Tüy Sorunu Üzerine

mtures

Yeni Üyemiz
Adı
Murat
Soyadı
Türeş
Değerli üretici arkadaşlar!
Bazı çiftlerin bazı yavrularında, yavru 25 günlük civarı olduğu halde uzun kanat ve kuyruk tüyleri kürdan gibi uzuyor yani tüyün kılıfı açılmıyor, ucundan bir cm kadar kısmı açılıyor gerisi köküne kadar kılıf içinde kürdan gibi kalıyor. Ayrıca bu tüylerin kök kısımları kalın, içi kan dolu ve kolay dökülür halde oluyorlar. yavru yeme düştükten sonra genelde kendiliğinden bu tüyler dökülüyor. yerine yenisi çıkacak gibi oluyor ama demo gbi az miktar çıkıyor normal bir tüy gibi uzamıyor ve genelde kökü zayıf olup dökülüyor.

Kümeste genel olarak temizlik, hijyen, havalandırma beslenme düzeni vb iyi durumda.

Böyle birşey yaşayan, gören, duyan var mı? sebebi nedir. Tecrübelerinizi yazın lütfen.

Femirleroğlu

https://www.instagram.com/faruk_emirleroglu/
Yönetici
Web sitesi
www.instagram.com
Adı
Faruk
Soyadı
Emirleroğlu
Genel olarak B vitamini sorgulanır ancak verdiğiniz yemlerin içeriklerinde ASPUR oranını kontrol edin. Özellikle gelişimde ve yavruların yem kırma öğreniminde aynı zamanda tüy gelişimi de olduğu için zayıf düşmelerinin ve gerekli vitamini almalarının önemi büyük.

Kış da olsa ilave haftada 1-2 yulaf vermenizi tavsiye edebilirim.

Tüye giremeyen kuşlarınızı da tüye sokabilir ve düzgün tüy düzmesini sağlayabilir. Açıkçası ben karşılaşmadım ancak karşılaşacak olsam bunu uygulardım.

Behzat TİĞİZ

Powermaxmama.com
Yönetici
Web sitesi
www.powermaxmama.com
Adı
Behzat
Soyadı
Tiğiz
Problemin sebepleri çok fazla birden fazla sebebi olduğu için sorunu sizin bulmanız lazım, anaclarin yorulmasindan tütün viruslerden havalandırmaya mantara kadar sorun aynı probleme çıkar.

Tüy yapılarının düzelmesi için, ayrıca sorunlu takımlara

Powermax Oilmix
Powrmax b comlex
Powermax biotin

3 ürünü düzenli olarak tüy sorunu olanların mamasina ayrıca atuy sorunlu yavruları olan anaclarada uygulayınız.

Dış parazit düzenli yapıp, temiz hava girişi kirli hava çıkışı ve dezenfekte yapmaya önem gosteriniz

AyhanOtcuoglu

Site Moderatörü
Yönetici
Adı
Ayhan
Soyadı
OTÇUOĞLU
Ben,m yaptığım denemeler ve bazı çalışmalar neticesinde sorunun iç mantardan kaynaklı olduğu ihtimali oldukça güçlendi. Çoğu kuşta kısmi başarıda sağladım. Ancak nedeni anladım çözümüde bu demek için erken henüz. Neden iç mantar sonuç gıdasız kalan kuşun tüylerinin dökülmesi olarak görünüyor. Hastalık tabi ki anaçlardan yavruya geçiyor. Bu nedenle anaçları tedavi ederek önünü almak gerekiyor. İç mantar tedavi videomu izleyin uygulamala yapın ancak süreç biraz uzun. Geçmiş olsun.