Yavrularda Ani ölüm

kervanser

Sayfa Yöneticisi
Yönetici
Web sitesi
www.muhabbetkusuureticileri.org
Adı
Selahattin
Soyadı
GÜÇLÜ
SEBEPSİZ ŞEKİLDE ANİDEN ÖLEN YAVRULAR

Bir çok üretici arkadaşın  başına gelen bir sorundur  bu. Bir çok sebebi olabileceği gibi, başlıca bir sebebi vardır.

1 haftayı dolduran yavrularda kursakları doluyken ölen yavrular en büyük belirtidir. Genellikle kış aylarında karşılaşılır havaların ısınması ile de ya tamamen ortadan kalkar ve ya çok az sayılara iner.
Bildiğiniz gibi muhabbet kuşları tropikal kuşlardır ve yaşadıkları ortam oldukça sıcaktır.  Şimdi dişi bir muhabbet kuşunu ele alalım. Her  2 günde, 1 yumurta yaptığını düşünürsek ve bu dişi 6 yumurta yapsa ilk yumurtadan itibaran kuluçkaya yatan bir dişi son yumurtasının çıkışı ile birlikte tam 30 gün yuvada yatmış olacaktır. ( Bir yumurtanın 18 günde çıktığı düşünülerek hesaplanmıştır.) Bu dişi yuva da yatmaktan sıkılmış olması muhtemeldir. Yavrularını beslemekte sıkıntı çekmeyecek ancak yuvadan sıkılmış olması nedeni ile içeride  kalmayacak ve yavruların ihtiyacı olan ısıyı onlara sağlamayacaktır. Buda henüz tüylenmemiş olan yavruların vucut ısılarını dengeleyemeyeceklerinden dolayı ölümle sonuçlanacaktır. Bu  durumun önüne geçmek için ya kuşlarımızın bulunduğu ortamı ani ısı değişimlerinden koruyan bir ısıtma sistemi gerektirmektedir, yada buna alternatif olarak yuvadaki çıkmamış yumurtaları yuvadan almamak, tüm yumurtaların çıkmış dahi olsa içeriye bir tane gerçek manada boş yumurta konulmalıdır.( İçeri konulan yumurta için de ölmüş embriyo bulunmayan, dölsüz bir yumurta olmalıdır.) Dişi bu boş yumurtanın çıkması için yuvada kalacak ve en azından yavrular tüylenmeleri gerekli ısıyı ve süreyi kazanacaklardır. Bazılarımız bilir, herkuşla olmamakla bereber bazı dişiler  altındaki boş yumurtaları alınca yuvadan çıkar ve hatta yavruya bile bakmazlar,bizlerde kuşun huylandığından dolayı yuvayı terkettiğini düşünürüz. Aslında bu gerçek olmayan bir sebeptir.

Selahattin GÜÇLÜ

http://www.muhabbetkusuureticileri.org/

KurKur

Uzman Üyemiz
Adı
Yılmaz
Soyadı
KURŞUN
  Uyarın için, Teşekkürler Selahattin Ustam..

bülentyıldız

Takipçi Üyemiz
Adı
Bülent
Soyadı
yıldız
Bu konu ile ilgili birsey sormak istiyorum.Daha önce 2 defa güzel yavru aldığım bir çiftimde sorun yaşamaktayım.Sorunum kuşların gunde buyuk boy bır suluğu bıtırmelerı ve yuvanın içine kusmaları.bu yüzden bir yavrum oldü.Nedendir anlamadım hergun yuva temizler oldum.Yardımcı olursanız sevinirim.

kervanser

Sayfa Yöneticisi
Yönetici
Web sitesi
www.muhabbetkusuureticileri.org
Adı
Selahattin
Soyadı
GÜÇLÜ
bülentyıldız' Alıntı:
Bu konu ile ilgili birsey sormak istiyorum.Daha önce 2 defa güzel yavru aldığım bir çiftimde sorun yaşamaktayım.Sorunum kuşların gunde buyuk boy bır suluğu bıtırmelerı ve yuvanın içine kusmaları.bu yüzden bir yavrum oldü.Nedendir anlamadım hergun yuva temizler oldum.Yardımcı olursanız sevinirim.
4 İN 1 MİX - TOZ
HASTALIK BELİRTİLERİ; ATEŞLİ VE ÇOK SU TÜKETEN KUŞLARDA BELİRSİZ İSHAL
DURUMLARINDA , KURSAK ŞİŞMELERİNDE KULLANILAN ÇOK ETKİLİ TOZ
KULLANIMI: 2 LT SUYA 5 - 10 GÜN 1 ER POŞET VERİLİR
Bu ilacı güvercin mlz satan yerlerde veya güvercin derneklerinde bulabilirsin

bülentyıldız

Takipçi Üyemiz
Adı
Bülent
Soyadı
yıldız
çok saol selahattin abi.Tecrübelerini bizlere aktardığın için tekrar tekrar teşekkür ederim.