BU YAVRUNUN IRKI NEDİR

KurKur

Uzman Üyemiz
Adı
Yılmaz
Soyadı
KURŞUN
  Ersan bey, Kuşun birincil kanat ve kuyruk tüyleri neden eksik ? French Moult ?

ersan

Takipçi Üyemiz
Adı
ersan yiğit
Soyadı
yiğit
Kuşu ben yeni aldım galiba geldiği yerde yapmışlar bunu ben asla böyle şeyler yapmam.

KurKur

Uzman Üyemiz
Adı
Yılmaz
Soyadı
KURŞUN
  French Moult ise diğerlerinede bulaşabilir..
  Çekilmiş (Koparılmış) mi acaba ?    Kim bilir ne büyük acı vermiştir..

ersan

Takipçi Üyemiz
Adı
ersan yiğit
Soyadı
yiğit
Yok abi ya kesilmiş belli ama uzuyor tekrar.nedir acaba ırkı

ERGÜNAHSAP

Uzman Üyemiz
Adı
Şahin
Soyadı
GÜNGÖR
Yerli muhabbet yavrusuna benziyor. Belki kırmada olabilir ama Jumbo olmadığı kesin

Oğuz Deniz

Uzman Üyemiz
Web sitesi
www.muhabbetkuslari.org
Adı
Oğuz
Soyadı
Deniz
Yılmaz KURŞUN' Alıntı:
  French Moult ise diğerlerinede bulaşabilir..
  Çekilmiş (Koparılmış) mi acaba ?    Kim bilir ne büyük acı vermiştir..
Yılmaz abi farklı birşey mi söylemeye çalıştın bilmiyorum ama kalın yazılı cümlende bir yanlışlık var, french molt sadece kan yoluyla bulaşıyor. Yani çiftleştirme olmadan bulaşması imkansız ;)

Eğer yanlış anladıysam affola.. Sadece yeni başlayan üyeler yanlış öğrenmesinler diye söyliyeyim dedim.. ;)

Serdar SÜRKECÜ

Uzman Üyemiz
Adı
Serdar
Soyadı
Sirkeci
French Moult için okuduğum en son çeviri makalede 1-genetik  2-virüs yoluyla bulaştığını anlatıyordu, virüs yoluyla bulaşmada hayvanın tüylerinde bir aksaklık görülmüyor yalnız bünyesine virüsü alıp hazırda bekliyor ve o kuşda tüy sorunu görmeseniz dahi üretiminde yavruları kesinlikle french moult a yakalanıyor. Yani demek istenen eğer hayvanda french moult var ise sadece üretiminde bulaşacak diye bir kaide yok kümesdeki diğer kuşlarada üretim olmadan bulaşabiliyor.

KurKur

Uzman Üyemiz
Adı
Yılmaz
Soyadı
KURŞUN
    French Moult hakkında 20 den fazla uzman teori ve görüşü biriktirdim; bir türlü de kısmet olmadı yazıya dökmek. Oldukça karmaşık bir konu.
    Hava yoluyla, kırmızı Akarlarla tüm sürüye yayılabildiği bir teori..
    Temiz olmayan yuvalıklarla yayılabileceği bir başka teori..
    Kalıtsal olmadığını düşünenlerde var..
    "Beslenme yetersizliği başlatan ve hızlandıran bir nedendir" düşüncesinde olanlarda var..

İlaç ismi/etken maddesi belirtmek istemiyorum; İlerlememiş safhalarda tedavi edilebilirliğini iddia edenlerde var. Fakat bu hastalığın çözümünün olamayacağının da mantıklı bir açıklaması var.

Daha önce de yazdığım gibi çok karmaşık bir konu, Belki Hepatit gibi A'sı, B'si, C'si gibi türevleri vardır..

blackdevil41

Uzman Üyemiz
Adı
Hilmi
Soyadı
AKYILDIZ
yılmaz ve serdar a açıklamaların dolayı teşekkür ederim önemli bir konu

Oğuz Deniz

Uzman Üyemiz
Web sitesi
www.muhabbetkuslari.org
Adı
Oğuz
Soyadı
Deniz
Paylaşım için teşekkürler. Yılmaz abi ben sadece genetik diye okumuştum ama dediklerinde kafama yattı gibi. Birçok veteriner hekimle bu konuda konuştum. Ve bunlardan biriside avcılar ist. tıp fakültesi veteriner hekimliğinde prof. olarak çalışıyor.

Genel görüş şuydu benim anladığım kadarı ile. Veteriner hekimlerin kafasında çözüm bulunmayacak hiçbir hastalık yok olarak kalmış yıllardır. Benim yıllar önce ki french moltlu kuşumu gütüdüğümde de senin dediin gibi yavruyken iyi beslenmemiş kimi vitamin ve minerallerden eksik kalmış. Bu mineraller ölmesine sebep olmasada böyle birçok hasara yol açmış. Tüy azlığı ve çıkan tüylerin hemen dökülmeside bunun bir alametidir demişti. Ayrıca semtim Güngören ve bakırköydeki birçok veteriner hekimle muhabbetlerimde ise vitamin eksikliğinden kaynaklanan bir hastalık olduğu ve süpervit gibi güçlü veteriner vitaminleriyle geçebileceği yönünde bilgiler aldım. French moltlu kuşumda ( mekanı cennet olsun ) 5-6 ay süperviti uyguladım, birçok değişik vitaminlerden, antibiyotiklerden yararlandım. Lakin sonuç aynı.. Birde işin kötü yanı french moltlu kuşların ölümlerinden nefret ediyorum. Kuşlar morarıyor iyice çekiliyor derileri ve kuruyup gidiyorlar. Nerdeyse yarı yarıya küçülüyor kuş ve 1 saat içinde oluyor tüm bunlar.  :(

Ben bu tecrubeleri yaşadıktan sonra eminönü esnafından nefret etmeye başladım halende ediyorum ;)

Saygılarımla..