yem döken kuşlar

bülentyıldız

Takipçi Üyemiz
Adı
Bülent
Soyadı
yıldız
Bir süredir çitlerimden birisinin yemlerini devamlı tavaya döktüğünü farkettim yem yetiştiremiyorum ne yapmalıyım ?

BISMARCK

Uzman Üyemiz
Adı
EKREM AYKUT
Soyadı
BAL
Bende de böyle bir dişi var.Bir erkek kuşuma eş olarak aldım.İki yemlikte de yem bırakmıyor.Ben çözümü yemlikleri yarı yarıya doldurmakta buldum.Kısmen de olsa işe yarıyor.Ama böyle devam ederse onu değiştirmek zorunda kalacağım.

ulas

Üyemiz
Adı
ulaş
Soyadı
inan
kusunuz streste değilse ve imkanınızda varsa örneğin karısık yem kullanıyosanız yemleri karısık değilde ayrı ayrı alıp ayrı yemliklerde sunun.kusunuz hangi yemi daha çok tercih ediyosa o yemin oranı karısık yemde daha fazla olsun.birde böyle deneyin bakalım yemleri dagıtacakmı.bnmde bir kaç kusm var.ayırdım  ve yem sectiklerini gördüm.sevdiği sectiği yemleri önüne koyuyorum artık ve yem dağıtma olayım ortadan kalktı... ;D

kervanser

Sayfa Yöneticisi
Yönetici
Web sitesi
www.muhabbetkusuureticileri.org
Adı
Selahattin
Soyadı
GÜÇLÜ
ulas' Alıntı:
kusunuz streste değilse ve imkanınızda varsa örneğin karısık yem kullanıyosanız yemleri karısık değilde ayrı ayrı alıp ayrı yemliklerde sunun.kusunuz hangi yemi daha çok tercih ediyosa o yemin oranı karısık yemde daha fazla olsun.birde böyle deneyin bakalım yemleri dagıtacakmı.bnmde bir kaç kusm var.ayırdım  ve yem sectiklerini gördüm.sevdiği sectiği yemleri önüne koyuyorum artık ve yem dağıtma olayım ortadan kalktı... ;D
ulaşın söylediğide doğrudur ama kuşunuz ısrarla yemini döküyorsa yemleri tane tane çıkaracağı suluğa koy

blackdevil41

Uzman Üyemiz
Adı
Hilmi
Soyadı
AKYILDIZ
ulaşın dediğide mantıklı selahattin abiye katılıyorum bendede döken bir  çift var

BISMARCK

Uzman Üyemiz
Adı
EKREM AYKUT
Soyadı
BAL
Mesela ben karışık yemin bileşenlerini ayrı ayrı versem kesinlikle aspur ve yulaf delisi olurlar.Aspur ve yulafdan başka da birşey yemezler.Darının yüzüne bile bakmazlar.

KurKur

Uzman Üyemiz
Adı
Yılmaz
Soyadı
KURŞUN
  Yukarıdaki Tüm arkadaşların yazdıkları sebep olabilir/Katılıyorum.

Ayrıca,  Dişi kuş yumurtlama öncesi stresle bunu yapıyor olabilir. 2 çiftimde bunu yaşadım. Kuşlar yumurtlamaya yakın strese giriyor ve her gün yemliklerin 3/2 sini yere döküyor bu süreç yaklaşık 10'ar gün sürdü, sonra yumurtladılar ve sonraki kuluçkalarında bunu yapmadılar (ikiside bana yem konusunda masraflı olmuştu).. 
  Ben çokta çözüm aramamıştım, güzelim yemleri yere döktüler. Biri 5 diğeride 6 yavru vermişti. birer tanesini hesaplarından kestim.  :D  :D

ERGÜNAHSAP

Uzman Üyemiz
Adı
Şahin
Soyadı
GÜNGÖR
Yılmaz beyin dediği gibide olabilir aynı sorunu bende yaşadım. Yada kuşlar yaz ayında ve yavru bakma döneminde yulafa daha düşkün oluyorlar bu sebeple yemdeki yulafı bulabilmek için kafese döküyorlar. yulafı ayrı bir yemlikte verirseniz sorun ortadan kalkabilir