Uykusuzluk Kuşlara da Yaramıyor

gurhun_ayaz

Uzman Üyemiz
Katılım
23 May 2010
Mesajlar
356
Konum
İzmir/Bornova
Web sitesi
www.facebook.com
Adı
Gürhun
Soyadı
Ayaz
Uykusuzluk Kuşlara da Yaramıyor

Evde beslediğimiz muhabbet kuşu, kanarya, papağan gibi kuşların çoğu, ortalama 10-12 saat kadar uykuya ihtiyaç duyar. İnsan için ortalama 8 saat uykuyu esas alırsak, onların ihtiyacı bizden yüzde 30-50 daha fazla. Yaşadıkları ortamın uzun süre aydınlık kalması, çevresindeki gürültü ve hareket, kafes kuşlarının uyku ihtiyaçlarını tam olarak karşılamalarını çoğu kez engeller.
Ev ortamında, özellikle de büyük şehirlerdeki evlerde gece yarısına kadar hareket olur, televizyon ve ışıklar açıktır. Gün ağardığında da kuş bizimle birlikte uyanır. Tüm bunları hesaba katarsak, bir çok kuşun yeterli uyku alamadığı anlaşılacaktır. Uyku yetersizliği, tüm canlılarda olduğu gibi kuşlarda da sağlık problemlerine neden olur.

Bunlardan en önemlileri:
* Saldırganlık, çığlık atma ve ısırma gibi karakter bozuklukları
* Stres neticesinde tüy yolma gibi kendine zarar veren davranış bozuklukları
* Dişi kuşlarda kronik yumurtlama problemleri
* Bağışıklık sisteminin zayıflaması ve bunun sonucunda hastalıklara karşı kuşların direncinin azalması olarak sayılabilir.
Bu problemlerin oluşmasını önlemek için kafes kuşlarının günde 10-12 saat uyku uyuyabilecekleri bir ortamda bulunmaları gerekir. Bu ortamı sağlamak için belli bir saatten sonra kuşu evin daha karanlık, sessiz ve daha az girip çıkılan bir odasına alabilirsiniz. Uyku uyuması için daha küçük bir kafes, sabit olarak böyle bir odada bulundurulabilir de. Sabah erken uyanmaması için, kafesi ışık geçirmeyen bir örtüyle kapatıp yeterli uyku almasına yardımcı olabilirsiniz.

06 Haziran 2010, 00:54 Gonca Gökçek
http://hayvansevergazetesi.com/haber/2923-uykusuzluk-kuslara-da-yaramiyor.html

 

blackdevil41

Uzman Üyemiz
Katılım
25 Nis 2010
Mesajlar
2,497
Konum
Kocaeli
Adı
Hilmi
Soyadı
AKYILDIZ
paylaşım için teşekkürler tavuk üretim çifliklerini örnek almamak lazım
 

KurKur

Uzman Üyemiz
Katılım
12 Mar 2010
Mesajlar
2,513
Adı
Yılmaz
Soyadı
KURŞUN
  Çok güzel, çok gerekli bir paylaşım olmuş, Gürhun Bey Teşekkürler..