Bir dişi senede kaç defa kuluçkaya yatabilir

kervanser

Sayfa Yöneticisi
Yönetici
Web sitesi
www.muhabbetkusuureticileri.org
Adı
Selahattin
Soyadı
GÜÇLÜ
Bir dişi senede kaç defa kuluçkaya yatabilir :
Bu sorunun cevabı aynı zamanda muhabbet kuşlarınızın yaşıyla da ilgilidir. Muhabbet kuşları eğer yuvalıkları çıkarılmazsa bütün bir sene boyunca yavrulayabilirler. Bu kesinlikle yapılmamalıdır çünkü yuvalık çıkarılmazsa zaman ilerledikçe sorunlar baş göstermeye başlar. Eşler hiç durmadan üst üste kuluçka yaptıkları için aşırı derecede zayıflar ve ölebilirler. Yorgun düştükleri için yavrulara olması gerektiği gibi bakamazlar. Yumurtadan çıkan yavrulardan bir kısmı ölür. Genç 2-3 yaşlarında bir çift muhabbet kuşu bir senede hiç zorlanmadan 3-4 defa kuluçkaya yatabilirler. İdeal olan ise çiftlerinizden senede ortalama 2-3 defa yavru almaktır. Üreticiler için bu sayı 4-5 olabiliyor. Unutulmaması gereken nokta çiftlerin kuluçkalardan sonra dinlendirilmesidir. Örneğin 8 aylık zaman diliminde üst üste 4 defa yavru alınan bir çift muhabbet kuşu en azından 4-5 ay salmalarda dinlendirilmelidir. Kuşların yaşı ilerledikçe kuluçka sayıları azalır, kuluçka sırasında çıkan problemler de artar.Yavrular birbirini besleyebilir

E

elaziz2316

Guest
    Selahattin abi, salmalarda dinlerdirmeye koyduğumuz kuşları dişileri ayrı salmaya, erkekleri de ayrı salmaya mı koymak gerekiyor. Yoksa hepsi karışık mı konulmalı? Bir sorum daha olacak; dinlendirme sonunda kuşları eski eşleri ile mi çifte atacağız, yoksa anlaştıkları eşleri ile mi, yoksa eşleri değiştirmek mi daha faydalı olur? Yani aklıma takıldı kuşları karıştırıp sonra ayıklamak işi. Yardımcı olursanız sevinirim.

ilker

Uzman Üyemiz
Adı
ilker
Soyadı
ERTÜRK
BENCE AYRI YERİN VARSA AYRI KOY BİR ARAYA KOYSANDA DİĞER KUŞLAR ÇİFTLEŞTİRMEZ FAKAT EŞ TUTMAK İÇİN KAVGADA ÇIKABİLİR

E

elaziz2316

Guest
    Bu kuşların zeki oldukları söylendiğine göre eşlerini de unutmazlar heralde değil mi ?

ceylin123

Uzman Üyemiz
Adı
nihal
Soyadı
baskurt göksu
bizimkiler hızlı çıktı yavrularının en ufağı 13 günlük oldu çiftleşmeye başlamışlar ev ahalisi şahit olmuş benim kızdığımı bildikerlnidenmidir nedir aynı odadayken uslu uslu duruyorlardı. :D :D :D

polarci

Takipçi Üyemiz
Adı
ismail
Soyadı
paşalar
elaziz2316' Alıntı:
    Selahattin abi, salmalarda dinlerdirmeye koyduğumuz kuşları dişileri ayrı salmaya, erkekleri de ayrı salmaya mı koymak gerekiyor. Yoksa hepsi karışık mı konulmalı? Bir sorum daha olacak; dinlendirme sonunda kuşları eski eşleri ile mi çifte atacağız, yoksa anlaştıkları eşleri ile mi, yoksa eşleri değiştirmek mi daha faydalı olur? Yani aklıma takıldı kuşları karıştırıp sonra ayıklamak işi. Yardımcı olursanız sevinirim.
ismail abi selahattin abiye  sormussunda bende bildigim kadarıyla bi kaç bişi ekliyiyim kusura  kalmazsan  nasıl gozlerde dınlendırmek için yuvalıklar sökülüyosa bızım buralarda gördügüm aynı şekil salmadada yuvalıklar toplanıyor  dinlendirmek amacıyla  eşleri degişmende de sakınca yok okadar kuş gordum soylenılen bı laf var her kuş eşleşmez  diye buna  hiç rastlamadım olamaz  demıyorum benım gordugum ben hangi kuşu hangısıne  atarsam en fazla 1 ay sonra eşe geliyolar he birde  yeni eş daha faydalı olacagına inanıyorum ben kendım 6 cı postadan sonra eşleri mutlaka  degiştiriyorum taze  kan :)))

atilla

Üyemiz
Adı
atilla
Soyadı
karadağ
benim kuşlarım sene de5 kuluçkaya kadar çıkabiliyor bir kez dinlenmeye aldım yuvayı çıkardım ama 2 hafta sürdü çıldırdılar birbirlerini öyle çok aradılar ki sonra dişi kendi kendine yumurtladı birde benim kuşlar bukadar kuluçkaya yatmalarına rağmen zayıf değiller yavrularını da besliyorlar iyi bakıyorum herşeyleri var bu durumda dinlendirmem gerekli mi ?

ERGÜNAHSAP

Uzman Üyemiz
Adı
Şahin
Soyadı
GÜNGÖR
atilla' Alıntı:
benim kuşlarım sene de5 kuluçkaya kadar çıkabiliyor bir kez dinlenmeye aldım yuvayı çıkardım ama 2 hafta sürdü çıldırdılar birbirlerini öyle çok aradılar ki sonra dişi kendi kendine yumurtladı birde benim kuşlar bukadar kuluçkaya yatmalarına rağmen zayıf değiller yavrularını da besliyorlar iyi bakıyorum herşeyleri var bu durumda dinlendirmem gerekli mi ?
Dinlendirmeniz iyi olur. Yoksa kuş bir anda verimden düşebilir ve toparlanmasıda uzun zaman alır. Sonuçta makine değil bunlar

ilker

Uzman Üyemiz
Adı
ilker
Soyadı
ERTÜRK
DİNLENEN KUŞLARDA YUMURTA TIKANMASI GİBİ SORUNLAR ÇIKABİLİYOR BUNADA KUŞ DİNLENDİKTEN SONRA TEKRAR KAFESE SALDIĞINIZDA DİKAT EDİN ÜZÜCÜ OLAYLA KARŞILAŞMAYIN