Kendi gaga taşını kendin yap

blackdevil41

Uzman Üyemiz
Adı
Hilmi
Soyadı
AKYILDIZ
şahinbey araştırmış yurtdışındaki üreticiler gagataşı kullanmıyormuş bende artık kullanmıyorum

ERGÜNAHSAP

Uzman Üyemiz
Adı
Şahin
Soyadı
GÜNGÖR
Arkadaşlar sorun kuşların Kalsiyum eksikliğini gidermekse Topfit marka mineral ve kalsiyum katkısı alarak kuşların kumlarına karıştırıp verebilirsiniz. Ben kuşlarımın kumlarına topfit karıştırıyorum

hsn

Yeni Üyemiz
Adı
hasan
Soyadı
bayrak
çok doğru bence de en azından temizdir aldıklarımız dan

Turgutlulu

Yeni Üyemiz
Adı
Faik
Soyadı
Özdemirci
tugutludan faik bende yeniüretimebaşladımçiftlerimden biri6adetyavru çıkardıamaerkek çokkıskanç üçtaneyi öldürdü bende erkeği ayırdım acaba iyiettimmi

tk015677

Yeni Üyemiz
Adı
HÜSEYİN ONUR
Soyadı
ESMER
buradaki yorumları okudum ve kafeste aslı olan eski gaga taşını atmaya karar verdim ve kendi gaga taşımı kendim yaptım kuşlar yeni gaga taşına daha fazla ilgi gösteriyor, petshop tan aldığım kumla dişçi alçısını karıştırıp plastik bardağı kalıp olarak kulllandım ilk yaptığım sulu oldu ama 30 dk. da kurudu ikinci yaptığıma daha az kum karıştırdım oda hemen kurudu.
kuşlar için doğru olanı yapmamı sağladığı için sitedeki herkese çok teşekkürler. alkisd ;)

kuşçu_10

Uzman Üyemiz
Adı
ORÇUN
Soyadı
AST
Selahattin GÜÇLÜ' Alıntı:
Arkadaşlar çoğu arkadaşımız petshop lardan gaga taşı diye sıva ve kartonpiyer alçısından imal edilmiş gaga taşları diye satılan alçıları veriyorlar bunlar kuşlarımıza yararından çok zararları olmaktadır oysa gaga taşlarını yapmak okadar zor değildir dişçi medikali satan yerlerden dişçi alçısı alıp yarı yarıya bildiğimiz temiz kumu sulandırıp eski veya kırık yemliklere veya buzdolabı buzluklarına kalıp olarak kullanıp tellerinide önceden hazırlayıp harç yapıp dökebiliriz itimat edin hem sıhhi hem daha sert gaga taşına sahip olabilirsiniz
ben mermer tozuda katıyorum içine
paylaşım için teşekkürler abi

FAHRÜYEALYA

Uzman Üyemiz
Adı
Mutlu
Soyadı
ERTUĞRUL
Ben de size gaga taşı yapımın da kullandığım malzemeleri fikir olması açısından paylaşmak istedim.Gaga taşı yapımından 1-2 hafta önce eşime kullandığı tüm yumurta kabuklarını ayırmasını istedim.Yapmaya karar verdiğim bir gün öncesi içinde çiğ olarak buzdolabında muhafaza ettiğim yumurta kabuklarının hepsini bir tencerede su kaynayıncaya kadar haşladım.Burada ki amaç 1-2 hafta içinde kabuklarda oluşabilecek mikropları temizlemek.Tüm kabukları havan yardımı ile toz haline getirdim.(toplamın da 20'ye yakın yumurta kabuğu)5 adet büyük boy Kalamar kabuğunu bıçak yardımı ile kazıyıp toz haline getirdim.2 şişe soda.yarım kilo alçı ve yarım kiloda ince sıva kumunu sıcak su ile yıkayıp hepsini karıştırdım ve gaga taşlarım hazır.Severek tüketiyorlar ve özellikle fark ettiğim yumurtaya hazırlanan dişiler taş ile daha çok haşır neşir oluyorlar.Dişilerin yumurta yapmaya başlayacağını taş ile ilgilenmelerinden anlıyorum desem yalan olmaz.

Adı
MUSTAFA
Soyadı
HIRKALI
SELHATTİN ABİCİM MERHABA GAGATAŞINI YAPARKEN PET SHOPLARDA SATILAN KUŞ KUMUYLA YAPSAM OLURMU ONUNLA DENEMEK İSTİYORUM SİZDEN FİKİR ALMADAN YAPMAK İSTEMEDİM YADA NALBURLARDA KUM SATLILIYOR NALBURDAN ALDIĞIM KUMLAMI YAPSAM BANA BU KONUDA YARDIMCI OLABİLİRMİSİNİZ ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM SAYGILAR ABİ

kervanser

Sayfa Yöneticisi
Yönetici
Web sitesi
www.muhabbetkusuureticileri.org
Adı
Selahattin
Soyadı
GÜÇLÜ
mustafa hırkalı' Alıntı:
SELHATTİN ABİCİM MERHABA GAGATAŞINI YAPARKEN PET SHOPLARDA SATILAN KUŞ KUMUYLA YAPSAM OLURMU ONUNLA DENEMEK İSTİYORUM SİZDEN FİKİR ALMADAN YAPMAK İSTEMEDİM YADA NALBURLARDA KUM SATLILIYOR NALBURDAN ALDIĞIM KUMLAMI YAPSAM BANA BU KONUDA YARDIMCI OLABİLİRMİSİNİZ ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM SAYGILAR ABİ
PET SHOPLARDA SATILAN KUŞ KUMU NALBUR KUMUNDAN DAHA HİJYENDİR DAHA İYİ OLUR

babaçi

Takipçi Üyemiz
Adı
Coşkun
Soyadı
TIKIZ
selahattin abi teşekkürler

ilaveten yaptığınız gaga taşlarını açık havada 2-3 gün kurutmadan kapalı ortama koymayın,küfleniyorlar

