Muhabbet Kuşu ve Hint Bülbülü Üretimhane

YagmurduasI

Yeni Üyemiz
Adı
Mustafa
Soyadı
ÇALIŞKAN
Arkadaşlar ben yaklaşık 5 ay önce 25 çift muhabbet ve 50 çift hintbülbülü alarak üretim hane kurdum.
geçen süre içerisinde başta hint bülbüllerim olmak üzere bir çok kuşum öldü dün hintleri elimden çıkartma kararı aldım ve 50 çift hintten geriye sadece 24 çift kalmış. 5 ayda defalarca yavru aldım fakat büyütmek nasip olmadı yumurtadan çıkıyor yuvalık ta büyüyor yeme düşüyor ama yaklaşık bir hafta on gün sonra tam gaga rengini almaya başlayacakken ölüyor hem damızlıklarım hemde yavrularımın ölmesi benim moralimi bayaa bozdu bu arada tüm kuşlarım her seferinde 3 yumurtaya yatıyor, hiç 4 yada 5 yumurta görmedim .  Gelelim muhabbetlerim 25 çift kuştan 17 çift kaldı onlarda yumurta atıyor yatıyor ya boş yada yavruları belli bir duruma gelince öldürüyorlar sabah bi bakmışım gagalar ya yumurta sarısı yada kan kırmızı yavruda yoook yumurtada stres desem hepsi aynı anda yapmıyor sanki anlaştılar ikişer üçer gün arayla sırası gelen yavruyu öldürüyor.
Anlayacağınız 5 ay da 1 tane muhabbet yavrusu büyüttüm oda 5 yumurtadan 1 tane büyüttü.

nasip olursa zamanı gelince tekrar bu işe gireceğim bu sefer küçük çağlı değil büyük çaplı düşünüyorum onda da aynı şeyleri yaşamak istemiyorum üstün tecrübelerinizden bilgi verirseniz sevinirim .

AyhanOtcuoglu

Site Moderatörü
Yönetici
Adı
Ayhan
Soyadı
OTÇUOĞLU
Mustafa Bey,
Sizin beslenme programınızda ve/veya ortamınızda büyük hatalar var gibi geldi bana. Bence oturduğunuz yere en yakın tecrübeli bir arkadaşı davet edin. Kalan kuşları kurtarın. Galiba çok yanlış gıdalar veriyorsunuz. Nerede olduğunuzu yazın tecrübeli büyük üretici bir arkadaş size yardımcı olmaya çalışacaktır.

YagmurduasI

Yeni Üyemiz
Adı
Mustafa
Soyadı
ÇALIŞKAN
Kırıkkale deyim. üretim haneyi zaten kapatıyorum çok yoruldum ama tekrar bi denemem olacak inşallah bu sefer sadece Hint düşünüyorum . burda bu işi yapan tecrübeli arkadaşlar geldi baktılar ama herşey normal sadece Hintler muhabbetlerden ürküyor olabilir dediler ama anlamadığım muhabbetler neden ürküyo yada ürkme olsa ya hiç yumurta atmaz yada hepsi birden yumurta kırar. bu arada muhabbetlerim ayrı ayrı kafeslerde hintlerim odanın yarısını tel örgü ile kapattım salma olarak onlarda orada.
muhabbetlerim sırayla bir kaç gün arayla yumurta yada yavru kıyımı yapıyorlar
hintlerim sadece her seferinde 3 den fazla yumurta atmıyor ve yavrular renk almaya başlarken ölüyor.
Hintleri dediğim gibi sattım ama malzemelerim hala duruyor nasip olursa resim çekip atayım.

Bir daha ki seferde 500 çift Hint ile girmeyi düşünüyorum. ama yine sonucu hüsran olursa çook kötü olur benim için.

AyhanOtcuoglu

Site Moderatörü
Yönetici
Adı
Ayhan
Soyadı
OTÇUOĞLU
Mama ne kullanıyorsunuz? İçinde neler var? Ama en ufak ayrıntısına kadar yazın.

YagmurduasI

Yeni Üyemiz
Adı
Mustafa
Soyadı
ÇALIŞKAN
Yem olarak darı ve dal darı kullanıyorum sadece . sık olmamak la beraber havuç elma aysberk marul bu tür yeşillikleri ince ince doğrayıp veriyorum.

