Mamalara yağ koymak

kervanser

Sayfa Yöneticisi
Yönetici
Web sitesi
www.muhabbetkusuureticileri.org
Adı
Selahattin
Soyadı
GÜÇLÜ
Mamalarınıza yağ karıştırırsanız kuşlarınız A, D, E, K gibi yağda eriyen vitaminlerden daha iyi emilim ve yararlanma sağlayabilirler.

Yağ olarak pahalı zeytinyağı vermenin bir manası yoktur.Ucuz yağ ay çiçek olabilir soya yağı olabilir pamuk yağı olabilir. Hangisi ucuz ise onu kullanın yeter ki evde insanların kullanabileceği bir yağ olsun.
Miktar olarak % 1 ile başlayıp bir ay sonra % 2’ye çıkabilirsiniz.
1000 gram mamaya 10 gram yağ ile başlayın.
30 gün sonra kuşlar alıştığında 20 grama çıkın ve orada kalın.
Hayvansal yağlar yavruların sindirimi için zordur.
Bu sebeple balık yağı gibi hayvansal yağları yavrulara vermemek gerekir. Büyüdüklerinde vermenin sakıncası yoktur, bilakis faydası vardır.
Yağ kuru mamaya henüz yumurta sebze meyve katmadan katılır ve iyice karıştırılıp homojen şekilde yayılması temin edilmelidir.
Kolay gelsin.

blackdevil41

Uzman Üyemiz
Adı
Hilmi
Soyadı
AKYILDIZ
selahattin abi bir kitap bastırda tüm bilgileri topdan alalım  :) teşekkürler

KurKur

Uzman Üyemiz
Adı
Yılmaz
Soyadı
KURŞUN
  Paylaşım için Teşekkürler Selahattin Abi..

vky88

Takipçi Üyemiz
Adı
Volkan Kemal
Soyadı
YALAV
Paylaşım için teşekkürler ...

hayalet2780

Yeni Üyemiz
Adı
mahmut
Soyadı
aygen
kesinlikle zayin yağı tavsiye ederim. ama pahallı derseniz ayçiçek yağı. mamaya yağ katmanın faydalarından biride sindirim sistemini rahatlatmasıdır. bağırsaklar üst düzey çalışacağı için yağlı yemi yedikten sonra bağırsaklardaki parazit ve daha fazla bakteriyi dışarı atmasınada yardımcı olacaktır. genelde vitaminler vücutdaki yağlarda çözüldüğü için arada mamayı biraz yağlandırıp vermekde fayda görüyorum.

enginersin

Uzman Üyemiz
Adı
engin
Soyadı
ersin
ben farlı bir yere çekeyim yağ vermek acaba yumurtlama döneminde yumurtayı çok daha kolay yapmasına yardımcı olmazmı bence bu şekilde yumurta tıkanması sorununa az veya çok faydası olabilir diye düşünüyorum