yumurtlama dönemi

azizaysat

Yeni Üyemiz
Adı
aziz ayşat
Soyadı
öncül
Selamlar, muhabbetler için yumurtlamanın dönemi var mıdır? yoksa uygun şartlar sağlandığında her mevsim yumurtlayabilir mi? Şimdiden cevaplar için teşekkür ederim...........

KurKur

Uzman Üyemiz
Adı
Yılmaz
Soyadı
KURŞUN
    Dışarıda Kar yağarkende kuşlarım çiftleşiyorlardı;
    Dışarıda Kar yağarkende yumurtluyorlardı..
    Üretimi etkileyen Faktörler:
1) Ortam Isısı
2) Işık
3) Besin
4) Hijyen
5) Sabır
6) Düzenlilik ve Süreklilik

9-10 Yumurtayı gördüğüm çok defasında gördüğüme inanamayıp Yuvalık kapağını bir kaç kez açtığımı hatırlıyorum..

Yahya SAYIN

Uzman Üyemiz
Adı
Yahya
Soyadı
SAYIN
azizaysat' Alıntı:
Selamlar, muhabbetler için yumurtlamanın dönemi var mıdır? yoksa uygun şartlar sağlandığında her mevsim yumurtlayabilir mi? Şimdiden cevaplar için teşekkür ederim...........
Kendi sorunun cevabını kendin vermişsin...:)
Evet uygun şartlar saglandığında 12 ay yavru alabilirsin...

ilker

Uzman Üyemiz
Adı
ilker
Soyadı
ERTÜRK
Yılmaz KURŞUN' Alıntı:
1) Ortam Isısı
2) Işık
3) Besin
4) Hijyen
5) Sabır

9-10 Yumurtayı gördüğüm çok defasında gördüğüme inanamayıp Yuvalık kapağını bir kaç kez açtığımı hatırlıyorum..
PAYLAŞIM İÇİN TEŞEKÜRLER

azizaysat

Yeni Üyemiz
Adı
aziz ayşat
Soyadı
öncül
tahmin ettim soruyu sorarken cevabın içinde olduğunu ama emin olmak istedim :) ayrıca ''Bir bilene sor demişler '' ;) cevaplar için teşekkür ederim beyler.
Saygılar...

Ahmet SALMAN

Uzman Üyemiz
Web sitesi
www.asmobilya.net
Adı
Ahmet
Soyadı
SALMAN
Yılmaz KURŞUN' Alıntı:
1) Ortam Isısı
2) Işık
3) Besin
4) Hijyen
5) Sabır

+1

azizaysat

Yeni Üyemiz
Adı
aziz ayşat
Soyadı
öncül
Ahmet SALMAN' Alıntı:
Yılmaz KURŞUN' Alıntı:
1) Ortam Isısı
2) Işık
3) Besin
4) Hijyen
5) Sabır

+1
+1 de şans olsa gerek...!!!

forumfrom

Üyemiz
Adı
Mehmet
Soyadı
Kıdır
Yılmaz KURŞUN' Alıntı:
1) Ortam Isısı
2) Işık
3) Besin
4) Hijyen
5) Sabır

Yılmaz Bey, 9-10 yumurta çok iyi bir rakam, kuluçkaya atıp, anaçların altına vermeyi hiç düşündünüz mü?

KurKur

Uzman Üyemiz
Adı
Yılmaz
Soyadı
KURŞUN
    Mehmet Bey, 9-10 yumurtalı kuluçkalarım hiçbir müdahale gerektirmeden, Sağlıklı ve eksiksiz sonuçlanabiliyor. Fakat kendisini sabitlemiş 6-7 den fazla yumurtlamayan çiftlerimde var.
    Zaman içinde yerli-yersiz endişelerim olmuştu yumurta nakli/boylaması, yavru boylaması da yaptım, Lakin çoğunda zararlı çıktım. (tesadüftür ki) Dün yuvalık kotrolü yaparken, yumurta kaydırması yaptığım kuluçlarımda 2 embriyonun öldüğünü gördüp; Kendim kendime son sözü verdim "Artık kesinlikle müdahale yok"

Kanaatim: Eğer kuş 6 yumurta yapmışsa kendisini 6 yavruya bakabilecek Sorumluluk ve kapasitede görmesi; 10 yumurta yapmışsa kendisini 10 yavruya bakabilecek sorumluluk ve kapasitede görmesi dir. (10 taneden 2 sini, 6 yumurtanın yanına nakletmek bende çözüm olmuyor).
    Üretimi etkileyen bir çok faktör var, Ben çok önemli olduğunu düşündüğüm 1 ayrıntıyı paylaşmak istiyorum:

MuhabbetKuşları bir çok konuda değişiklik isterler (farklı besinler, kafes ve yuvalık temizliği  gibi)
    Fakat bazı değerler var ki: Dün ne verdiyseniz bugünde aynısını isterler (Isı, Işık, Besin miktarı gibi).
    Aydınlatma ve Besin Çiftleşme döneminde verdiğimizden az olmamalı yavruların gelişim döneminde.
    Zira bunu önemsemezsek yumurta kıran, yavru döven/öldüren bir çok çiftimiz olur.    Saygılarımla.

forumfrom

Üyemiz
Adı
Mehmet
Soyadı
Kıdır
Evet söylediklerinize katılıyorum, ben kuluçka makinası demek istemiştim. makinasını yazmayı unutmuşum. Yani bazen 1 tane yumurta için 2 ay beklemek de zor, duygusal düşünürsek :) kurtarmayacaktır. Fazla yumurta yapan çiftler olacaktır. Bunlardan birer tanesini bile alsak makinaya atsak, yavru yumurtadan çıktığında anaçların altındaki çıkmayan yumurtalar ile değiştirsek nasıl olur bilmiyorum ama aklımı çok kurcalıyor. Sanırım ben yapacağım. Yapmadan duramam çünki :)

KurKur

Uzman Üyemiz
Adı
Yılmaz
Soyadı
KURŞUN
  Bu durumda makina kayıplarınızı azaltacaktır, fakat Embriyo yumurtadan çıktığı ilk saatlerde sadece "Anne Kursak Sütü" ile besleniyor; Kontrolsüzlük yahut gecikmeniz başka bir açıdan kayıplar getirebilir. Kaydettiğiniz Yumurtaları sıklıkla kontrol etmeniz gerekebilir..