Anne Yavruyu Dövdü. YARDIM!!!

kahramankoroglu

Üyemiz
Adı
Kahraman
Soyadı
KÖROĞLU
Merhaba Arkadaşlar;
Her üreticinin yaşayabileceği en acı olaylardan birisini dün gece yaşadım maalesef. Her kuluçka da dinlendirdiğim mantolu takımım 3. kuluçkasında ilk defa böyle birşey yaptı.
Yavrular 31-29-28-26-25 günlük olmuşlarken en büyük yavruyu öldürmüş 2. yavruyu kafa tasını delmesine 1-2 vuruş kala elinden aldım.
İlk müdahale olarak kanama durması için direk tetra 250mg döktüm kanama bölgelerine, kısa sürede kanama durdu. Sabah sıvı kaybı oldu için elle besleme mamasına vitamin ve probiyotik takviyesi yaparak direncini artırdım, yem olarak aspur ve dal darıya geçtim. Fakat kanama olan bölgeleri kandan temizleyip düzenli pansuman a geçmem lazım.
Araştırmalarıma göre Fucidin Krem en çok tavsiye edilen ilaç yaraları kapatmak için.
Ama dezenfekte için kimisi batikon kimisi oksijenli su öneriyor. Batikon bildim kadarı ile hızlı şekilde kanamayı durduruyor ve yarayı kapatıyor fakat canlı hücrelere zarar verdi için tüy köklerini öldürmesinden korkuyorum, oksijenli suda aynı şekilde tüy köklerine zarar verir tamamen bölgedekeki tüyleri öldürürmü bilmiyorum.
Göz kapaklarıda kandan dolayı yapışma var sol göz kapatmış kan kurumasından, Genta göz damlası kullanarak hem gözü bakterilerden temizlemek hemde açmak için faydalı olacağını düşünüyorum???

Bu tür aci durumu tecrübe eden tecrübeli dostlar yardımcı olursa müdahale konusunda sevinirim. Yalnız tek ricam gerçekten bunu tecrübe etmiş denemiş olan arkadaşlar fikir sunsun aksi taktirde kuşun kafa kısmının ömür boyu tüysüz kalmasına sebep olunabilir.

Şimdiden değerli yorumlarınız için teşekkürler.

Dipnot: Tüm yavrular anne ve babadan ayrıldı elle besleniyor, çiftlerde ayrıldı farklı kafeslere.

alibeyk

Uzman Üyemiz
Adı
mert
Soyadı
aydın
Üretimin ilk şartı kuşlari her gün sabah ve akşam gözlemlemek lazım
Ara sıra bu tür duumlara rastlanıyor ve genelde dişi kuş tarafindan gerceklesiyor.
Yavrular 20-25 er gunluk olduktan sonra disi kafesten ayrilmasi lazim
Erkek her halukarda yavrulari besliyor.
Gecmiş olsun

AliiCan

Yeni Üyemiz
Adı
Ali
Soyadı
Can
Abi afedersiniz benim de bi sorum olcakti bi çift cennet papaganim var bi de 4 yumurtalari dun bi yumurta catladi bugun baktim yumurtadan cikan kus ölüydú bogaInda gaga darbesi var yarsimci olur musunuz ?

AyhanOtcuoglu

Site Moderatörü
Yönetici
Adı
Ayhan
Soyadı
OTÇUOĞLU
Dişi tecrübesiz ise yavrunun yem isteme sesinden strese girip sussun diye uğraşırken öldürmüştür. Beslemeyi henüz bilemiyordur. Besleyince susacağınıda bilmiyordur. Sabredin devam edin.

alibeyk

Uzman Üyemiz
Adı
mert
Soyadı
aydın
Ayhan OTÇUOĞLU' Alıntı:
Dişi tecrübesiz ise yavrunun yem isteme sesinden strese girip sussun diye uğraşırken öldürmüştür. Beslemeyi henüz bilemiyordur. Besleyince susacağınıda bilmiyordur. Sabredin devam edin.
Ayhan bey çiftlerin 3. Kuluckasıymış tecrübeyi edinmiş.
Sabırla alakasi yok bunun
Disi tekrar yumurtlayacagi icin en buyuk yavruyu disari atmak ister. Yavru disari cikmissa tekrar yuvaya girmek istediginde disi malesef yuvaya girmesin diye gagalar parçalar.
Yapilacak şeyi yukarida yazdim
Sabredip ayni sekil davranilmaya devam edilirse yine katliam olur
Dişi kan tadini aldi artik...

