Kuş Yemi Deyip Geçmeyin

gurhun_ayaz

Uzman Üyemiz
Web sitesi
www.facebook.com
Adı
Gürhun
Soyadı
Ayaz

Sn.Ruhi SARUHAN'ın TKKKF.deki bir yazısı,

Öncelikle, tanıdık ve güvenilir bir yem satıcısı bulmamız lazım.
Karışık yem almam. Yemleri tek tek alır, kendim bildiğim gibi karıştırırım. Kuşlarımın bulunduğu duruma göre küçük ayarlamalar yaparım.
Düz yeme kesinlikle nijer karıştırmam. Bir avuç nijer, bir çuval yemin kuşlar tarafından seçile seçile dökülüp ziyan olmasına neden olur.
Yeme hemen elimi sokup ya da bir kaba aktarırken tozlu olup olmadığına bakarım.
Aldığım düz yemin belli bir bardağını tartarım. Diğer bir düz yemle ağırlığını kıyaslarım. Ağır olan (nemli değilse) dolgun demektir.
Sonra yarım bardak yeme su eklerim. Bir süre sonra yüzen miktarı çoksa, yine eksi puandır. Su bulanıksa, önceki aşamada gözümden kaçmıştır ve tozludur. Bu da bir eksi puan.
Sonra da yemi çimlendiririm. Yem yaşayan bir yem olmalı, hemen ve büyük oranda çimlenmelidir.
Neden bu kadar titizlikle denetlerim? Çünkü kuşun o yemden aldığı enerjinin onu yerken harcadığından yüksek olması gerekli ve şarttır.
Aksi takdirde kuşlarımızı beslediğimizi sanırken ölümlerine sebep olabiliriz.

http://www.tkkkf.org.tr/phpBB2/viewtopic.php?t=1813

BISMARCK

Uzman Üyemiz
Adı
EKREM AYKUT
Soyadı
BAL
Çok ilginç bir yazı.Bu kadar incesini hiç düşünmemiştim.

MUZAFFER KARAKAŞ

Yeni Üyemiz
Adı
Muzaffer
Soyadı
KARAKAŞ
Yemleri kanaryalara vermeden önce yıkayıp sonra güneşte kurutanları bile  gördüm. Tabi çok nadir ve değerli kuşları vardı bu bahsettiğim kişinin.

KurKur

Uzman Üyemiz
Adı
Yılmaz
Soyadı
KURŞUN
  Ruhi bey, yakında kendisi eker-biçer.. "Söylemedi" demeyin..
  Paylaşım için Teşekürler..

mtongur

Takipçi Üyemiz
Adı
Mümin
Soyadı
TONGUR
MUZAFFER KARAKAŞ' Alıntı:
Yemleri kanaryalara vermeden önce yıkayıp sonra güneşte kurutanları bile  gördüm. Tabi çok nadir ve değerli kuşları vardı bu bahsettiğim kişinin.
Ben yemleri yıkayıp veriyorum. Bir kere yıkamadan verdim yeni yavrularım kursakları sertleşerek öldü. Yıkayınca böyle bir problem kalmadı.

enginersin

Uzman Üyemiz
Adı
engin
Soyadı
ersin
bilaldeg' Alıntı:
enginersin' Alıntı:
yemi kendimiz karıştırsak nasıl bir karışım tavsiye edersiniz bu benim için çok önemli
forumda çeşitli oranlar mevcut, bir tarama yaparsanız göreceksinizdir, sonra tercih size kalmış.

teşekkürederim bilal bey pardon araştırmadan işin kolayına kaçtım galiba :(

tülinaydın

Uzman Üyemiz
Adı
Tülin
Soyadı
AYDIN
Gürhun Ayaz' Alıntı:

Sn.Ruhi SARUHAN'ın TKKKF.deki bir yazısı,

Öncelikle, tanıdık ve güvenilir bir yem satıcısı bulmamız lazım.
Karışık yem almam. Yemleri tek tek alır, kendim bildiğim gibi karıştırırım. Kuşlarımın bulunduğu duruma göre küçük ayarlamalar yaparım.
Düz yeme kesinlikle nijer karıştırmam. Bir avuç nijer, bir çuval yemin kuşlar tarafından seçile seçile dökülüp ziyan olmasına neden olur.
Yeme hemen elimi sokup ya da bir kaba aktarırken tozlu olup olmadığına bakarım.
Aldığım düz yemin belli bir bardağını tartarım. Diğer bir düz yemle ağırlığını kıyaslarım. Ağır olan (nemli değilse) dolgun demektir.
Sonra yarım bardak yeme su eklerim. Bir süre sonra yüzen miktarı çoksa, yine eksi puandır. Su bulanıksa, önceki aşamada gözümden kaçmıştır ve tozludur. Bu da bir eksi puan.
Sonra da yemi çimlendiririm. Yem yaşayan bir yem olmalı, hemen ve büyük oranda çimlenmelidir.
Neden bu kadar titizlikle denetlerim? Çünkü kuşun o yemden aldığı enerjinin onu yerken harcadığından yüksek olması gerekli ve şarttır.
Aksi takdirde kuşlarımızı beslediğimizi sanırken ölümlerine sebep olabiliriz.

http://www.tkkkf.org.tr/phpBB2/viewtopic.php?t=1813
önemli bir konu benim gibi yeni başlayan ve kafasında soru işaretleri olanlar için güncelleşmesinde yarar var sanırım..