlıları avlayıp yerler. Yemi değiştirin, kafesi temizleyin hepsi bu.

Kaynak: Vet.Hek. Altuğ Okdemir (www.zureyfa.com

SORU: Uyuz
Muhabbet kuşumuzun (yaklaşık 3 yaşında, dişi) gagasının üzerindeki burun deliklerin çevresi hafif kabarmış durumda. Bir dostumuz bunun mantar olabileceğini söyledi. Sorularımız:
1-Böyle bir şey mümkün mü?
2-Sebebi ne olabilir?
3-Tedavisi için ne önerilir, ne yapamamız gerekiyor.


CEVAP:
Muhabbet kuşu da dahil her canlıda mantar görülür. Fakat sizin anlattığınız durum muhabbet kuşlarında sıkça görülen uyuzla aynı. Bir büyüteç yardımıyla burun bölgesine bakarsanız küçük küçük delikler göreceksiniz. Uyuz böcekleri bu deliklerin içinde yaşar. Tedavisi kolaydır size de bulaşmaz. Veteriner hekimine gütürdüğünüzde size gerekli tedavi için ilaçlarını verecektir.

Kaynak: Vet.Hek. Altuğ Okdemir (www.zureyfa.com

SORU: Mantar
İki adet muhabbet kuşum var. Birisinin yüzünde mantar var. Ne yazık ki geçiremedik. Şimdi diğerine de bulaşltı. Diğer kuşumuzun ayakları ve yüzünde. Bir süre badem yağı sürün dediler. Etki etmedi. Özel vitamin ve mantar ilacı aldık. Yine de olmadı. Düzenli biz yıkasak kuşları farkeder mi? Ya da nasıl bir tedavi önerirsiniz?

CEVAP:
Mantar ilacı kullandığınız halde geçmediyse mutlaka veteriner hekime gütürün lezyonlu bölgelerden kazıntı alınmasıgerekir.Konulacak teşhise göre tedavi edilir.

Kaynak: Vet Hekim İ.Kemal Güzel (friendsvetonline)SORU: Mantar
Muhabbet kuşumun burun ve gaga kısımlarında 3 ay öncesinde mantar hastalığı oluşmuştu. Biokadin adli ilaç aldım ve su an hastalık tam olmarak geçmiş olmasa da çok geriledi. Ancak kuşun gagasının şekli bozuldu ve rahat yemek yiyemiyor. Ne yapılabilir?


CEVAP:
Mantar harici bir durum da olabilir. Örneğin uyuz. Bu hastalıklar gagada deformasyona neden olurlar tam iyileştikten sonra Veteriner Hekiminiz düzenli olarak gagasının nasıl kesilmesi gerektiğini size gösterecektir.

Kaynak: Vet Hekim Güven Selbes (friendsvetonline)SORU: Ayaklardaki pullanma
Kızımın muhabbet kuşunun ayakları bir süredir pul pul oldu. Tırnakları da düştü. Son günlerde de alt gagasında bir şekil bozukluğu ve kayma var. Ne olabilir, ne yapabiliriz?

CEVAP:
Ayaklardaki ve gagadaki deformasyonlar mantardan veya başka bir hastalıktan şekilleniyor olabilir. Bir an önce bir Veteriner Hekime göstermenizde yarar var.

Kaynak: Vet Hekim Güven Selbes (friendsvetonline)SORU: Hareketsizlik
Muhabbet Kuşlarında bir zaman sonra oluşan ve birden bire fark edilen; aniden tünekten düşme, kafes zemininde sırt üstü yatarken bulma, dengesiz durma ve sallanma hareketleri gibi durumlar gözlendiğinde neler yapılmalıdır?

CEVAP:
Muhabbet Kuşları,sahiplenildikleri tarihten itibaren düzenli olarak uçurtulmadıkları takdirde, doğal davranışlarından uzak, oldukça hareketsiz ve tek düzende beslenme neticesinde neredeyse 2-3 yaşlarından itibaren romatizmal hastalıklar, kemik erimesi, kalsiyum ve mineral eksikliğine bağlı eklem deformasyonu vb. belirtiler gösterebilir. Kuşun, nem oranı yüksek, serin ve rutubetli ortamlarda yaşaması(mutfak vb.),ıslak tüylerle bırakılıp gece üşümesi vb. hastalıkların temel nedenini oluşturur.

Sağlıklı kuş bakımında, kafes tabanının kuş kumu ile kaplı olması, rutubetsiz ve temiz koşullarda barınması, tek tip ve özellikle 'açık' yemlerden çok; tohumlu ve taneli karışık yemler, yeşillik ve meyveler ile suya katılarak kullanılan vitamin+mineral takviyesi ve zaman zaman uçmasını sağlayarak doğal ortamında bulabileceği hayat koşullarına yakın bir ortamı sağlamaya çalışmalısınız.

Yukarıda bahsedilen belirtiler karşısında ve hatta 1 yaşından itibaren,ayda bir 10 gün süreyle vereceğiniz bir kap suluğa gün aşırı 1/4 bebek aspirini, belirtilerin oluşmasını geciktirecek, hatta oluşumlarda ciddi gerileme gözlemlenecektir. Ancak bu uygulama, vitamin ve mineral takviyesine ve kaliteli bir beslenme biçimine ek olarak uygulandığında sonuç verecektir..