ilker45

Üyemiz
Adı
İLKER
Soyadı
CANER AKHİSAR
ÖNCELİKLE GEÇMİŞ OLSUN OLSUN. AYNI OLAY 20 GÜN ÖNCE BENİM BAŞIMA GELDİ BENİMDE 3. AĞIZDI. SADECE ZEYTİN YAĞINDAN YAPILAN KANTRAN OTUNU KULLANDIM 2 GÜNDE BİR. YARALARINA SÜRDÜM. GÖZLERİN İKİSİDE KABUK TUTMADAN DOLAYI KAPANMIŞTI FAKAT 10 GÜN İÇİNDE DÜZELİYOR. ŞU AN YARALI BÖLGELERİ DAHİ TÜYLENDİ .NORMAL BİR KUŞTAN HİÇBİR FARKI YOK. ŞİMDİ BÖYLE DURUMLARDA. ERKEK KUŞU YUVADAN AYIRIYORUM. HİÇBİR SIKINTI KALMIYOR. DİŞİ ÇİFTLEŞME İSTEĞİNDEN DOLAYI YAVRULARI BİRAN ÖNCE YUVADAN ATMAK İSTEMESİNDEN KAYNAKLANAN BİR DURUM SANIRIM.

kahramankoroglu

Üyemiz
Adı
Kahraman
Soyadı
KÖROĞLU
Bir hali yoğun araştırma yaptım ve dün 2. pansumana başladım şuan yeni görmek kısmet oldu yazınızı.
İçme suyu ile göz kapaklarını nemlendirdim, yaraların kaba kanını tüylerini pamuk yardımı ile temiz su ile temizledim. Ardından hafif ince şekilde oksijenli su ile üzerlerinden geçtim daha sonra yaralara ve göz kapağı çevresine terramycine krem sürdüm. Göz kapaklarını genta göz damlası ile temizleyip hafiften açıp içine 1damla damlattım.
Fakat bu kantaron otu yağı aklıma hiç gelmemişti mutlak tedarik edip gledi gibi kullanmaya başlayacam.
Otun kendisinden mi bahsediyorsunuz yoksa kantaron otu yağından mı bahsediyorsunuz anlayamadım ona göre tedarik edicem ? yağı olması lazım sanırım?

kahramankoroglu

Üyemiz
Adı
Kahraman
Soyadı
KÖROĞLU
İlker CANER' Alıntı:
ÖNCELİKLE GEÇMİŞ OLSUN OLSUN. AYNI OLAY 20 GÜN ÖNCE BENİM BAŞIMA GELDİ BENİMDE 3. AĞIZDI. SADECE ZEYTİN YAĞINDAN YAPILAN KANTRAN OTUNU KULLANDIM 2 GÜNDE BİR. YARALARINA SÜRDÜM. GÖZLERİN İKİSİDE KABUK TUTMADAN DOLAYI KAPANMIŞTI FAKAT 10 GÜN İÇİNDE DÜZELİYOR. ŞU AN YARALI BÖLGELERİ DAHİ TÜYLENDİ .NORMAL BİR KUŞTAN HİÇBİR FARKI YOK. ŞİMDİ BÖYLE DURUMLARDA. ERKEK KUŞU YUVADAN AYIRIYORUM. HİÇBİR SIKINTI KALMIYOR. DİŞİ ÇİFTLEŞME İSTEĞİNDEN DOLAYI YAVRULARI BİRAN ÖNCE YUVADAN ATMAK İSTEMESİNDEN KAYNAKLANAN BİR DURUM SANIRIM.
Buldum ürün budur; kontrol edermisiniz ona göre tedarik edicem. Teşekkürler
http://urun.n11.com/organik-urunler/sari-kantaron-yagi-dogal-025-lt250-gr-P127470673

AyhanOtcuoglu

Site Moderatörü
Yönetici
Adı
Ayhan
Soyadı
OTÇUOĞLU
Mert AYDIN' Alıntı:
Ayhan bey çiftlerin 3. Kuluckasıymış tecrübeyi edinmiş.
Sabırla alakasi yok bunun
Disi tekrar yumurtlayacagi icin en buyuk yavruyu disari atmak ister. Yavru disari cikmissa tekrar yuvaya girmek istediginde disi malesef yuvaya girmesin diye gagalar parçalar.
Yapilacak şeyi yukarida yazdim
Sabredip ayni sekil davranilmaya devam edilirse yine katliam olur
Dişi kan tadini aldi artik...
Mert Bey,
Ben Ali Can beye cevap veriyordum. Biz zaten kahraman Bey ile özelden görüşüp görüşlerimizi paylaşmıştık.

alibeyk

Uzman Üyemiz
Adı
mert
Soyadı
aydın
Evt
Konuyu baştan tekrar okudugumda, Alican rumuzlu üyenin konu icinde kendi kusları ile ilgili soru sordugunu fark ettim
Ayhan bey kusura bakmayin.

Kemalgir

Takipçi Üyemiz
Adı
Kemal
Soyadı
Malgır
Batikon yada tentürdiyot yani iyot çözeltisi yara etrafına sürülür.
Oksijenli su acık yaraya uygulanır. Kanla temasta köpürür.

ilker45

Üyemiz
Adı
İLKER
Soyadı
CANER AKHİSAR
evet kantron bu ama kendin yaparsan daha sağlıklı olur sanırım.