Kursak Sütü Nedir?

ceylin123

Uzman Üyemiz
Adı
nihal
Soyadı
baskurt göksu
kursak sütü nedir? tüm anne mubişlerde bulunur mu? ne kadar süre anne mubiş yavrusuna bunu verir?

KurKur

Uzman Üyemiz
Adı
Yılmaz
Soyadı
KURŞUN
    Birçok kişi kuşların sütünün olmadığına inanır. Bazı kuşların sindirim fizyolojileri incelendiğinde, kursaklarında bildiğimiz süte benzeyen bir sıvının salgılandığı görülür. Özellikle kumru ve güvercinlerin kursaklarında, yavrularını beslemek için kuş sütü salgılanmaktadır. Bu sütün salgılanması ise şöyle olmaktadır: Beyin tarafından hipofiz bezi, prolaktin hormonu salgılaması için uyarılır. Prolaktin hormonu da kursak epitel hücrelerine etki ederek kuş sütü salgılanmasını başlatır. Yapılan denemelerde prolaktin hormonu dışarıdan kas içi veya deri altına enjekte edildiğinde de yine kuş sütü salgılanmasının başladığı gözlenmiştir. Kursak epitel hücrelerinin çoğalıp gelişmesi, kuluçkanın yaklaşık 6. günü, süt sekresyonu ise yaklaşık 16. günü başlar. Sütün salgılanması yavrular yumurtadan çıktıktan iki hafta sonrasına kadar devam eder. Yavrular ilk 15 gün çoğunlukla bu süt ile beslenirler. Daha sonra diğer gıdaların alınması başlar.

Yabancı literatürlerde “Pigeons Milk” diye adlandırılan kuş sütü sayesinde güvercin yavrularının, hayatın ilk 20 günlük safhasında diğer kuşların yavrularından daha hızlı geliştikleri belirlenmiştir. Yavrular bu gıdayı, anne kuşun kursağındaki sütü kusmasıyla almaktadır.

İnsanlar için ekonomik bir önemi olmayan ama kuş yavruları için son derece kıymetli bir gıda maddesi olan, “kursak sütü” de denilen kuş sütü, muhteva olarak memelilerin sütüne benzer, fakat daha kıvamlıdır.

Kuş sütünün, yukarıdaki tabloda verilen diğer sütlerle kıyaslandığında % 15.15’lik bir değerle proteince, % 1.50’lik bir değerle ise mineral madde bakımından en zengin, yağ miktarı bakımından da manda sütü hariç yine diğer sütlerden daha üstün bir değere sahip olduğu anlaşılır.

ceylin123

Uzman Üyemiz
Adı
nihal
Soyadı
baskurt göksu
paylaşım için teşekkürler  bu duruma bakarak hazırladığım bir şekerli  bisküvi çeyrek yumurtanın muhallebik karışımı anne babaya yarıyor yani :D gerçi katı karışımını daha çok sevmişlerdi. muhallebi kıvamındaki karışımın yüzüne bakmadılar pek

kervanser

Sayfa Yöneticisi
Yönetici
Web sitesi
www.muhabbetkusuureticileri.org
Adı
Selahattin
Soyadı
GÜÇLÜ
Kursak sütüne bir nevi mayalamada diyebiliriz kuşlarımız yavrusunun yumurtadan ne zaman çıkacağını yumurta içindeki embriyonun hareketlerinden tahmin edebiliyor bu aşamadan sonra kuşlar yavrular için hayati önem taşıyan kursak sütüde dediğimiz mayalamayı hazırlayıp yavrularına veriyorlar

sezaltay

Yeni Üyemiz
Adı
Sezgin
Soyadı
FİLİZ
Merhabalar, öncelikle paylaşım için teşekkürler... Anne kuşun iyi bir kursak sütüne sahip olması için yapılması gereken bir şey, ya da bu dönemde extradan verilmesi gereken bir gıda var mıdır acaba?

kuşçu_10

Uzman Üyemiz
Adı
ORÇUN
Soyadı
AST
Selahattin GÜÇLÜ' Alıntı:
Kursak sütüne bir nevi mayalamada diyebiliriz kuşlarımız yavrusunun yumurtadan ne zaman çıkacağını yumurta içindeki embriyonun hareketlerinden tahmin edebiliyor bu aşamadan sonra kuşlar yavrular için hayati önem taşıyan kursak sütüde dediğimiz mayalamayı hazırlayıp yavrularına veriyorlar
+1

sezaltay

Yeni Üyemiz
Adı
Sezgin
Soyadı
FİLİZ
Sezgin FİLİZ' Alıntı:
Merhabalar, öncelikle paylaşım için teşekkürler... Anne kuşun iyi bir kursak sütüne sahip olması için yapılması gereken bir şey, ya da bu dönemde extradan verilmesi gereken bir gıda var mıdır acaba?
Üstatlar yok mu bu konuda söyliyecek iki cümlesi olan???

kervanser

Sayfa Yöneticisi
Yönetici
Web sitesi
www.muhabbetkusuureticileri.org
Adı
Selahattin
Soyadı
GÜÇLÜ
Sezgin FİLİZ' Alıntı:
Sezgin,
Üreticinin keyfine kalmış kimi arkadaşımız kuluçka döneminde kuşlar yumurtadayken mama veriyor ben yavru çıkınca mama veriyorum
kursak sütü dediğimiz maya yavrunun yumurtadan çıktığı zaman ebeveynin yavruya kustuğu  ilk mayadır kuşlarımızın bünyesi bu mayayı yedikleri sade yemdende yapabiliyor

sezaltay

Yeni Üyemiz
Adı
Sezgin
Soyadı
FİLİZ
İlginiz için teşekkürler. Foruma kayıt olalı 1 ayı geçti  bu bir ay içerisinde forumdan o kadar çok bilgi sahibi oldum ki anlatamam. Şöyle aldığım notlara bakıyorumda nerdeyse yarım bir ajandayı doldurmuş durumdayım. Ve şu zamana kadar herhangi bir soru sorma gereği duymadım çünkü zaten herşey forumda yeterince açık bir şekilde yer alıyor.  Şimdilik size tecrübelerimden faydalanarak herhangi bir bilgi sunamıyorum (tecrübem olmadığı için) belki ama zaman ilerledikçe ve ben bu konuda kendimi geliştirdikçe benimde paylaşımlarım artacak ümidindeyim. Bu arada henüz kuş almadım ama 60-80 çift beslemeyi öngördüğüm üretimhanemi oluşturma çalışmalarım hızla devam ediyor, izolasyonu tamamladım, duvarları boyadım ve fayans döşeme işide bitmek üzere. Herşeye rağmen takıldığım bir yer olursa değerleri görüşlerinizi ve yardımlarınızı esirgemeyeceğiniz konusunda şüphem yok. İYİ PAYLAŞIMLAR, BOL "MUHABBETLİ" GÜNLER diliyorum...