Kaynak: http://www.panpet.com 

Yaşar yılmaz

Uzman Üyemiz
Katılım
25 Mar 2010
Mesajlar
477
Adı
Yaşar
Soyadı
Yılmaz
herkesin sıkıntısı derdi neyse buraya bakıp nerden kaynaklandığını görebilirler herhalde peki sıkıntısını bu soru cevaplarda bulamazsa ne olacak?
 

KurKur

Uzman Üyemiz
Katılım
12 Mar 2010
Mesajlar
2,513
Adı
Yılmaz
Soyadı
KURŞUN
  Sağ Olasın Selahattin Abi, Derleyip Toplamışsın..
 

Yahya SAYIN

Uzman Üyemiz
Katılım
11 Ocak 2011
Mesajlar
1,961
Konum
Antalya
Adı
Yahya
Soyadı
SAYIN
Selahattin GÜÇLÜ' Alıntı:
soru ve cevaplardan başka sıkıntısı varsa buraya yazar arkadaşlarım bilgisi dahilinde yardımcı olacağına emin olabilirsiniz
Evet herkesin bazı sorular ve yardımlar konusunda; bilği sahibi olanlar bilgilerini paylaşmaktan mutluluk duyacaktır...
 

Yaşar yılmaz

Uzman Üyemiz
Katılım
25 Mar 2010
Mesajlar
477
Adı
Yaşar
Soyadı
Yılmaz
burda zannediyorum herkes kendi sorusuna cevap bulabilir bulamıyanlar derdi başka olanlarda topik açıp sorabilir
 

Ahmet

Üyemiz
Katılım
29 Mar 2010
Mesajlar
69
Konum
Adana
Adı
Ahmet
Soyadı
TATAR
Normalde ben üretimhanede haftada bir gün olmak üzere dewamlı sulukarına antibotik veriyorum.Bugun tekrar verirken aklıma takıldı acaba bir problem oldugu zamanmı vermeliyim yoksa haftada bir vermeye dewammı etmeliyim.Yoksa ayda birmi vermeliyim.İlla hastalık olacak diye bişey yok o yüzden devamlı veriyorum acaba yanlışmı yapıyorum.Degerli büyüklerimden bu konuyu değerlendirmelerini istiyorum.Saygılarımla
 

Ergün DUYGU

Üyemiz
Katılım
15 Mar 2010
Mesajlar
94
Konum
istanbul
Adı
Ergün
Soyadı
Duygu
Ahmet bey benim düşüncem şu siz başınız ağrımasa bile hergün ağrı kesici içseniz ne olur ? Benim bildiğim kadarıyla hergün verildiğinde problem olur.

Ama düzenli olarak vitamin verebilirsiniz.
 

Ahmet

Üyemiz
Katılım
29 Mar 2010
Mesajlar
69
Konum
Adana
Adı
Ahmet
Soyadı
TATAR
Hergün vermiyorum ergün bey hafta bir veriyorum acaba zararı olurmu...
 

kervanser

Sayfa Yöneticisi
Yönetici
Katılım
5 Mar 2010
Mesajlar
4,990
Konum
İstanbul / Fatih
Web sitesi
www.muhabbetkusuureticileri.org
Adı
Selahattin
Soyadı
GÜÇLÜ
Ahmet bana kalırsa hasta olmadan kuşlarımıza antibiyotik türü ilaçlar vermemeliyiz kuşlarımızın bağışıklık sistemini bozarız antibiyotik zararlı bakterileri öldürdüğü gibi yararlı bakterileride öldürüyor hasta olmadan kuşlarımıza antibiyotik içeren ilaç vermememiz lazım
 

Ahmet

Üyemiz
Katılım
29 Mar 2010
Mesajlar
69
Konum
Adana
Adı
Ahmet
Soyadı
TATAR
Çok saol selahattin abicim bende bugun aklıma takıldı senden cevap bekliyordum hızır gibi yetiştin abicim hayırlı cumalar olsun...
 

cem

Üyemiz
Katılım
11 Mar 2010
Mesajlar
42
Birçok üretici belli periyotlar ile kuşlarına hasta olsalar da olmasalar da genellikle tedavi dozlarının yarısında çeşitli antibiyotik veriyorlar . Ayda dört kere 3 er gün farklı antibiyotik verenler de var , iki ayda bir verenler de .

Ben şahsen hastalık olmadan antibiyotik kullanımının hayvanın bağışıklım sistemini zayıflattığını düşünüyorum , kuş sizde iken ve belli periyotlardaki bu tedavi sürer iken problem olmasa bile el değiştirme vs gibi sebepler ile bu tedavi bir kere kesilirse zayıf bağışıklık sistemi ile patojenlere karşı koyamacaktır .

Birde özellikle yarım doz olarak yapılan önleyici tedaviler patojenlerin , kullanılan antibiyotiğe karşı direnç geliştirmelerini sağlıyor , insan da olduğu gibi onlarda da öldürmeyen şey güçlendiriyor .

Bunlar benim şahsi kanaatlerim , aslında bunu ihtisas sahiplerine sormak lazım .


 

Ahmet

Üyemiz
Katılım
29 Mar 2010
Mesajlar
69
Konum
Adana
Adı
Ahmet
Soyadı
TATAR
Cem bey yorumlarınız için teşekkür ederim çok açıklayıcı olmuş saolun