Üretim aşamalarında yuvalığın ve kafesin temizliği

kervanser

Sayfa Yöneticisi
Yönetici
Web sitesi
www.muhabbetkusuureticileri.org
Adı
Selahattin
Soyadı
GÜÇLÜ
Üretim aşamalarında yuvalığın ve kafesin temizliği :Kuluçka sırasında ve yavrular yumurtadan çıktıktan sonra çekinmeden kafes temizliğini her zamanki gibi yapabilirsiniz. Üretim aşamalarında genelde akıllarda soru işareti yaratan konu yuvalığın temizliğidir. Üreticiler genelde yuvalığın içinde kullandıkları talaşı her kuluçkada değiştirirler. Yavruların tamamının yuvalıktan atlama süreleri olan yaklaşık 2 aylık süre zarfında yuvalığın içinde kullanılan talaşı hiç değiştirmezler. Çiftleriniz sizden ürkmüyorsa ve yavruları elinize almanızı yadırgamıyorlarsa 2 aylık süreçte 2-3 defa yuvalığın içindeki talaşı değiştirebilirsiniz. Eğer yuvalığın içinde talaş veya benzeri bir malzeme kullanmazsanız, yavruların ve dişi muhabbet kuşunun dışkısı yuvalığın içinin balçık gibi olmasına ve kokmasına sebep olur. Dışkılar yavruların ayaklarında kuruyabilir. Bu durumda yavruların ayaklarını ılık suda bekleterek kuruyan bu dışkıları kolayca temizleyebilirsiniz. Yuvalığın içinde talaş kullanılırsa yavruların kendi dışkıları talaşla birleşerek kurur ve yavruların ayaklarının pislenmesi engellenir.

Oğuz Deniz

Uzman Üyemiz
Web sitesi
www.muhabbetkuslari.org
Adı
Oğuz
Soyadı
Deniz
Paylaşım için teşekkürler. Birşey eklemek bu vesiyleyle sormak istiyorum. İri ırk kuşlar ( özellikle jumbolarımda bu olaya sık rastlıyorum ) kuluçkada aşırı pisletiyorlar hem yuvanın içini hem de tabanı. Yani dışkıda büyüme oluyor eyvallah ama bu farklı birşey balçık yapıyorlar altlarını.. Acaba ırkla mı ilgili, yuvayla fazla ilgilenmek istemiyorum ama bir haftada bir temizlemem gerekiyor, kuş ürküyor daha kötü oluyor..

blackdevil41

Uzman Üyemiz
Adı
Hilmi
Soyadı
AKYILDIZ
kuş irileşdikçe dışkıları özellikle kuluçkada daha büyük olamakdadır  bende ingiliz kırıkları var diğerlerine göre  dışkıları daha büyük

gfbli1

Takipçi Üyemiz
Adı
Emre
Soyadı
KAYACIK
Abi paylaştığın bilgiler kafamdaki bir çok soruya cevap oldu fakat şu sorun için ne yapmalıyım:
Ben çiftleşme olmadan henüz yuvalığa alışma dönemlerinde pet shoptan aldığım hamster talaşından koydum talaş biraz iriydi ben küçültmedim yanlış mı yaptım ?
Dişi kuş yuvalıktaki tüm talaşı yuvalıktan dışarı attı şimdi çiftleşti ve altında yumurtaları var ben talaşı ne zaman koymalıyım ki dışarı atmasın ?

Ahmet SALMAN

Uzman Üyemiz
Web sitesi
www.asmobilya.net
Adı
Ahmet
Soyadı
SALMAN
Emre KAYACIK' Alıntı:
Abi paylaştığın bilgiler kafamdaki bir çok soruya cevap oldu fakat şu sorun için ne yapmalıyım:
Ben çiftleşme olmadan henüz yuvalığa alışma dönemlerinde pet shoptan aldığım hamster talaşından koydum talaş biraz iriydi ben küçültmedim yanlış mı yaptım ?
Dişi kuş yuvalıktaki tüm talaşı yuvalıktan dışarı attı şimdi çiftleşti ve altında yumurtaları var ben talaşı ne zaman koymalıyım ki dışarı atmasın ?
Yavrular çıktıktan sonra talaşı koyabilirisin