Yumurtlama zorluğu

ceylin123

Uzman Üyemiz
Adı
nihal
Soyadı
baskurt göksu
kuşun  gövdesi morarmış son videoda tabi bu kuşun bu operasyondan sonra ne kadar yaşadığına ilişkin bilgi var mı?

gökay tatar

Uzman Üyemiz
Adı
gökay
Soyadı
TATAR
o gün muhabbet kuşum yuvasında 5 yumurta varken 10 gün sonra yuvadan kalkmış ve yerde hareketsiz bir biçimde duruyordu baktım yumurta yanlamasına bir şekil almış ve yumurta tıkanmıştı  ortağım bu yumurta çıkartma olayını iyi biliyor
ama onu beklersem muhtamelen ölecekti en az 6 saat sonra işten geliyordu ortağımdan gördüğümü uygulama zorundaydım önce yönü düzelttim sonra kuşunda ıkınmasıyla yumurtayı aşağıya doğru kaydırdım dişinin yardımıyla yumurtayı cıkardım yumurtanın her zamanki gibi kabuğu oluşmamıştı ama önemli olan nokta nazikçe tere yağdan kıl çekermiş gibi kuşun yumurtasını çıkartmak önemli kanadı mı sorun oluyor videodaki operasyon da gördüğüm kadarıyla kanama oldu bu kuşun kanamadan sonra kısır olma riskini artırıyor bir daha yumurtlayamıyor...

saygılarımla

KurKur

Uzman Üyemiz
Adı
Yılmaz
Soyadı
KURŞUN
    Eğer 3 gün içinde yumurtlayamazsa ölüyorlar, Bu durumda saniyelerin bile önemi var. Çok zaman bir sonraki yumurta kanalda tıkanmış yumurtaya ısı ve baskı etkisiyle yapışarak birleşiyor ve durum daha bir içinden çıkılmaz hal alabiliyor..
    Muhtemelen, Öncelkle anne kuşun hayatını önemsediler.

Yaklaşık 6 ay önce ikinci kuluçkasının 2 yumurtasının üzerinde kan gördüğüm (ilkinde kan daha fazlaydı) Dişi kuşum:
    4. Kuluçkasında 9 (tümü doluydu)
    5. Kuluçkasında 10 (tümü doluydu) yumurta yaptı..
    Dün 6. kuluçkasının 7. yumurtasını yaptı; ilk 5 i dolu; 6 ve 7 henüz belli değil..  Yumurtanın üzerinde kan görmenin kısırlıkla alakası yoktur; Ancak yumurta kırılırsa keskin kabuk yumurta kanalına zarar verdiğinde kısırlık olabilir..

ERGÜNAHSAP

Uzman Üyemiz
Adı
Şahin
Soyadı
GÜNGÖR
Paylaşım için teşekkürler Yılmaz  bey

KaLI

Uzman Üyemiz
Adı
Hamdi
Soyadı