Tepeli Muhabbet kuşu

Coşkun Ödemir

Uzman Üyemiz
Katılım
12 Eki 2010
Mesajlar
688
Temel Özellikleri
Muhabbet kuşunun evcileştirlmesi sırasında, değişim sadece renklerde olmamıştır. Bu süreçte, üç ayrı tepelik mutasyonuda ortaya çıkmıştır. Bunlardan en belirgini tam dairesel olan tepeliktir. Diğer ikisi yarım dairesel ve kümelidir.

Tüm tepelikli çeşitlerin, renk ve hareleri kombine edilbilir. üreme potansiyelleri fazladır. Tepelikli muhabbet kuşları Avustralya'lı üreticiler tarafından 1920'li yıllarda bildirilmiştir. üretilmeleri zor olduğundan pek popüler olmamıştır. Buna rağmen, büyü sergilerde izleyebilirsiniz.

Tepelikli kuşlar sonradan kazandıkları özellikleriyle, sergi üreticilerine vazgeçilmez kaynek olmuşlardır.

Beslenme ve Barınma
Standart muhabbet kuşu yemi karışımı verilmesini öneririz. Bu kuşun bakımı oldukça basittir. Temiz yumuşak diş fırçası gibi küçük bir fırça ile tımar edilebilir. İklime alıştırıldıklarında dayanıklı olur, dış kuşhanlerde barındırılabilir.

Üreme
Bu kuşlarının genetik yapıların öldürücü bir faktör vardır. Hiç bir zaman tam dairesel olanları eşleştirmeyin. üremeyen çiftlere folluk temin edin. Tam dairesel olanları, kaliteli tepeliksizlerle eşleştirin. Bu çift belli bir yüzdede tepelikli döl verir....Not: Resim Alıntıdır
 

Coşkun Ödemir

Uzman Üyemiz
Katılım
12 Eki 2010
Mesajlar
688
Bu akşam Ahmet Abiyle telefonda görüşürken bana bazı düşüncelerini fikirlerini anlattıp paylaştı.Tepeli yetiştirmek üzerine. Bu konuda bazi üretici abilerimede mesaj yolladım. Aslında kafam biraz karışık. Daha karar verme aşamasında sayırılırım. Normalde Erkan Yetim Abiden benim dişiye yavru bir jumbo almaya karar vermiştim. Sonra tepeli mi alsam diye düşünmeye başladım? Mesela dişi kuşum jumboya erkek bir tam tepeli attıgımda ondan alacağım yavrular eminim çok güzel olurdu. Gerçekten  hayelini kurmak bile insanı heycanladırıyor. Tabiki hayel etmekle olmuyor bu iş.  Bilgi ve tecrube gerekiyor. Bunun üstesinden geleceğime inanıyorum. Ama bu işi yapanlardanda düşüncelerini duymak isitiyorum. Bende bu konuda biraz araştırma yaptım internette, sizlerde yetiştiren varsa görüşerlini belirteblir mi? Kocaelinden Hilmi Abinin tanıdıgı yine sitemize üye olan İsmail Yayıcı Tepeli muhabbet kuşu üretimi yapıyor sanırım. Forumumuzda başka bu cins üzerien yoğunlaşmış üretim yapan kimseler var mıdır? Onları görmek isterim.


Bu arada şunu belirtmekte fayda var. Ben bir üretici değilim evimde kendi çapımda aldıgım ve alcağım bir çift kuşu yetişitirp onlardan yavru alıp kendi çapımda kavrulmak.
 

TuNa

Üyemiz
Katılım
2 Haz 2012
Mesajlar
39
Konum
KONYA
Adı
HALİT
Soyadı
TUNA
abi üremeyen çiftlere folluk temin edin demişin sebebini ögrenebilirmiyim
 
E

elaziz2316

Guest
    Coşkun, emeğine sağlık. Çok faydalı bir bilgilendirme olmuş. Paylaşım için teşekkürler.
 
E

elaziz2316

Guest
    Bunlar da benim tepeli yavru alma çalışmalarımden daha önceden almış olduğum yavrular. İnşallah birgün tam tepeli yavru da alabilirim.