çifthane gozlerının olculerı

anaral77

Yeni Üyemiz
Adı
yalçın
Soyadı
anaral
s.a arkadaslar yenı göz yaptırcam kendıme 40*40*50 yuvalıkları onden koyarsam enı 50 cm tuttum bu olculer ıyımı eger bu olcede olursa yerden yukseklıgı 40 cm olucak sızce nasıl olur normalmı bıde yuvalık yandamı olsa ondemı olsa daha ıyı oluyor ben one takıyorum ama yerden kazanmayı gectım verım bole daha mı ıyı oluyor ne sız ne dusunuyosunuz

BISMARCK

Uzman Üyemiz
Adı
EKREM AYKUT
Soyadı
BAL
Ben ikili sıralardan karşılıklı 6 göz yaptırdım.Toplamda 12 göz ediyor.Gözlerin uzunlukları dıştan dışa olacak şekilde 52 cm. genişlik, 50 cm. yükseklik ve 35 cm. derinlik olarak yaptırdım.Malzeme olarak da 18 mm. kaplamalı sunta tercih ettim.Duvara mutfak dolabı gibi monte edilecek.Duvarla birleşik arka kısmını da arkalık malzemeden yaptırdım.

Yahya SAYIN

Uzman Üyemiz
Adı
Yahya
Soyadı
SAYIN
anaral77' Alıntı:
s.a arkadaslar yenı göz yaptırcam kendıme 40*40*50 yuvalıkları onden koyarsam enı 50 cm tuttum bu olculer ıyımı eger bu olcede olursa yerden yukseklıgı 40 cm olucak sızce nasıl olur normalmı bıde yuvalık yandamı olsa ondemı olsa daha ıyı oluyor ben one takıyorum ama yerden kazanmayı gectım verım bole daha mı ıyı oluyor ne sız ne dusunuyosunuz
senin için 40*40*50 ölçüler idealse;
yüksekliği 40,  genişliği 40, eni deilde uzunluğu 50 yap, buda idealdir...

kotkafa

Site Moderatörü
Yönetici
Adı
Günay
Soyadı
Dönmez
bu bir dolap şeklinde olacaksa (box), yuvalıkları yanlardan yapma derim...önden yap. Yuvalık önde olacağı için, benim tavsiyem genişliği bol tutmandır....60x40x35 (60 cm genişlik, 40 cm yükseklik, 35 cm derinlik). Ölçülerin hep ayni olması muhabbet kuşlarınınzın strese girmesine yol açabilir ve aynen yuvarlak kafeslerde olduğu gibi yön bulma yeteneğini kaybettirir...muhabbet kuşları simetrik olan hiç birşeyi sevmezler...örneğin, 40x40x40 yanliş ve kötü bir kafes ölçüsüdür. Öntelde yuvalık kapısını da sol veya sağ üst köşeye yaptır derim.

Burada genişliği 60 cm tutmazının sebebi, öntelde yuvalık, kafesin belli bir kısmını kapatacaktır. Zaten box tarzı olan kafes az ışık alır, dolayısı ile bizim kafese yeterince ışık girmesini bir şekilde sağlamamız gerekir. Bunu "genişlikle" sağlamayı tercih etmemizin artı bir noktası vardır...böylece kuşlara yeterince yatay haraket etme imkanı da sağlamış oluruz.

çetin

Uzman Üyemiz
Adı
Çetin
Soyadı
Gökmen
anaral77' Alıntı:
benim 50 takımım var ölçüler bu şekilde v çok memnunum

ERGÜNAHSAP

Uzman Üyemiz
Adı
Şahin
Soyadı
GÜNGÖR
Sorun yaşamazsınız diye düşünüyorum

Kuscu_Abi

Yeni Üyemiz
Adı
Kuscu_Abi
Soyadı
Kuscu_Abi1
40.40.50 Ölcülerinde bir kafes icin yuvalıgın yanda olması daha mantıklı bence yanlarda kapalı olacagı icin kafes yuva gibi olur cok az bir acıklık kalıyor şahsen ben yanı tercih ederim alan tasarufunu düşünüyorsunuz ama bence kuş piskolojisi daha önemli..1

anaral77

Yeni Üyemiz
Adı
yalçın
Soyadı
anaral
selamlar dogrudur belkı ıyı olculer fakat benım yerım bıraz dar en cok 15 cifte kadar cıkabılyorum ve yer dar oldugu ıcın her turlu seyı hesaplamam gerek 40*40*50 normel dıyosanız  yada  derınlık 35 yukseklık *40 uzunluk 50* yerden tyukseklıgı 45 cm oluyor sorun olurmu acaba bıde uzunlugu 55 tutsam daha mı ıyı olur 4 katlı 8 gozlu dolap yaptırcam inş