Tüy zamanlarında aminoasitlerin önemi

kervanser

Sayfa Yöneticisi
Yönetici
Web sitesi
www.muhabbetkusuureticileri.org
Adı
Selahattin
Soyadı
GÜÇLÜ
Tüy zamanı kuşun yenilenme zamanıdır. Tüyün oluşturulması için metabolizma ekstra bir çalışma içine girer ve bu dönemde yemlerde az miktarda bulunan aminoasitlere ihtiyaç vardır. Bunlar da mama içine konarak kuşa sağlanmalıdır. Tüy dönemlerinde Oluşan stres yüzünden Vücuttaki güç kaybı esnasında Bağışıklık Sistemi Zayıflar, bu da kuşun Hastalıklara karşı koyamamasına sebep olur.

Yıl boyunca kuşlarda her dönemde değişik vitaminler ağırlık kazanır. Mesela yavru sezonunda verimi artırmak için E vitaminine daha çok ihtiyaç varken, Tüy sezonunda bira mayası ve Biotin daha gerekli hale gelir. Bu göz önüne alınarak yıllık ihtiyaca göre program hazırlanmalıdır.

bülentyıldız

Takipçi Üyemiz
Adı
Bülent
Soyadı
yıldız
Selahattin abi o kadar derin bilgilere sahipsin ki her yazdığını dikkatle okuyorum.Birçok şeyi sizin yazılarınıza göre yapıyorum.Allah izin verirse haziran sonu gibi istanbul a geleleceğim (eş durumundan).Sizinle tanşıp bir çayınızı içmek isterim

Yahya SAYIN

Uzman Üyemiz
Adı
Yahya
Soyadı
SAYIN
Resimdeki bidon üzerindeki yazıyı okuyamadım, yardımcı olurmusunuz...

motifcan

Uzman Üyemiz
bende zamanında aldığım deep 30 ml(multisol) vitamin ilacı verdiler kafes kusları için acıkcası gözle görülebilir bir etkisini görmedim. fazla vermıyorum artık su anda yavruluk tüy değişimi zamanında cok kasınıyor bir yerde hıyar verebilirsiniz yazıyordu verdim yemedi. daha dogrusu kafese ne koyduysam yemıyor kraker dahil. krakerde koydugum zaman kafese girmıyor neden bilmıyorum :( . krakeri yemine karıstırarak veriyorum artk ama meyveleri yemesini için nasıl alıstırabilirim. çünkü tüy değişiminde ve cok kasınıyor rahatlatmak istiyorum artık ne yapacagımı sasırdım :( .

şenol34

Yeni Üyemiz
arkadaşlar  benım tüy  zamanı  ygulaıklarmı  anataım  cok cabuk  tuye  gırıp  cıkıorlar  1-yemın ıcınde  yulafı yuzde  5% artırıom  keten togmunu 5%  bıde haftada  3 defa ayrı  gunlerde yarım cay kaşigı mamalara  perilla togmu  kulanıorum. 3 gunde  1 2 lt  suya 1maden suyu gazını cıkartıp  katıorum suluklarna    mamaların ıcınde  ucukluma togmlarnı artırıom yavaş yavaş  .kuşların banıyo sayısını artırıom    bıde organık    amıno asıtler ıhtıfa eden  üruner kulanıom      10 gunde 1  nekton S-1lt suya 5gr yanı 1 cay kaşıgı hesabı.mamalarna her 2 gunde 1  500gr  mamaya  yarım cay kaşından bıraz as SPURILINA katıom  .ve haftada 1defa bıramayası  500gr mamaya  -yarım cay kaşigı hesabı .bıde yeşilık olarak ozelıkle pazı verın  cok bıologık biotın ıcerır  . bu şekılde  kuşlarımın tüylerı parlak sert  ve duzenlı cıkıolar .saygılar herkeze -şenol hoca

şenol34

Yeni Üyemiz
bana gore  kuşların saglıklı kalması ıcın  onemlı olanar  bunardır kımse yanlış annaması lutfen benım tecrubelerıme gore soylıom 1-besledıgnız kuşun turun hangı kıtaya ayıttır .2 -yemlerın temız tosuz kesınlıkle kuflu olmaması  ve hangı oranarda kullanmak gerek her togmun proteın vıt karbonohıdrat ve yagı oranı nedır.3- kuşların kesınlıkle ıc parazıt  senede en az 2 defa yapılmalıdır ılk bahar  ve son baharda üretıme attmadan once .4 -kuşlardan max 3-4 ayız yavru alınması. 5- bagrsaklarnı devamlı ph sevıesını  asıtık olması cok onemlı husustur.6-haftada muhakak  barsakların temızlenmesı  şart ozelıkle gasların oda haftada 2 kez  mangal komuru verılmelıdır. 7-  her haftada bır dezenfekte etmelıdır butun kumesı    box ları yemlıklerı .vs .vs.8-muhakak  sgara telı kullanın yoksa hastalıkların onune gecemesınız.ozelıkle koksıdosun.9-kuşları dengelı beslenmelesınız yanı yalatmadan .10- kumesın  guneş gormesı şart eger gormıorsa ona gore kuşlara uretılen aydınatmalar kullanmak şart.11- kuşların menusune beyaz şeker ıhtıva eden urun kullanmayın  fazla kullanım megabakterı yanı kurumayı tetıkler emın olun .12- dışardan aldınız kuşları ayrı kafeslerde muhakak tutun yanı karantına kafeslerde suresı -21 gundur.13-kuşlarnızı muhakak yeşilık verın az  az  alıştırarak  alışan kuş isal olmaz korkmayın  ben her gun verıom . 14- temız hlorsus dınnenmış su verın ve her gun tazeleın  sıcak aylarda ben sabah ve akşam degstırıom gunde2 kez.15-kumesın havalandırmasına muhakak dıkkat edın .16-gereksız vıt ve antıbıotık vermeın  gerektınde verın . 17-her  hafta muhakak kuşlarnıza  banyo verın.18-aynı ısı degşiklere kuşlarnı marusa brakmayın.19- kalıtelı grıt mınerallıtaşları bıde kumları kullanın ozelıkle mıdye ıstrıdıye kabukları  kıl topragı  bıde kurutulmuş yosun olsun ıcınde  .20 -kalamar kemıgını her zaman bulundurun. 21-kuşlarnıza haftada en az 2defa ucuklanmış togum sunun  sterıl olmasına dıkkat  edın .bunar  en azından kuşlarnızı onemlı şekılde korur saygılar -şenol hoça 

Tahir BAYAKI

Uzman Üyemiz
Web sitesi
www.tirepetshop.com
Adı
Tahir
Soyadı
BAYAKI

Chemopharma feathervit vücudun sentezleyemediği amino asitleri ve iz elementleri içeren kombine bir vitamin
kompleksidir.Bu yapısı ile stresi engeller ve tüy gelişimini sağlar.Sağlıklı,yumuşak,parlak ve düzgün tüy oluşumunu
hızlandırır.Ayrıca vücut direncini artırır,karaciğeri korur ve fonsiyonlarını düzenler.İyi bir kondisyonla
beraber kaliteli ve sağlıklı ırk oluşumunu destekler.
Kullanma Talimatı:100gr. mamaya 1gr. veya 250ml.içme suyuna 1gr. karıştırılır.