yavruları yuvadan atan kuşlar

kervanser

Sayfa Yöneticisi
Yönetici
Web sitesi
www.muhabbetkusuureticileri.org
Adı
Selahattin
Soyadı
GÜÇLÜ
Yavruyu Yuvadan Atmak

Kuş üreticilerinin karşılaştıkları en genel sorunlardan biri de, ebeveynlerin yavruları yuvadan atmaları durumudur. Bunu pek çok sebebi olabilir ama en sık rastlanan sebeplerden biri protein yetersizliğidir.

Kuşlar için günlerin uzaması, daha iyi besinlere ulaşabilecekleri anlamı taşır. Bu kısa süreli avantajı tam olarak kullanabilmek için kuşlar besin miktarı artmadan önce eşe gelirler. Eğer yavrular yumurtadan çıktıkları sırada besin miktarı ve kalitesi artmamışsa, ebeveynlerin yavrularını yuvadan dışarı atmaları çok muhtemeldir. Bazen kuşların on dört günlük yavruları bile yuvadan attıkları görülmüştür. Bunu engellemenin anahtarı proteindir.

İyi beslenmiş ebeveyn, yavrusuna da iyi bakar. Eğer tekrar eşe gelirlerse, yavrular yuvadan uçmadan tekrar yumurtlayabilirler ama yavruları yuvadan atmazlar.

Protein ve Agresiflik

Yapılan deneylerde, proteini yüksek besinler alan kuşların daha az agresif davrandıkları gözlemlenmiştir. Yeterince iyi beslenen kuşlar, diğer kuşlarla yer kapma yarışına girmeyeceklerdir. Bu nedenle çatışma da azalacaktır.

Sonuç olarak; kuşları eşleşmeye yönelten en önemli uyarıcının protein olduğu anlaşılmaktadır. Aynı zamanda, sağlıklı yavrular yetiştirmenin anahtarı da yine proteindir.

HAZIRLAYAN:MALCOLM GREEN

ÇEVİREN:İLKER KURŞUNLUGİL 

radter

Üyemiz
Güzel bir yazı. yayınladığınız için teşekkürler. Burada proteinin önemi açıkça vurgulanıyor. Bende düşündüm ki şu Body yapanların kullandıkları protein tozlarından kullansak. Acaba yavru gelişimi ve anaçların stres durumunu nasıl etkiler.  Arkadaşlar bu konu hakkında herhangi bir deneyimi ve / veya duyumu olan varsa paylaşırsa sevinirim.

KurKur

Uzman Üyemiz
Adı
Yılmaz
Soyadı
KURŞUN
    Selahattin Abi, Çok önemli bir Paylaşım olmuş, Teşekkür ediyorum..

Bir çok kişi kuşları çiftleşmesi için Rasyon; Nijer vb. gibi kızıştırıcılar veriyorlar ama Protein eksikse Nafile..
    Ayrıca, Vücuda alınan Proteinler, Karbonhidratlar (Yağlar) gibi depolanamıyor; Fazlası ve Sindirim sisteminde emilemeyen kısmı aynı gün vücuttan dışarı atılıyor. Bu sebepten dolayı Her gün vermemizin hiç bir sakıncası yok.. Yumurta, Elma, Armut gibi Proteinli yiyecekleri hergün veremeyeceksekte sıklıkla verebiliriz.

YASÜNN43

Yeni Üyemiz
Adı
YASİN
Soyadı
AYDEMİR
PROTEİN AKSİKLİĞİNİ GİDERECEK GIDALAR VE İLAÇLAR NELERDİR YAZARSANIZ SEVİNİRİM.SAYGILAR

ceylin123

Uzman Üyemiz
Adı
nihal
Soyadı
baskurt göksu
ilk çiftim kızgınlıktan bakmıyordu hayvanları teker teker öldürdüler yavruları babasıda yumurta kırıyordu.o kadar yavrunun kanına girince sonları kötü oldu ikiside vefat etti açlıktan babam yem vermeyi unutmuş kuşlara.

