Kefese Sürtünme

Zorbey

Üyemiz
Adı
engin
Soyadı
akbulut
iyi akşamlar arkadaşlar
iki çift olarak beslediğim kuşlarımdan  bir çiftin dişisi poposunu kafesin demirlerine sürtmeye basladı. Kafese asılıyor poposunu iyice yaklastırıp sanki eselenir gibi yapıyor.Kalıntı veya yapışmış dışkı yok iyice baktım.herhangi bir sağlık problemide gözükmüyor.Arada sirada diğer dişide görüp yapınca  sanki bilmediğim doğal bir davranış gibi geldi.Sizin tecrübelerinizden yararlanmak isterim bilen varsa şimdiden teşekkürler

Zorbey

Üyemiz
Adı
engin
Soyadı
akbulut
hareketi yapan dişi selahattin abi, benimde aklıma geldi ;) ama erkek herdaim peşinde zaten

KurKur

Uzman Üyemiz
Adı
Yılmaz
Soyadı
KURŞUN
    Engin Bey, Kuşlarınız daha önce çiftleşmiş miydi ? malesef ki aynı kafeste bulunan herhangi bir dişi ile herhangi bir erkek MuhabbetKuşu eş olamayabiliyor.
  Değilse, Gürhun arkadaşımızın da yazdığı gibi dış parazit olabilir..

Zorbey

Üyemiz
Adı
engin
Soyadı
akbulut
Yılmaz bey kuşlarımı Karamürsel'den Ertan beyden aldım kuşlar eş olmuş ama daha çiftleşmedi demişti.birbirlerine kur yapıyolar birbirlerini besliyolar hiç kavga etmiyolar bide dişi  yuvalığa ilgi göstermeye basladı son günlerde.
Dış parazit içinde  akşama tekrar kontrol edeceğim. Bu paraziter gözle görünürmü yoksa her ihtimale karşı ilaçliyimmi?( avisprey ve ivermectin var hangisini tavsiye edersiniz)

KurKur

Uzman Üyemiz
Adı
Yılmaz
Soyadı
KURŞUN
  Engin Bey, İlaçlamayı bir süre için erteleyiniz, Parazit var ise etken maddesi İvermectin olan herhangi bir muadili öneririm. Fakat

Kuşların cinsiyetlerinden emin misiniz ?  (Zaman içinde kişileri yanıltan ve şaşırtan çok örneğini gördüm) İki dişinin yahut iki erkeğin samimiyeti Sizi şaşırtabilir.
  Kuşun yuvalığa ilgi göstermesinin başta "Merak " ve "Kemirme eğilimindeki artış" olmak üzere bir çok nedeni olabilir.

Belki bizi çözüme gütürür; Kuşlar kaç aylık ?

Zorbey

Üyemiz
Adı
engin
Soyadı
akbulut
Yılmaz bey Kuşların cinsiyetinden eminim.Birinin ceresei parlak mavi/mor diğerinin şu anda açık kahverengi.Erkek olan yetişkin; kafa üstü çizgisiz gozlerinde beyaz iris halkası var dişi ise sapsarı olduğu için anlayamıyorum fakat dediğim gibi ceresi açık kahve herhalde yetiskin veya ergen anlamındadır.Yalnız bu dişinin gozleri ilginç;bir gozunde beyaz iris halkası varken diğerinde yok simsiyah gözüküyor ama o gözüde görüyor.Umarım bu bilgiler faydalı olur

KurKur

Uzman Üyemiz
Adı
Yılmaz
Soyadı
KURŞUN
  Yazdıklarınıza göre kuşlarınız Yetişkin. Sizden önceki sahipleri (Ertan Bey) Size daha iyi yardımcı olacaktır.
  Muhakkak kuşlarınız çok güzeldir, tekrar Hayırlı olsun..

ERGÜNAHSAP

Uzman Üyemiz
Adı
Şahin
Soyadı
GÜNGÖR
Bazı dişilerde bu gibi davranışlar gözlenebiliyor

Kuscu_Abi

Yeni Üyemiz
Adı
Kuscu_Abi
Soyadı
Kuscu_Abi1
Merhaba Arkadaşım benzer bir olayda benim başımda var ama ben sebebini biliyorum sanırım benim ciftlerden dişisi ayakları acık ve sol ayagı girseginden acılmıyor aynı zamanda ic parazit gecirdi şimdi şu anda kafasını ve vicudunun ceşitli yerlerini gaga taşına ve kafes tellerine sürtüyor parazitten oldugu kesin gözüyle bakıyorum ki; Şimdi bu yazıyı okuyan arkadaşlar diyecekki bu kuş bu kadar sorunlu neden üretimde kalıyor 6 yumurtada 3 yavru veriyor ama altına konulan yumurtayı reddetmiyor helleki yavrulara muazzam şekilde bakıyor tabi erkekte dişiye aynı şekilde yani muazzam bir cift Bendece sebeb ic parazit arkadaşım..!