Aslan ÖZTÜRK

Uzman Üyemiz
Adı
ASLAN
Soyadı
ÖZTÜRK
Valla ben dün akşam darlandım.Daha önceden havanda dövdüğüm yumurta kabuklarım vardı 1 kilo da dişçi alçısı 1kiloda yavaş donan alçıdan bir de sıva kumu kattım.Valla kumu yıkamadım bile kalıplara döktüm bakalım ne olacak.Sonradan aklıma geldi lan olum kumu yıkamadın diye confusedtw.Dedim ki bu kadar da steril olmayayım. ???

kotkafa

Site Moderatörü
Yönetici
Adı
Günay
Soyadı
Dönmez
nezaman siteye gelsem bu konuyu ziyaret ederim...iyi haber, tariflerin gittikçe genişlemesi  :D

Alçıya kum ve su ekle, kalıba dök...güzel ve iyi bir başlangıç seviyesi ama kuşlarımıza besin değeri açısından markalı taşların kalibresine yakın birşey vermek istersek o zaman işler biraz değişiyor. Çorbada bizim de tuzumuz olsun diye bu gaga taşı tarifine bende birşeyler eklemek isterim.

Öncelikle şunu belirmek gerek, kümesimizde bulunan malzemelere ekstradan çok fazla birşey eklemek gerekmeden harika gaga taşları yapılabiliyor. Marka olan taşlarının içeriği ticari sır olarak firmanın kendisinde saklı lakin taşın kimyasal bileşim ve besin değeri etiket açıklamasından az çok neler kullanıldığını anlamak için laburatuar teknisyeni olmak gerekmiyor.

Örneğin Witte Molen taşlarının tercih edilmesinin sebeplerinden biri ham maddelerini gerçekten en iyi tedarikçilerden almaları ve en kalitelisini seçmeleri. En basit örnek olarak, bizler ana madde olarak bildiğimiz inşaat alçısını (yani kireç) kullanırken, adamlar Kalsiyum Bentonit kullanıyor. Kalsiyum Bentonit ülkemizde de var ama mineral zenginliği açısından kalitesiz sayılan ve o yüzden hayvancılık sektöründe sadece kedi kumu yapmak için kullanılabiliyor. Bentonit aslında çok değerli bir mineral ham madde...kullanım sahası da çok geniş. Türkiyede bol miktarda var ve sadece bentonit çıkaran madenler var. Bizde olan kaliteli bentonit ise Sodyum Bentonit. Neyazık ki sodyum bentonit hayvancılıkta kullanılamıyor. Gıda sanayisinde...mesela şarapçılık sektörinde şarabı çökertmek için kullanılıyor.

Şimdi gelelim bu markanın bu bentonit denilen maddeyi nerden aldığına. Aslında bentonit denilen madde bildiğimiz toprak kil. Bu kilin kalitesine göre rengi de değişmektedir...kaliteli kalsiyum bentonit çok hafif krem rengi (nerdeyse beyaz ama beyaz da değil) olanıdır. Fransada Montmorillonite bölgesinde mineral açısından en zengin kalsiyum bentonit bulunuyor bu nedenle de adına Kalsiyum Montmorillonite deniliyor. İşte witte molen kalsiyum bentoniti oradan alıyor. Kalsiyum Montmorillonite "yaşayan kil" olarak da bilinmekte. Sadece hayvanlar değil, insanlar tarafından bile rahatlıkla tüketilebiliyor ...okadar temiz. İçerisinde 60 dan fazla makro ve mikro mineral bulunmakta ve bunun %39 oranı saf kalsiyum.

Lafı fazla uzatmadan gelelim bizim kendi yaptığımız gaga taşlarına mineral değerini yükseltmek için neler yapabileceğimize. Yakın çevremizi biraz kolaçan edip bir çömlekçi bulmanız gerek. Çömlek kili bir bentonit değil ama basit alçı gaga taşlarınızın mineral değerini en az %100 fırlatabilecek bir madde, lakin işerisinde mutlaka bol miktarda mineraller olacaktır. Kili mümkünse ıslak (yani hala yumşak) hali ile alın. Çok büyük bir parçaya ihtiyacınız olmaz...kibrit kutusu kadar bir parça size birsürü taş yapmak için yeterli olur. Mutfaktan rendeyi kapıp rendeliyin ve o şekilde kurutun. Kuruduktan sonra da elinizle rahatlıkla toz haline ufalayabilirsiniz (havan da iyi iş görür).

Kullanma miktarına gelince 1 kg luk alçılı karışıma 1 çay kaşığı dolusu yeterli olacaktır.

bol mineralli gaga taşları dilerim  ;)