Yumurta tıkanması..

Ahmet

Üyemiz
Adı
Ahmet
Soyadı
TATAR
Geçen hafta bir dişi kuşum yumurta tıkanması vakasına yakalandı.Ayakları tutmuyordu ve zor nefes alıyordu.Neyseki şimdi düzeldi.Ama haylen yumurtlamış değil.Bu normalmi?? Ustaların yardımlarını bekliyorum..

kervanser

Sayfa Yöneticisi
Yönetici
Web sitesi
www.muhabbetkusuureticileri.org
Adı
Selahattin
Soyadı
GÜÇLÜ
ahmet halen yumurtlamadı diyorsun ve düzeldi diyorsun  altına bak yumurta duruyormu duruyorsa kulak damlalığıyla anüsten içeri doğru yağı pompala yumurta dönmüşte olabilir ellen yumurtayı kırmadan sıvazla yumurta çıksın aynı dert yılmaz kurşundada vardı bugün beni aramıştı ne yaptı bilmiyorum

cem

Üyemiz
Yağ uyguladıktan sonra dışarda kalan yağı mutlak temizleyin , yağ ile beraber 5-10 dakika buhar banyosu da yaptırabilirsiniz , kuş elinizde iken kaynayan suya yaklaştırın bir parmağınız daha ilerde olsun , buhar anüs etrafına gelsin . Eliniz yanmayacağı mesafede kuşda rahat edecektir . Masaj yaparak çıkarmayı son seçenek olarak deneyin .

Ahmet

Üyemiz
Adı
Ahmet
Soyadı
TATAR
evet abi bi elime alıp kuşu kontrol edeyim.Ama şuan durumu iyi ve ortada yumurta filan yok hatta hergün yuvalığa bakıyorum acaba çıkardımı die.Altı şiş gibi haylen sanki  altında yumurta var.Acaba çıkardıda kırmış yemişde olabilir başıma çok geliyor böyle durumlar.Tavsiyeler için saolun..

KurKur

Uzman Üyemiz
Adı
Yılmaz
Soyadı
KURŞUN
  Aralık Ayında 8 aylık iken takas karşılığı (kendi yetiştirmediğim) aldığım Albino Şubat ayında ilk kuluçkasında 6 yumurta yapıp 6 sınıda çıkarmayı başarmıştı (Fakat o dönemde de yumurtlama zorluğu yaşıyordu)..
  Nisan Ayında 2. Kuluçkasına Start veren Mubiş 6 tane yumurtladıktan sonra 7. yi yumurtlayamadı.. (Kayıtları tekrar kontrol ettim) 6 yumurtayı 11 Nisanda yapmış.. 13 Nisandan bu zamana (Tam 10 gün olmuş) 7. yumurtayı ve Muhtemelen arkasından gelmeye çalışan 8. yumurtayı da çıkaramıyor..
  2. yavrusu bugün çıktı, 4  yumurta ve yavrularının üzerinde.. Ayrıca bu kuş ya tüy değişimine girmiş yada sıkıntıdan bir çok tüyünü dökmüş.. Yuvalıktan dışarıya nadiren çıkar.. Bugün bir çıkışını ve hızlıca tekrar içeri girmeye çalışıyorken dışkılık bölgesinde bir siyahlık gördüm.. Bu talaş olabilir.. Dışkı olabilir..
    yahut yumurta, yolunda kırılmış parça parça dışarı çıkıyor Olabilir mi ?
  Selahattin Ustamla konuştuk Tel. de Sağ Olsun ilgilendi ve ilgileneceğini de söyledi..
  Anne yi de Bebekleri de önemsiyorum..
Yavru ve yumurtaları nakledebileceğim başka bir kuluçka yok..
  Kendi bu yumurta  yı/ları çıkarabilir mi ?

Ahmet

Üyemiz
Adı
Ahmet
Soyadı
TATAR
Bazen üretici arkadaşlarla toplanıp sohbet ediyoruz.adanada üretici ekrem ve mehmet ustanın bana dediğine göre bazı kuşlar yumurtlamayıp içinde yumurtayı eritiyorlar  , ne derece doğru bilemem ben o iki ortak üreticiden duyduklarımı söylüyorum acaba böyle bir şey söz konusu olabilirmi...!

KurKur

Uzman Üyemiz
Adı
Yılmaz
Soyadı
KURŞUN
  İçerisinde en az bir yumurta (kesinlikle) var.. Ama Tüm Faaliyetleri normal, Kuluçkasını ihmal etmiyor.. Eşinden yem kabul ediyor.. Yürüme hızıda çok normal.. Lakin, yumurta hala içerisinde..

cem

Üyemiz
Ahmet bey duyduklarınız doğru , bu konuda Türkçe kaynak pek yoktur . İngilizce bilen arkadaşlar, internal egg layer yazarak google dan araştırma yapabilirler .

Ahmet

Üyemiz
Adı
Ahmet
Soyadı
TATAR
Selahattin GÜÇLÜ' Alıntı:
bırak ozaman kuşun durumu iyiyse yada kontrol et varsa 2-3 gün içinde çıkarmazsa sen yardımcı ol yumurtayı çıkarmaya yardımcı ol
evet abicim üzerinden 6 gün geçti birazdaha bekleyim olmazsaelimealıp bi kontrol edeyim altını eğer var ise dedigin taktikleri uygulayalım...