Whydah İspinozları (Whydah finches)

Refik Türk

Takipçi Üyemiz
Katılım
10 Mar 2010
Mesajlar
242
Konum
İzmir
Adı
Refik
Soyadı
Türk
Bu güzel kuşların isimlerini aldığı Wyhdah Nijerya’da bir kasabanın ismidir. Buradan anlaşılacağı gibi bu güzel,göz alıcı kuşlar Afrika kökenli ispinozladır. Afrika kıtasının güney bölgelerinde yaşamlarını sürdüren ispinozların bir çok alt türü de mevcuttur. Bu kuşların diğer adı da üreme dönemlerindeki erkeklerin büyük kuyruklarından dolayı “dul kadın” kuşudur. Üreme döneminde erkekler boylarının iki üç katı büyüklükte siyah yada başka renkte uzun bir kuyruk oluştururlar,üreme dışında bu kuyruk düşer ve  görünüm olarak dişilerden farksız bir hal alırlar.
Whydah ispinozları barındırılması zor kuşlar değillerdir,bu kuşları diğer yakın türlerle beraber barındırırsanız daha uygun olur. (melba ispinozları,çulhalar) Fakat bazen kavgacı oldukları da gözlenmiştir. Whydahların diğer bir meşhur özelliği ise parazit şeklinde üremeleridir yani vahşi doğada bu kuşların yavrularına başka ispinozlar (melba ispinozları ve mumgagalar ) bakar. Whydah ispinozları ispinozların Plodeidae ailesine ait kuşlardır,bu familya dokumacı kuşlarını (çulhalar) ve whydahları barındırır. Bu kuşlar birçok yakın türe sahiptirler ve bu türlerin benzer şekilde erkekleri üreme zamanında uzun kuyruklar geliştirirler.
Vahşi alanlarını Afrika kıtasının savanaları ve stepleri oluşturur.

Beslenme ve bakım: İçme sularını her gün tazeleyiniz,karışık kaliteli ispinoz yemi başlıca besinleridir,başka bir kapta yeşil besinlerden vermeyi ihmal etmeyiniz. Bunların başında ıspanak ve kuş otu sevilerek tüketilir. Elma,armut ve yumurta mamasının sevilerek yendiği rapor edilmiştir.
Taş kömürü ihtiva eden mineral kırıkları (grit) bu kuşların için vazgeçilmez bir besin takviyesidir. Grit (kuş kumu ve mineral karışımı) ayrı bir kapta verilebilir yada kafesin
zeminine serpilebilir. Kalamar kemiği mutlaka sunulmalıdır,kalamar kemiğinin ekşi tadı sindirimi düzenlemeye yardımcı olacaktır.
Haftada en az bir kere banyo vermeye çalışınız,sıcak yaz günlerinde ise hergün veriniz. Banyo üreme ve tüy dökümü zamanlarında oldukça gereklidir. Tırnaklar uzayınca düzgün bir şekilde kesilmelidir.Barındırma : Whydahlar iç mekanlarda kafeslerde barınabilirler. Kafesi iyi havalandırılmış ve cereyandan uzak bir alana yerleştirip,göz hizasına konumlandırınız. Kafesin bulunduğu ortam iyi ışık almalıdır fakat kuşların bunalmasını önlemek için direk gün ışığına maruz bırakmayınız. Yaklaşık 2 cm çapa sahip yumuşak nitelikli bir ahşaptan tünekler yerleştiriniz. Bu ölçülerde ki ağaç dalları oldukça uygun olmaktadır ayrıca bu esnada kuşun tırnakları da törpülenmektedir. Üreme zamanında erkeğin uzun kuyruğunun kafesin tellerine ve tüneklere çarpıp bozulabileceğini aklınızdan çıkarmayınız,bu yüzden kafesin ebatlarını bu şekilde ayarlayınız.
Whydahlar aynı zamanda salmalarda ve kuşhanelerde de rahatça barınabilmektedirler. Diğer kuşlarla karışık şeklide barındırınız fakat kavgaları gözlemleyiniz. Bu alanlar ne kadar yeşilliklerle dekore edilirse kuşlar o kadar fazla rahat edeceklerdir. Ortamın sık sık temizlenmesi ve yiyecek içecek kaplarının temiz tutulması hastalıkları önleyecektir.Mizaç:Çoğu zaman bu kuşların kavgacı olduğundan bahsedilmektedir,bu yüzden aynı ortamda sadece bir erkek ve birkaç dişi barındırılmalıdır. Aynı zamanda ufak tür kuşları da rahatsız edebilmektedirler.Üretim:Bu kuşlar paraziter şeklide üremektedirler,yumurtalarını mumgagaların yuvalarına bırakarak,yavrularını onların büyütmesini sağlarlar. Sadece St. Helena mumgagası ve melba ispinozları gibi kuşların yuvalarına yumurtalarını bırakırlar bu yüzden esaret altında oldukça nadir biçimde üremektedirler. Erkeğin dişiyi etkileyebilmesi ve çiftleşmesi için bakıcı kuşun sesini çok iyi biçimde taklit etmesi gerekir. Böylece mükemmel şekilde hem kendi türüne ait biçimde ötebilme hem de diğer bakıcı kuşa ait biçimde ötebilme yeteneği geliştirmiştir. Eğer bu taklitte başarılı olursa dişi yumurtalarını gidip bakıcı mumgaganın yuvasına bırakır. Yumurtadan çıkan yavruların gaga işaretleri ve tüy yapısı bakıcı kuşun yavrularına oldukça fazla benzemektedir. Hatta yiyecek isteme davranışları bile aynıdır. Bu yavrular bu şekilde  ileride bakıcı kuşların seslerini ve çağrılarını, yumurtalarını bırakıp üremek için kullanmayı öğrenebilmektedirler. Bu hayranlık verici üreme şekli bu yüzden esaret altında ki whydahlar için oldukça zor bir durumdur. 

Finch-tr.com'dan alıntıdır


 

Yahya SAYIN

Uzman Üyemiz
Katılım
11 Ocak 2011
Mesajlar
1,984
Konum
Antalya
Adı
Yahya
Soyadı
SAYIN
Refik abi bu güzel paylaşımlarınla 10 numarasın.Teşekkürler... yahya ant.