Bağıl Nem

ERGÜNAHSAP

Uzman Üyemiz
Adı
Şahin
Soyadı
GÜNGÖR
Üretim odanızda mutlaka bir higrometre yani nem ölçer bulundurunuz. Yumurtaların sağlıklı olması ve çıkışı için nem oranının %60 - %70 olması gerekmektedir. Eğer nem bu dereceden düşükse, ıslattığınız bir havluyu odanın bir köşesine asmanız muhtemelen yetecektir. Bağıl nemim düşük olduğu ortamlarda kuşlarınızdan beklediğiniz verimi alamazsınız.
Yumurtaların onsekizinci gününde ılık birer su damlacığını üzerlerine damlatın. Bu yavru çıkışını kolaylaştıracaktır.

Yavruların yumurtadan çıktıkları günden itibaren günde iki kez, anneyi ürkütmeden kontrol edilmeleri hatta yeterince doyurulmamış oldukları görüldüğünde yavru büyütme mamasıyla takviye edilerek gözetilmeleri gerekmektedir

forumfrom

Üyemiz
Adı
Mehmet
Soyadı
Kıdır
Odada kuş sayısı çoksa, suluklarından ve soludukları havadan dolayı nem yeterli oluyor.  Benim üretimhanede 75 'in altına düşmüyor.

kuşcuusta07

Uzman Üyemiz
Web sitesi
www.kuscuusta07.tr.gg
Adı
Yavuz
Soyadı
usta
Arkadaşlar Bağıl nem 51 - 62 arası olmalıdır.51-55 en idealidir.Düşük nemde yumurtadan yavru çıkarken çok zorlanır, Yüksek nemdede yumurta içinde çürüme olur.Yavru çıkmaz.
Üretimhanelerinizin bir köşesine 14-25 cm'lik  arası Aspiratör taktırmanızı,Nem yüksekse düşene kadar çalıştırmanızı,
Düşükse En küçük akvaryum yada bir leğenle ortaya su koymanızı öneririm.
Saygılar.

KurKur

Uzman Üyemiz
Adı
Yılmaz
Soyadı
KURŞUN
  Şahin Bey & Yavuz Bey, Her ikinizi de Teşekkürler..

forumfrom

Üyemiz
Adı
Mehmet
Soyadı
Kıdır
Bu gün akşama kadar üretimhanedeydim. Higrometre 79 da aşağı düşmedi. Havalandırma da çalışıyor. Dışardaki hava çok güzeldi. Yazdan kalma bir gündü. Sıcaklıkta 18 in altına inmedi. Yavuz Beyin söylediği gibi 51-62 arasına nasıl indirebilirim.