AyhanOtcuoglu

Site Moderatörü
Yönetici
Adı
Ayhan
Soyadı
OTÇUOĞLU
Elma büyük hata. Herşeyin sebebi elma. Kızgınlık alır yavrudaki kuşu yavrudan soğutur. Az mama verdiğiniz için kuşlar bir kızışıyor elma verince soğuyor düşünüyorlardır. Bülbüllerde aynıdır. Elma zamansız kızışan kuşlara verilir.
Aysberk nedir? Marul mu?

AyhanOtcuoglu

Site Moderatörü
Yönetici
Adı
Ayhan
Soyadı
OTÇUOĞLU
Mustafa Bey,

Daha fazla detaylı bilgi verirseniz varsa başka hatalarıda yakalarız. Öncelikle hem marulu hemde elmayı kaldırıyoruz. Yumurta, havuç ve varsa magnesia mama katkısı ile mama yapın hemen verin kuşlara. Başka bir şey koymayın. Veterinerden gidip Top-kim Supravit ve E vit Se satın alın. Onlarıda dozaja dikkat ederek suluklara koyalım. 5 lt suya en fazla birer çay kaşığı. 24 saatte değiştirilecek.
10-15 güne herşey yoluna girecektir. Kuşların bir günahı yok satmayın.

Kahraman sinan

Takipçi Üyemiz
Adı
Sinan
Soyadı
Kahraman
Büyük düşünmek güzel fakat başarılı olunmuş işte büyük düşünmek gereklidir.
Belliki sizde stres olmuşsunuz nacizane tavsiyem öneriler doğrultusunda mevcut düzende devam etmeniz.
Tabii sizinde anlatımınız detaylı olmalı ki varsa bir noksanlık tespit edilebilsin.

AyhanOtcuoglu

Site Moderatörü
Yönetici
Adı
Ayhan
Soyadı
OTÇUOĞLU
Bir de Marulu anlatayım.
Bu nisan ayında Manisa'da çok tecrübeli bir kanaryacı mamaya azıcık fazla marul doğramış. Kalan son parça bitsin diye. Sonra kuşlar ishal olmuşlar. Bana kendisi anlattı. Kanarya Üretim sezonunun tam başı. Tüm kanaryalarını sattı bu tecrübe ile bu hatasını kabullenemedi. Forumda verdiğim bilgilerin çoğo onun tecrübelerinden derlenmiştir.

Marul zararlıdır demiyorum. Biraz ayarı kaçırdığınızda başınıza iş açar. Fazla kullanmamak lazım.

YagmurduasI

Yeni Üyemiz
Adı
Mustafa
Soyadı
ÇALIŞKAN
İlgileriniz için çok teşekkür ederim. resimleri aşağıda paylaştım.

.

Nisanın sonu gibi kuşlarımı aldım muhabbetlerim aldığımda eşdi eş tutturmak için uğraşmadım .
Hinleride 50 Erkek 50 Dişi olarak aldım .

Muhabbetleri ayrı ayrı kafeslerde 1 er çift olarak bakıyorum
Hintleri salma yaptım ve içerisine 60 tane yuvalık taktım

zaman ayarlı priz ile her gün saat 20:00 da ışıklar kapanmaktadır. genellikle saat 15:00 17:00 arası kuşların bakamı ve depomla ilgilenirim .

istisnasız hergün yemlerini değiştiririm . yuvalıkları kontrol ederim .
çok nadir suları 2 gün de bir değiştiririm. 

Yem olarak darı kullanıyorum .

Hinler ve muhabbetlere aynı yemi atarım petshoplarda satılan sözde krekerli renkli yemler
Niger tohumu aspir keten kuş kumu karışım yapıp verdim bir faydası olmadığını görünce bir daha vermedim.

haftada bir tüm bir marulu yada çiğ köftecilerde dürümün yanına verilen yeşillik "Aysberg" ince ince doğrayarak ayrı bir yemliklere ve hinlerin salmanın içerisine koyarım iki haftada bir havucu rendeleyerek kafeslere ve hinlere veriyorum , iki haftada bir elma dilimleyerek aynı şekilde veriyorum.
üretim hanem yol ağızında bir dükkan bozması ısı yalıtımı olması sebebiyle ve ,içerisi gözükmesin diye camı sert strafor ile kapattım sadece camı 15cm üsten açık bıraktım güneş alsınlar diye havlandırma için menfez takılı ve 12 saat zaman ayarlı prize takılı ve çalışıyor. 

