Vitamin eksikliğinden kaynaklanan hastalık belirtileri

blackdevil41

Uzman Üyemiz
Katılım
25 Nis 2010
Mesajlar
2,507
Konum
Kocaeli
Adı
Hilmi
Soyadı
AKYILDIZ
Eğer kuşunuzun günlük beslenme düzeni vitamin ve mineral bakımından yetersiz ise kuşunuz ölebilir. Vitamin eksikliği hafif rahatsızlıklara neden olduğu gibi , çok büyük sağlık sorunları da yaratabilir. Papağanlar ve diğer kuşlar günlük yaşamlarında pek çok vitamin ve minerale ihtiyaç duyarlar. Buna karşın bu yazıda sadece en önemli 4 taneye yer verdik.

A Vitamini Eksikliği

Vitamin A eksikliği çeken kuşlar solunum sistemi hastalıklarına karşı korumasızdır. Büyük papağanlar ( özellikle gri papağanlar) bu vitaminin eksikliğinden dolayı aspergillosis hastalığından( bir tür solunum yolu enfeksiyonu) acı çeker. Hasta kuşların tüy renkleri matlaşır, gaga, cere ve ayak yapıları bozulur. Bazı papağanlar hyperkeratosis hastalığının ( epidermisin aşırı bölünmesi yüzünden derinin kalınlaşması)  belasına kapılırlar. Bu hastalık onlarda cerenin aşırı kalınlaşması haliyle ortaya çıkar. Bu yüzden,kronik A vitamini eksikliği alt gaga etrafındaki deride şişkinliklere neden olabilir;çünkü vücudun bu kısmındaki tükrük  bezleri şişmiştir.Boğaz mukozası sıklıkla sarımsı-beyazımsı bir renkle kaplanmıştır,kuş konjunktivit ve göz kapağı şişmesi gibi göz rahatsızlıkları geçirir.Eğer bir kuşta A vitamini eksikliği olduğundan kuşku duyuluyorsa erken davranılmalıdır.Örneğin hastalığın başlangıç safhalarında salya bezlerinin şişkinliği vitamin enjeksiyonları ile tedavi edilebilir.Sonraki zamanlarda bu şişkinlikleri vitaminlerin yardımıyla tedavi etmek olanaksızdır,salgı bezlerinin veteriner tarafından kesilip çıkarılması gerekir.

B Vitamini Eksikliği

Bu durumda kuşta B vitamini eksikliği vardır,ve rahatsızlığın sonucu olarak kuşun bacakları felç olur.Sarsılmalarda da olduğu gibi  bu durum aniden oluşur ve kuş çok korkar.Bir çok muhabbet kuşu  felç sebebiyle ince dallara tüneyemez. Pek çok kuş çarpık bacakları yüzünden tüneklere konamaz. Yere düşerler ve topallayarak yürürler.Kuş veterinerleri kuşun içme suyuna eklenebilecek sıvılar verirler.Bu besin ilaveleri bir B vitamini bileşiği içerir.Buna ek olarak kuşlara B vitamini enjekte etmek çoğu zaman fayda sağlar.Lütfen B vitamini eksikliği bulunan kuşu kendiniz tedavi etmeye çalışmayın,her zaman doğru tedaviyi seçmek için kuşlarla ilgilenen bir veterinerle görüşün.

D Vitamini Eksikliği

Bir kuşun vücudunda,D vitamini minerallerle ilgili metabolik işlemler için çok önemlidir.Kalsiyumun ve besindeki fosforun ince bağırsaktan geçerken emilimine yardımcı olur.
Bununla birlikte D vitamini,iskeletin mineral tuzları depolamasından sorumludur.Eğer D vitamini eksikliği oluşursa organizma kalsiyum eksikliğinden dolayı sağlam kemik oluşturamaz.Bu yüzden kemikler çok yumuşar ve bükülürler.Genç kuşlarda bu durum oluştuğunda bu rachitis(raşitizim),daha yaşlı kuşlarda ise “adult rickets”(ergen raşitizmi)dir.Bunların her ikisinde de belirtiler oldukça benzerdir.Kemikler yeterince mineral tuz içermediklerinden çok yumuşarlar ve bunun sonucunda iskelette(bacaklar,omur) deformasyonlar oluşur.Radyograf yardımıyla bir veteriner kuşun iskelet durumuyla ilgili daha fazla şey belirleyebilir.Böylece kuşun D vitamini eksikliği yaşayıp yaşamadığı belli olur.Kuşa sağlıklı besin vererek optimal vitamin ve mineral desteği sağlamak çok önemlidir.Buna ek olarak birçok durumda hasta kuşu güneş ışığına çıkarmak ya da UV lambasının(örneğin Arcadia Bird Lamp)  ışınlarını vücuduna almasını sağlamak faydalıdır.Ultraviyole ışınlar,kuşun derisinin D3. vitamini üretebilmesi için gerekli;ve bu yüzden önemlidir.

E Vitamini Eksikliği

Özellikle beyaz avusturya papağanları E vitamini eksikliğine karşı hassastırlar.Muhabbet kuşları bu duruma daha az eğilimli görülebilirler ancak muhabbet kuşlarında da bazı zamanlarda bu rahatsızlık oluşabilir.Eğer bir kuşta E vitamini eksikliği varsa,kuş yürümeye çalışırken titremeye ve yalpalamaya başlar.Kramplar ve zorunlu dairesel hareket E vitamini eksikiğinin belirtileri olabilir.Bir çok kuşun görme kabiliyeti azalır,bazı ilerlemiş durumlarda kuş tamamen kör olabilir.

Dikkat! Eğer E vitamini eksikliği bir kez oluşursa kuş iyileştirilemez.E vitamini enjeksiyonları bile kuşu iyileştirmez;sadece acıyı dindirebilir.Bu yüzden iyi dengelenmiş bir beslenme sağlamak,E vitamini eksikliğini önlemek için önemlidir
 

engin

Uzman Üyemiz
Katılım
28 Ocak 2011
Mesajlar
869
Konum
ankara
Adı
Engin
Soyadı
DUMAN
paylaşım için teşekkürlerde burda c vitamini yok  :D :D :D
 

engin

Uzman Üyemiz
Katılım
28 Ocak 2011
Mesajlar
869
Konum
ankara
Adı
Engin
Soyadı
DUMAN
tüm kaynakları aradım ama C vitaminini bulamadım
 

KurKur

Uzman Üyemiz
Katılım
12 Mar 2010
Mesajlar
2,541
Adı
Yılmaz
Soyadı
KURŞUN
  Paylaşım için Teşekkürler; Hilmi Bey..