Uzun kuyruklu çim ispinozu (Shaft-tail Finch)

Refik Türk

Takipçi Üyemiz
Katılım
10 Mar 2010
Mesajlar
241
Konum
İzmir
Adı
Refik
Soyadı
Türk
Orijin: Yine doğal yaşam alanı Avustralya olan güzel,en zarif ve komik mizaçlı kalbinizi çabucak kazanacak  bir ispinoz türüdür. Doğal yaşam alanında sayıca zebra ispinozunun popülasyonundan sonra gelmektedir. Bu kuşun birkaç alt türü vardır. Diğer isimleri Heck’in ispinozu,ok kuyruklu ispinoz

Tanım: Normal formlarında bu ispinozların gri renk başları vardır ,kahveye çalar gül kurusu renginde vücuda sahiptirler. Bebek önlüğüne benzeyen siyah bölüm gaganın altından kuşun bağrına kadar iner ve göz kenarlarında siyah maskeler vardır. Karın beyaz renkte ve kuyruk sokumu siyah renktedir. Gaga parlak kırmızı renkte ve merkezi kuyruk tüyler yine siyah renktedir. Bacaklar et renginde kımızıdır. 13-15 cm boyundaki bu kuşlar oldukça dayanıklı kuşlardır. Kahverengi ,krem ve beyaz  renklere sahip tüy görünümde  mutasyonları üretilmiştir.

Cinsiyet ayrımı: Genelde görünüşte cinsiyetler arasında belirgin bir fark yoktur,ancak erkekler dişilerden daha iri,siyah önlük maskeleri daha büyük,gagaları daha iri ve parlak renktedir.
Ayrıca erkeklerin başındaki gri renk daha temiz görünür. Bu ipuçları bazen işe yaramayabilir,bu yüzden erkeğin şarkı söylediğini gözlemlemek gerekir.

Diyet: Kaliteli bir ispinoz karışımı önerilmektedir. Taze içme suyu,grit ve kalamar kemiği ise asla eksik edilmemelidir. Beslenme bölümündeki bütün besinleri önerebiliriz,bu kuşlar yumurta mamasına ve ıslatılmış yeme bayılır. Un kurtlarına ise özel bir tutkuları vardır,günde bir iki kurt vermek üremeyi oldukça hızlandırmaktadır. 

Genel bakım: Tırnaklarını düzenli kesmeniz faydalı olacaktır,ayrıca ısısı  günlerde hatta yazın hemen hemen her gün banyo vermelisiniz.

Mizaç: Kendi gibi girişken ve aktif cinslerle barınabilir,şarkısı oldukça hoştur.
Sosyal hayvanlardır ve birbirleriyle etkileşimde olmayı severler. Bu kuşların bazı hareketleri oldukça komik bulunmaktadır. Öterken ve tünerken çok sempatik görünüme sahiptirler.

Barındırma: Bu kuşlar eğer ufak kafeslerde barındırılırsa yağlanma meyillidirler. Genelde küçük kafeslerde tutmanız kesinlikle tavsiye edilmez,mükemmel uçuş becerilerini sergileyemezler. Geniş alanlara ihtiyaç duyarlar. En az 1 m uzunluğunda salmalarda barındırınız. 15 derecenin altındaki sıcaklıklara dayanamazlar,kışın iç mekanlarda yaşamaları gerekir.. Üreme zamanında diğer kuşları yuvalarının etrafında istemezler. Genelde geceleri de yuvada uyumayı severler.


Üretim: Geniş bir kafeste veya kuşhanede üreyebilirler. Üreme zamanı çiftlerin ayrılması önerilmektedir. Kafesin bitkilerle çevrilmesi oldukça iyi sonuçlar doğurmaktadır. Eşlerini seçici oldukları söylenmektedir,8-10 kuşluk bir grupta eşlerin seçilmesine imkan tanıyınız. Çiftlerin arasındaki bağlar sağlamdır ve çiftleri değiştirirseniz üremeye teşebbüs etmeyebilirler.
Yuvaların derin ve korunaklı,saklanmaya izin verecek şekilde olması gereklidir.
Yuvayı kafesin yada salmanın en üst bölgesine asınız ancak içine müdahale edilmesinden hoşlanmazlar.  Yuvalar kutu şeklinde olmalıdır ve kuş yuvaları şeklinde olmaları tercih edilir. Su kabağı da kullanabilirsiniz.
Yuvaları kendileri örmek isterler. Malzeme olarak hindistan cevizi lifi,yırtılmış kağıt,kurumuş otlar ve tüyleri mümkün olduğu kadar bol sağlayınız. Yavrular çıkınca kurtlar ve yumurta maması eksik edilmemelidir. Genelde yuvaya müdahalelere tolerans göstermedikleri  rapor edilmiştir ancak bu problem her kuşta yaşanmayabilir. Dişiler yavruları kontrol etmek istediğiniz zaman korkmadan yuvada oturmaktadırlar. 
4-7 yumurta bırakılır,kuluçka 14 gün sürer. Diğer türlere benzer şekilde yavrular yuvayı 21. günde terkedip 42. günde bağımsız olurlar. Bileziklemeyi yavruların 12. gününde yapınız.


Finch-tr.com'dan alıntıdır