Sultan Papağanı Alırken Dikkat Edilecek Hususlar

kanaryaci

Uzman Üyemiz
Web sitesi
www.sultanpapaganlari.com
Adı
Mahmut
Soyadı
Karayol
Sultan papağanları jölelenmiş gibi duran güzel sorguçları, doğuştan makyajlı turuncu yanaklarıyla minicik sevimli ve her canlı gibi sevgiyi hak eden evcillerdir. Bu 80 gramlık şeylerden evimize almak istediğimizde nasıl seçim yapmamız gerektiğini, öncelikle nereden almamız gerektiğini bilmemiz gerekiyor. Ne yazık ki herhangi bilgisi olmayan hayvanseverler petshoplar tarafından kandırılıyor. Hasta hayvanları yüksek fiyata alıyoruz ve eve getirdiğimizin haftasında belki de ölümlerini görüyoruz. Bu gibi durumları yaşamamak için sultan papağanı alırken dikkat edilecek başlıca şeyleri sıralayalım:

Sultan papağanı alırken:

1. Her şeyden önce "İyi bir bakıcı olabilecek miyim acaba?" diye düşünüp, karar verilmeli.
2. Halsiz, durgun görünmemeli.
3. Kafese yaklaştığınızda hareketlenmeli, merak etmeli. Kafes içinde hareketli, diğer sultanlarla ilgili olmalı.
4. Özellikle sırtında, kanatlarında kellikler olmamalı. (Tüy yolma problemi var demektir.)
5. Kafası arkaya gömük, kabarık şekilde sürekli uyumamalı. (Kafes tellerine ses çıkararak dokunduğunuzda uyanıp irkilmiyorsa sıkıntı var demektir.)
6. Burunda akıntı olmamalı.
7. Gözde kısılma, kızarıklık vs. olmamalı. Gözler parlak olmalı.
8. Tüyleri düzenli (taranmış gibi), parlak ve temiz olmalı.
9. Ayaklarında ve gagasında beyazlıklar olmamalı. (Mantar hastalığı olabilir yoksa.)
10. Kanatları dik, arkada sırtını kapayacak şekilde birleşiyor olmalı.
11. O kalabalıkta bakabiliyorsanız dışkısına bakın. Çok sıvı veya değişik renkte olmamalı.
12. Poposunda dışkı olmamalı.
13. Karın bölgesinde zayıflık, göçüklük gibi şeyler olmamalı.
14. Nefes alıp verirken kuyruğu sabit olmalı.

Yavru olup olmadığını anlamak için;

1. Ayakları ince, pembe ve pütürsüz olmalı
2. Gözleri yusyuvarlak ve açık olmalı
3. Henüz 2-3 aylık sultanlarda bölgesel kellikler olabilir. Bu yavru sultanlarda bir hastalık belirtisi değildir.

Öncelikli olarak papağanlarımızı ev üretimi olanlarından tercih etmek daha mantıklı. Forumdan ya da tanıdık vs. bir şekilde alınabilir. Çünkü evde, kafeste büyümüş kuşlar kolayca evcilleştirilebiliyor ve birçok besine açık oluyor. Ayrıca sağlık durumlarından emin olmuş oluyoruz. Maalesef petshoplarda çekirdekten başka bir şey yemiyorlar ve vahşileşiyorlar. Bu yüzden beslenme çeşitliliğinde ve evcilleştirmede sıkıntılar yaşayabiliyoruz. Ama bu bir tercihtir, ben şahsen petshoptan alma taraftarıyım çünkü o kuşları o halde görünce onları aldığımda kurtarıyormuşum gibi hissediyorum :)

Papağanımıza kafes seçerken:

1. Köşeli olmalı. (Dikdörtgen veya kare. Kesinlikle yuvarlak olmamalı)
2. Pirinç telli olmalı. (Yani boyasız, boyası sökülmeyecek)
3. 1-1.5 cm kalınlığında ahşap tünekli olmalı.
4. Geniş kapılı, mümkünse 2-3 kapılı olmalı.
5. Alt ızgara teli mutlaka olmalı.
6. Tek bir sultan için ortalama 40x40x40 ölçüler idealdir. Ama çift sultan bakmayı düşünüyorsak yuvalık kapısını da akıl edip en az 50x50x50 ebatlarında kafes almamız gerek.
7. Yem kaplarına su doldurup suluk yapmak yerine ayrıca suluk bulundurmamız gerek.
8. Bunun haricinde kafese kalamar kemiği, kuş kumu ve gaga taşı mutlaka almalıyız. Her zaman da kafeste tutmalıyız.

Umarım yardımcı olabilmişimdir. Son olarak tüm hayvanseverlere söylemek istediğim:
Canlının küçüğü, büyüğü, çok önemlisi veya az önemlisi olmaz. Biz evimize bir "can" alıyoruz ve bu cana hakkıyla bakmayı unutmayalım. Onlardan sevgimizi ve en önemlisi vicdanımızı esirgemeyelim.

Alıntı:www.sultanpapaganlari.com

levent33

Uzman Üyemiz
Adı
LEVENT
Soyadı
ULUCA
SLM BENİM 8-9 AYLIK SULTAN PAPAĞANIM VAR VE DIŞKISI YEŞİL YEMEKDE YEMİYOR ACİL BİLGİ YARDIM LTFN

kanaryaci

Uzman Üyemiz
Web sitesi
www.sultanpapaganlari.com
Adı
Mahmut
Soyadı
Karayol
E

elaziz2316

Guest
    Mahmut bey, paylaşım için teşekkürler. Kaynak belirttiğiniz siteye üye olmak istedim ama sürekli "Girmiş Olduğunuz Şifreler Uyuşmuyor. Lütfen Şifrenizin Doğruluğunu Kontrol Ediniz." uyarısı verip duruyor (aşağıdaki resim). Defalarca kullanıcı adını ya da şifreyi değişik versiyonlarda girmeme rağmen sürekli bu uyarıyı verdi. İnternete başka bir hattan ve başka bir bilgisayardan bağlanıp denedim. Sonuç aynı.

Bu durumu site yöneticisine (serhat_1004@hotmail.com) mail attıp bir cevap gelmedi. Sizin irtibatınız var ise ve bu sorunun çözümüne yardımcı olabilirseniz memnun olurum.

caswo

Yeni Üyemiz
Adı
can
Soyadı
canan
MERHABALAR BENİM BİR ÇİF SULTAN PAPAĞANIM VAR VE BİR ÇİFT YAVRU ALDIM YAVRULARDAN SONRA ERKEK İSTESEDE DİŞİ PEK İSTEKLİ OLMADI ÇİFTLEŞMEK İÇİN ERKEĞİ YUVAYA ALIP TÜYLERİNİ YOLUP DURUYOR ERKEĞİ AYIRDIM BU SEFER ÜSTÜNDE TÜY BIRAKMADI HEPSİNİ YOLDU BİDE KÖKTEN ÇIKARMIYOR KIRIP KIRIP YİYOR NE YAPACAM BİLMİYORUM YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM ...?