vip44

Takipçi Üyemiz
Adı
[̲̅c̲̅][̲̅a̲̅][̲̅h̲̅][̲̅i̲̅][̲̅t̲̅]
Soyadı
[̲̅p̲̅][̲̅a̲̅][̲̅r̲̅][̲̅l̲̅][̲̅a̲̅][̲̅k̲̅]
abicim peki kuşlarımıza vereceğimiz proteinler nelerdir?fazlası zararlımıdır?nekadar verebiliriz yazarsanız sevinirim.

hayalet2780

Yeni Üyemiz
Adı
mahmut
Soyadı
aygen
yavruları yuvadan atılmasının en büyük sebeblerinden biride dişi kuşun çabuk kızışmasıdır. ya yuvadan atar ya tüylerini yolar yada öldürür. yapılan en büyük hatalardan biriside kuşların mamalarına takviye( breedmax) vs katkı maddelerinin sürekli konması. breedmax sadece genç kuşlarda işe yarar ve kuş yumurtladıktan sonra mamaya koyulmaz. ayrıca nijer kenevir gibi tohumların sürekli verilmesi evet proteyin yönünden zengin bir okadarda kuşların kızışması için takviye besinlerdir. bunları sürekli vermek yavru kayıplarına mal olabilir. üretici arkadaşların dikkat etmesinde fayda olduğunu düşünüyorum.

sadettin

Üyemiz
Adı
SADETTİN
Soyadı
SERBES
arkadaşlar merhaba aranıza yeni katıldım. 100 cift kuşum var fakat ne hikmetse randıman alamadım. iki yıldır yavru alamıyorum tüğlenmeye yakın ve tüğlenmiş konumdaki yavrular yuvada ölüyör iki kez dinlendirdim gene ölüm var  ne yapmamı önerirsiniz bilgisi olan yazarsa sevinirim

forumfrom

Üyemiz
Adı
Mehmet
Soyadı
Kıdır
sadettin' Alıntı:
arkadaşlar merhaba aranıza yeni katıldım. 100 cift kuşum var fakat ne hikmetse randıman alamadım. iki yıldır yavru alamıyorum tüğlenmeye yakın ve tüğlenmiş konumdaki yavrular yuvada ölüyör iki kez dinlendirdim gene ölüm var  ne yapmamı önerirsiniz bilgisi olan yazarsa sevinirim
Sadettin Bey hoşgeldiniz. Bu şekilde başka konular altında mesaj yazarsanız mesajınız atlanır, görenler cevap verir. Bunun yerine uygun konu altına yeni konu açmalısınız. Şimdi ben açıyorum. Ordan devam ederiz.

http://www.muhabbetkusuureticileri.org/tr/Forum/index.php/topic,2135.new.html#new

dj_poyraz

Yeni Üyemiz
Adı
ahmet
Soyadı
demir
slm selahattin  abi iyi akşamlar sizden bi konuda yardım istiycekdim kuşlarımın çogu ilk agazları 4 5 bazısında 6 yavru var ilk olmasına ragmen ama bi sorun var oda yavruları erken atıyolar daha yeni tuylenmiş yvruları bile hepsi degilde bi çogu gunluk mamalarını veriyorum  irmik pancar havuş petiber susse on yumurta bide bebe busküvisi arada mamanın içine burokile veriyom rondadan geçiripde karıştırıyom yani vitaminleri alıyolar neden böle yapıyolarki abim bi yardımcı olursan  çok sevinirim ben buraya yeni takılmaya başladım saygılar abi

ceylin123

Uzman Üyemiz
Adı
nihal
Soyadı
baskurt göksu
bizimkilerin mamasını da eksik etmiyorum ama bugün büyüğü attılar geri koydum

KurKur

Uzman Üyemiz
Adı
Yılmaz
Soyadı
KURŞUN
  Yeni çiftleşme sürecinin ardından strese bağlı yuvadan yavru atmalarda olabilir fakat Anne kuş ilk yumurtasını yaptıktan sonra normale döner ve yavruları yeniden atmaz..