ÇIKMAYAN YUMURTALAR

canpasa

Üyemiz
Adı
Ahmet Can
Soyadı
Paşaoğlu
HERKESE SELAM
BELKİ ÇOĞUMUZUN BAŞINDA AYNI PROBLEM VARDIR. DOLU YUMURTALARDAN YAVRULARIN ÇIKAMAMASI.YUMURTA ÇIKMAMASININ NEDENİ BENİM ÜRETİMHANEYE SÜREKLİ GECE GİDİP(İŞ DOLAYISIYLA) HAYVANLARI RAHATSIZ ETMEM VE DİŞİNİN SÜREKLİ YUVADAN ÇIKMASI YANİ YUMURTALARDAN KALKMASIMIDIR??TEŞEKKÜRLER

çetin

Uzman Üyemiz
Adı
Çetin
Soyadı
Gökmen
yumurta kabuğunun kalın olmasından olabilir bunun sebebide yavru kabuğu kıramıyordur eğer yumurta mamasına yumurtaların kabuğunu katıyorsan yada aşırı kalsiyum desteği varsa bundan olabilir bide yumurtaların hiçbirimi çıkmıyor yoksa sona kalanlarmı sona kalanlarsa eğer diğer yavruların dışkıları yumurtalara yapışıyor olabilir buda kabuğun kırılmasını zorlaştırır

KurKur

Uzman Üyemiz
Adı
Yılmaz
Soyadı
KURŞUN
  Gecede olsa aydınlık ortamda saat kaç olursa olsun, Anne Mubiş yuvalıktan çıkabiliyor (malum ihtiyaçlar için)..
  Siz ışıkları kapatmadan önce Kuluçkalı Annelerin yuvalıkta olduğuna emin olunuz..

Yahya SAYIN

Uzman Üyemiz
Adı
Yahya
Soyadı
SAYIN
Her ne sebeble olursa olsun hava karardıktan sonra veya ışıklar kapandıktan sonra kümese girmeyiniz.Dediğiniz gibi anca işten gelince yemine suyuna bakabiliyorsanız  o zaman, zaman ayarlı piriz alınız ve işıgın hava karamadan önce yanmasını siz işten gelip kuşlarla ilğilenmeniz kaçta bitiyorsa ona göre ayarı yapıp siz çıktıktan 30-40 dk sonra  otamatik sönmesini saglayınız.

canpasa

Üyemiz
Adı
Ahmet Can
Soyadı
Paşaoğlu
şöyle söyleyeyim. çiftlerimden 7  yumurtadan en az 4 ençok 6 yavru alıyorrum. kalsiyum ve besleme ile ilgili olsa bunlarda çıkmazdı.bide şu var yavru çıkmayan yumurtalara özellikle bakıyorum acaba batıkmı diye batıkta değiller anlamadım gitti :)

kyler

Uzman Üyemiz
Web sitesi
www.hobihanem.com
Adı
M. Yalçın
Soyadı
Yılmaz
Ahmet bey aynısı bende de var geçen 20 gün oldu çıkarmamışlardı 21. gün ilk yavru çıktı ezdiler 22.gün çıktı şimdi 4 yumurta dolu 1 yavru büyüyor. Diğer çiftimde de 6 yumurta var 4 ü kap kara belli dolu içi ama daha kırmadı bekliyorum bakıyorum.

kervanser

Sayfa Yöneticisi
Yönetici
Web sitesi
www.muhabbetkusuureticileri.org
Adı
Selahattin
Soyadı
GÜÇLÜ
arkadaşlar kuşumuz ister 5 ister 6 ister 7 -8-9 farketmez hepsi çıkacak diye bir kaide yok ister istemez problemler oluyor  kuşlarımıza her ağızda 4 veya 5 yavu büyütebilirse ne mutlu bize tabiki bana göre

kyler

Uzman Üyemiz
Web sitesi
www.hobihanem.com
Adı
M. Yalçın
Soyadı
Yılmaz
Abi öyle diyorsunda sen üretim yaptığın için senin kuşlarının en kötü 4 hatta 5 yavru büyüten kuşlar olması gerek diye düşünüyorum ki bu işe girdiğine değsin. Tabiki arada 4 vs. de çıkartan olur. bundan ziyade 4 yumurtayı içi kap kara görüpte çıkarmaması üzücü bir durum ama. En azından benim için gerçekten üzücü.

Yahya SAYIN

Uzman Üyemiz
Adı
Yahya
Soyadı
SAYIN
Selahattin abiye katılıyorum.Bir çift 7-8 yavru çıkardığında , 10-13gün sonra bakmışın 2-3 tane ölmüş , anne baba yavrular büyüdükçe yem vermede yetişemiyor, buda çifti yoruyor ve sonraki dönemlerde verim düşmeye başlıyor... 4de4 olsun benim olsun...:))

kyler

Uzman Üyemiz
Web sitesi
www.hobihanem.com
Adı
M. Yalçın
Soyadı
Yılmaz
daha 4 büyüten bi kuş denk gelmedi bana :) hobi için yaptığımdan dolayı herhalde 2 yavru büyüttüm daha :) bişeyler eksik ama ne eksik bulamadım :)

BISMARCK

Uzman Üyemiz
Adı
EKREM AYKUT
Soyadı
BAL
Konu içinde kanu ile bağlantılı farklı bir soru da ben sorayım müsadenizle.

30 Nisan 2010 doğumlu yavrum 02 Haziran 2010 tarihinde kendi başarısı ile yuvadan çıktı.Annesi ile birlikte sürekli.Kafes içinde uçma, tünekten tüfeğe atlama egzersizleri yapıyor.Sorum şu ki akşam olunca anne kuş 07 Mayıs 2010 doğumlu yuvadan çıkmamış kuşun yanına geçiyor ve onunla kalıyor.Bizim yuvadan atlayan abi kuş da hemen annesinin peşi sıra yuvaya giriyor gece olunca.Sabah da canı isteyince çıkıyor.Bu davranış normal mi?Halen neden yuvaya girip orada uyuyor geceleri ışık kapanınca?

Buarada anne ve baba kuşu ayrı tutuyorum.İlk yavru çıkmadan anne ile yuva yüzünden kavgaya başladılar.Erkek kuş anneyi yuvadan çıkartmıyordu dışkılamak için bile.Ama hakkını yemeyeyim çok iyi besliyordu dişiyi.Ama dişi dışarı çıkınca birbirlerine yapışıp süper kavgalar ediyorlardı.

şimdiden teşekkür ederim :)

KurKur

Uzman Üyemiz
Adı
Yılmaz
Soyadı
KURŞUN
    Büyük yavrunun bu davranışları normal, sürü Psikolojisi; Mubişler yalnız kalmak istemezler.. Şu durumda Küçük yavru da kendi bağımsuzlığını kazanıncaya kadar Anne ve abisiyle aynı ortamda kalabilir, Bir kaç gün sonra ayırabilirsinde, Tercih senin..
  Ama Çiftinin Erkeğinde sorun var; zamanla da sorunlar artabilir..