Yavruların yumurtadan çıkışını engelleyen faktörler

blackdevil41

Uzman Üyemiz
Katılım
25 Nis 2010
Mesajlar
2,497
Konum
Kocaeli
Adı
Hilmi
Soyadı
AKYILDIZ
1-babaya bağlı faktörler : yumurtalar dölsüz olabilir eyer yumurta varsa ve yavru çıkmıyorsa bunun temel nedeni erkekten kaynaklanır..erkeği değiştirmelisiniz..bunu en son seçenek olarak kullanın diğer faktörleri denediniz ve yavru çıkışı gene olmadı ise derhal erkeği değiştirin zaman kaybı yapmayın...
Kaynak: Bydigi Forum http://www.bydigi.net/kuslar/258876-muh ... ost2113286

2-beslenme : beslenme üzerinde dikkatli durun..muhabbet kuşu tohumlarını mutlaka kullanın..

3-talaş : yuvaya kesinlikle tabandan 2cm yükseklikçe talaş bırakın..talaşın faydalarını ayrıca bi konu olarak ilerde anlatacağım..bu yaklaşık 2 avuç kadar olabilir..yuvanın tabanını kapatsın yeterlidir.fazla bırakmayın.

4-yuva: yuvanın dibi kesinlikle oval tarzda oyuk olsun..tabanın tam ortasında marangozcudan yaptıracağınız oyuk bir yuva takın..ilerde yuva nasıl olmalı bunuda detaylı anlatacağım resimli olarak...

5-yuva : yuvanız 10-12 cantim uzunluğunda ve 10 cantim genişliğinde olsun..dikdötgen tarzı..ve üsten açılabilir bi kapağı olsun ..yuvayı kontrol ederken kapağı yavaş tarzda açın..aniden anne çıkarken yumurtaları dağıtmasın..


6-kalsiyum : çok fazla kalsiyum verirsen kabuk kalın olur ve yavru kabuğu kırıp dışarı çıkamaz içerde ölür.bunu nasıl anlıyacağız içerde döl varsa siyah olur ve kabuğu kırıp bakınca iğrenç bi leş kokusu gelir..dölsüz yumurtada döl yoktur ve saydamdır.içerik sıvı ve açık renktedir.ve gene aynı şekilde kalsiyumu az olursa bu seferde yumurta kabuğu ince olur ve en ufak harekette yumurta kırılır ve içersi hava alır ve içerideki sıvı kurur.gene yavru içerde ölür.

7- soğuk hava : oda ısısı 18 derece ve altında ise anne yumurtayı ısıtamaz ve yumurtalar soğur.ortalama 24-28 arası sıcaklık olsun ideal sıcaklıkta oda ısısı sağlayın.

8- anneye bağlı faktörler : anne yumurtanın üzerinde stres ve değişik nedenlere bağlı olarak kuluçkaya yatmaz buda gene yumurtaların soğumasına neden olur ve içerde canlı ölür..

9- babaya bağlı faktörler : sürekli çiftleşme isteğinde olan erkek kuşlar yumurtanın üzerinde olan dişi kuşları rahatsız ederek kaldırmak isterler ve yumurtalar sık sık kalkan anne yüzünden soğur..bu durumda yapmanız gereken erkeği kafesten çıkarın.anne tek bşı0na yavruları çıkartmasını bilir.hem kendine hem yavrularına bakar.

10- stres faktörleri : kuluçkada olan dişiyi sürekli yuva kapağını açıp acaba yavru çıktımı diye rahatsız etmek bu durumda anne strese girer ve yumurtaları yuvadan atabilir..ortamın aşıırı sesli olması gene annede strese neden olur yani kafesin bulunduğu oda sessiz olması tercih edilir.

11- çeşitli enfeksiyonlara bağlı nedenler : bu durumda anneden yumurtaya direk enfeksiyon geçebilir ki bu durumda anne zaten enfeksiyona bağlı uzun süre yaşayamaz...yumurta içinde ölüm ve sonrada annede ölüm görülür.. buna çözüm olarak antibiyotik ve vitamin takviyeleri yapılır.

12- tünek ve kafes dizynına bağlı nedenler : özellikle kafeste aşırı miktarda tünek oyuncak ve benzeri süs eşyalarının olması çiftleşmenin tam olarak olmasını engeller ve bu durumda 2 yada 3 tünek yeterlidir ve çok yakın takmayın çünkü erkek kuş dişinin üstüne çıkar ve çiftleşmek için kuyruğuna ihtiyacı vardır tünek buna izin vermiyebilir ve dişi spermi yani ejekulatı içine aldığını düşünerek yumurtlamaya başlar ama boştur.yumurtalar dölsüzdür..kafes dizaynalrına bakarak bu sorunu halledin resimlere bakın benim kafeslerimde görüneni uygulayın....