mama nelerden ve nasıl yapılıyor?

azizaysat

Yeni Üyemiz
Adı
aziz ayşat
Soyadı
öncül
Selamlar saygılar abilerim kardeşlerim.siteye yeni üye oldum bakındım ama mama hakkında aradığım şeyi bulamadım. çok farklı mama tarifleri var. daha doğrusu nelerin kullanıldığı var. biriside nasıl yapıldığını anlatırsa sevinirim.hayırlı günler. ayrıca avi-mineral ve avisol B vitamini aldım.bunları nasıl kullanmam gerek.tekrar hayırlı günler.

KurKur

Uzman Üyemiz
Adı
Yılmaz
Soyadı
KURŞUN
  Aziz Bey Aramıza HoşGeldiniz..
  M. Fatih SARISOY Arkadaşımızın Tarifi..

Yaz aylarındaki en büyük sıkıntılardan biride kuşlarımıza verdiğimiz mamanın çabuk bozulmasıdır. Sıcaklıktan dolayı bazen kuş mamayı bitirmeden ekşime gerçeklerşir.  Bu durumda kuşlarımızı korumak için yapabileceğimiz en güzel şey yumurta vermektir ama bu durumdada yeni büyüyen yavrular da büyüme geriliği görülecektir. Bunun için vereceğim tarifi uygularsanız her iki sorunuda aşmış olacaksınız.
Gerekli malzemeler
10 Yumurta
5 Yemek kaşığı un
3 Yemek kaşığı şeker
1 Yemek kaşığı tuz
2 paket vanilya
Ayrıca İsteğe bağlı limon veya portakal kabuğu rendesi.
İlk olarak yumurtaların akı ile sarısı ayrılır. Ayrılan aklar bir kap içerisinde blendır yardımı ile çırpılır. (İyice köpürene kadar) Köpüren yumurta akına sarıları karıştırılır ve çırpma işlemi devam eder ve iyice birbirine karıştırılır. Yaklaşık 3 -4 dakika sonra Un , şeker,tuz ve vanilya da bu karışımın içerisine katılır.(limon veya portakal kabuğu rendesi) Malzemeler iyice birbirine karıştığından emin olunduktan sonra. Karışım 2-3 dk. kadar dinlenmesi için bırakılır. İçerisinde bulunan fazla hava karışımın üzerinde hava kabarçıkları meydana getirdiğinde uygun bir tepsiye dökülür. Tepsinin tabanı ve kenarları daha önceden margarin ile sıvanmış olursa piştikten sonra çıkarmak kolay olacaktır. Hazır olan karışım daha önceden 250 derecede ısıtılmış olan fırına verilir. 250 derecelik ısıda 8 dakika beklenir ve ısı 170 dereceye indirilir. Bu ısıda 10 dk. bekletildikten sonra fırın kapatılır hazır olan yumurta 5 dk. Kadar daha fırında bekletilir ve sonra çıkarılır. Hazır olan kekin soğuması beklenir ve kurutma işlemi için dilimlere ayrılır. Dilimleri güneş’in altında iyice kuruyana kadar bekletin. Daha sonra rondo yardımı ile istenilen kıvama gelinceye kadar inceltin.Ben bu karışımın içerisine 2 Ekmem  ve 1 Kg. pötibör bisküvi katıyorum. Ekmekleri de güdilimlere ayırarak günez altında kurutup rondoda inceltin daha sonra bisküvileride aynı şekilde yapıp  bu 3 malzemeyi birbirine karıştırın. Ben size BİM de satılan süsse marka  petibör büsküviyi tavsiye ederim. Nedeni ; 100 g.7,4 Protein ihtiva eder diğer mübadili bisküvilere göre daha yüksek oranda proteine sahip olduğu için. Hazırlamış olduğumuz bu karışımı nemlendirmek için havuç kullanmamız yeterli olacaktır.

kaynak:M.Fatih sarısoy arkadaşımızın mama tarifi

azizaysat

Yeni Üyemiz
Adı
aziz ayşat
Soyadı
öncül
bunun dışında daha kolay bi tarifiniz var mı? Rica etsem....

KurKur

Uzman Üyemiz
Adı
Yılmaz
Soyadı
KURŞUN
  Refik Abimizin Bu camiaya kazandırdığı mama var, Siparişi veriyorsunuz; Hazır Mama Geliyor..
  REFİK  TÜRK  MAMA  SİPARİŞ  HATTI    0536 556 80 23

yılmaz

Yeni Üyemiz
Adı
salih
Soyadı
yılmaz
şimdilik hazır mama kullan.
yumurta havuc rendesı ile karıştır yeter.. mama yapımına daha ileride geçersin

ilker

Uzman Üyemiz
Adı
ilker
Soyadı
ERTÜRK
Yılmaz KURŞUN' Alıntı:
  Refik Abimizin Bu camiaya kazandırdığı mama var, Siparişi veriyorsunuz; Hazır Mama Geliyor..
  REFİK  TÜRK  MAMA  SİPARİŞ  HATTI    0536 556 80 23
ben ve birçok arkadaşım kullanıyoruz çok memnunuz

ERGÜNAHSAP

Uzman Üyemiz
Adı
Şahin
Soyadı
GÜNGÖR
Refik beyin yaptığı mamayı bende kullanıyorum ve çok memnunum

Yahya SAYIN

Uzman Üyemiz
Adı
Yahya
Soyadı
SAYIN
Arkadaşım hiç mama yapma ile ugraşma, inan hazır mamalar daha hesaplı, daha proteinli, daha vitaminli minarelli kısacası ekonomik ve besleyici...

Emrah_ozturk66

Üyemiz
Adı
emrah
Soyadı
öztürk
dün aksam bu mam tarıfını denedım ve yaptım oldur:) kuslara vermeye hazır deneyelım bakalım yıyceklermı:) bilginize teşekkür ederım<divclass="msgbox">Nofilesuploaded!</div>