Kahraman sinan

Takipçi Üyemiz
Adı
Sinan
Soyadı
Kahraman
Çiftlerin birbirini görmemesi gerekir diye düşünüyorum.
Bir de yuvalık kontrolu için kafesi yerinden almak durumunda kalıyorsunuz.yer ve yön değişikliği derken hayvan strese girebilir.
Benim görebildiklerim bunlar.
Burda bugüne kadar yazılanları okuduğumdan öğrendiğim kadarıyla yorumladım.

AyhanOtcuoglu

Site Moderatörü
Yönetici
Adı
Ayhan
Soyadı
OTÇUOĞLU
Mustafa Bey,

Bende resimler nedense görünmüyor.
Bu anlattıklarınızdan sonra herşey kafamda oturdu. Geçmiş olsun. Çok üzgün olduğunuzu tahmin ediyorum.
Yapılacakları yazdım. Öncelikle ELma yok. Marul yok.
Hergün veya 2 günde bir çiftlere en fazla 2 tatlı kaşığı mama. Yavrulu olanlara biraz daha fazla yavrular büyüdükçe yani 20 günlük yavruya yine 1 kaşık olacak şekilde mama kaplarına mama verin.
Mamanın içinde yumurta havuç ve mama katkısı. Tekrar söylüyorum Elma yok. Marul yok.
Sularınada Top kim ürünü Supra vit ve E vit Se alın 5 lt ye 1 çay kaşığı koyun suluklara dağıtın. Suyu hergün değiştirin. Haftada 5 gün 2 hafta durumun nasıl değiştiğini göreceksiniz. Vitamini verdiniz 2 saat sonra ses artışını fark edeceksiniz. Canlılığı.
Mama verilen kuşa öyle özel, markalı yem v.s. gerekmez. Dal darıda pahalıya gelir kafeslere asarsanız siz bilirsiniz. Kumdarı verin buralarda kg fiyatı 3 Tl.

YagmurduasI

Yeni Üyemiz
Adı
Mustafa
Soyadı
ÇALIŞKAN
Ayhan bey çok teşekkür ederim. önceden yazmadığıma şuanda bin pişmanım  icon_wall icon_wall icon_wall icon_wall

AyhanOtcuoglu

Site Moderatörü
Yönetici
Adı
Ayhan
Soyadı
OTÇUOĞLU
Mustafa Bey,

Kuş kumu ve Kalamar'ı unutmayalım. Kuşlarımızın bunlara ihtiyacı var.

YagmurduasI

Yeni Üyemiz
Adı
Mustafa
Soyadı
ÇALIŞKAN
Teşekkür ederim ayhan bey.
kalamar devamlı bulunduruyorum. kuş kumunuda elimden geldiğince kafeslerde ayrı bir yemlik içinde koyuyorum.

AyhanOtcuoglu

Site Moderatörü
Yönetici
Adı
Ayhan
Soyadı
OTÇUOĞLU
Mustafa Bey,

Söylenilenleri yapmaya başladınız mı? Tekrar bilgilendirme yapabilir misiniz?

YagmurduasI

Yeni Üyemiz
Adı
Mustafa
Soyadı
ÇALIŞKAN
Top-kim Supravit ve E vit Se aldım ve sularına katarak veriyorum her gün saat 17:00 17:30 gibi değiştiriyorum .
elimde zaten sadece 10 çift muhabbet kaldı onları satmaktan vaz geçtim. onlara şimdi 5li kafes yapıyorum eve alacağım 10 çift için boştan yere kira vermemek daha mantıklı. dediğiniz şekilde verim aldığım taktirde mart nisan gibi tekrar üretim hane için yer ayarlayacağım. ilginiz için tekrar teşekkür ederim .

AyhanOtcuoglu

Site Moderatörü
Yönetici
Adı
Ayhan
Soyadı
OTÇUOĞLU
Mustafa Bey,

Eğer birkaç saat önce bile verdiyseniz farkı hemen görmeniz lazım. Suluklarınız 100 ml olsa 1 lt suya 1/5 çay kaşığı kadar koymalısınız. Eğer ishal veya başka bir hastalık yok ise. Yavru ve kuş ölümleri derhal durması lazım. Yerdeğişikliği yapacaksanız önce vitamin verin yeri öyle değiştirin ve değişiklik sonrasıda 2-3 devam edin. Bu vitaminleri 5 gün verip 2 dün dinlendirin yine 5 gün verin yine 2 gün dinlendirin.