Çok azgın kuşumun durumu :(

seranko

Üyemiz
Merhaba
8 aylık dişi muhabbet kuşum var.. Yavruyken almıştım bu nedenle bize çok alışık..
Son 2 haftadır aşırı derecede hırçınlaştı ve azgınlaştı.
Kafesinde gaga taşı,mürekkep balığı kemiği asılı.. Yemliğinde karışık yem ve kum var. Suyuna günaşırı yeteri ölçüde vitamin ve mineral koyuyorum.. Tünekleri ağaçtan.. (daha ne olsun)  Tüm bunlara rağmen 2 haftadır duvarları kemiriyor,nerede bir kağıt vb madde bulsa yırtıyor kemiriyor son 3 gündür de bizi ısırmaya ve gagalamaya başladı.. Aşırı stresi var.. Sürekli çiftleşme isteği var.. en son önceki gün 1 erkek aldım onu dövmeye başladı..  Daha önceki erkeğe çok kur yaptı ama erkek ona hiç yüz vermedi.. Şu anda onu kafese kapattım yeni aldığım erkeği dışarıda tutuyorum. İçeri soktuğum an yaygara başlıyor. Bu yüzden onun ihtiyacına cevap verebilecek çok sağlam bir erkek kuş gerekiyor sanırım. Bu yüzden de ilan da verdim zaten. Sanırım benim dişi çıldırdı artık .. Bu konuda yardımcı olabilecek kimse var mı ? Teşekkürler..

blackdevil41

Uzman Üyemiz
Adı
Hilmi
Soyadı
AKYILDIZ
(Suyuna günaşırı yeteri ölçüde vitamin ve mineral koyuyorum) a takıldım bence gün aşırı vitamin ve minarel fazla

bilaldeg

Takipçi Üyemiz
Web sitesi
www.fotokritik.com
Adı
bilal
Soyadı
değirmenci
Aşırı besin takviyesi kızgınlığı arttırmaya devam edecektir, beslenmesini biraz sadeleştirip vitaminleri seyreltirseniz biraz faydası olabilir. Kuşunuza bir eş almanız iyi olur ama dişiler biraz zor eş beğeniyor. Tanıdığınız bir üretici ve satıcı var ise, tercihen kızgınlık döneminde birkaç erkek kuş ile kuşunuzu aynı kafese/salmaya koyarak gözlemleyip, içlerinden anlaşma belirtisi gösterdiği erkeği almanız daha sağlıklı olabilir.

KurKur

Uzman Üyemiz
Adı
Yılmaz
Soyadı
KURŞUN
seranko' Alıntı:
(daha ne olsun) 
  Siz, bir sürü hayvanına yaşatılabilecek en zor zamanları yaşatmışsınız..
  8 ay bir MuhabbetKuşu için hiçte kısa bir zaman değil.. Kuş kendisini bir insan (çocuk) zannetmeye uzun süre önce başlamıştır..
  Zaman içinde Kuşunuzun kahrını çekecek bir erkek kuş bulmanızın kolay olmadığını göreceksiniz. (Bunları üzülerek yazıyorum) O kuştan yavru almanız imkansız değil fakat çok zor. Zamanı geri döndüremezsiniz..
  Evcil kuşlar, sahiplerini eş seçmiş kuşlardır. Malesef evcil olmayanlarda evcili eş seçmiyorlar. Çok sayıda örneğini gördük; daha da göreceğiz muhakkak..

"Kuşa kuştan, insana insandan gayrısı yalan"

Ahmet SALMAN

Uzman Üyemiz
Web sitesi
www.asmobilya.net
Adı
Ahmet
Soyadı
SALMAN
Yılmaz KURŞUN' Alıntı:
seranko' Alıntı:
(daha ne olsun) 
  Siz, bir sürü hayvanına yaşatılabilecek en zor zamanları yaşatmışsınız..
  8 ay bir MuhabbetKuşu için hiçte kısa bir zaman değil.. Kuş kendisini bir insan (çocuk) zannetmeye uzun süre önce başlamıştır..
  Zaman içinde Kuşunuzun kahrını çekecek bir erkek kuş bulmanızın kolay olmadığını göreceksiniz. (Bunları üzülerek yazıyorum) O kuştan yavru almanız imkansız değil fakat çok zor. Zamanı geri döndüremezsiniz..
  Evcil kuşlar, sahiplerini eş seçmiş kuşlardır. Malesef evcil olmayanlarda evcili eş seçmiyorlar. Çok sayıda örneğini gördük; daha da göreceğiz muhakkak..

"Kuşa kuştan, insana insandan gayrısı yalan"
+1

forumfrom

Üyemiz
Adı
Mehmet
Soyadı
Kıdır
Aslında pek önermiyorum ama burda durum farklı, dişi istiyor, erkek hazır değil. Kuşları ayrı tut bir kaç hafta, karşısında bir kafese koy. dişiyi uçurduğunda erkeği içerde tut, erkeği uçrduğunda dişi içerde olsun. ulaşamasınlar birbirlerine. Ha birde aynı renk kuşlar olursa daha çabuk anlaşabiliyorlar. Erkek kuşunu değiştirmeyi düşünüyorsan tüğleri eksik olmayan gösterişli bir erkek al. Ancak dişiye atma. Alışmalarını sağla. Zaten dişiye atılmaz. Erkeğin kafesine koymalısın.

seranko

Üyemiz
Cevap yazan tüm arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.
Tanığım bir üretici olsa kendi kuşumu hemen onun salmasına atacağım ama maalesef yok.. Bundan yaklaşık 3 ay önce de bu şekilde olmuştu. O zaman yanında erkek yoktu. Ben de daha küçük diye erkek almamıştım. Ama bu duruma daha fazla dayanamadım ve ilk erkek kuşu almıştım. Ancak erkek diye bana verilen kuşun dişi olduğu 1 ay sonra anlaşıldı :(  Geri verdim başka aldım.. 2 gün önce aldığım erkek kuş hariç hepsine kur yaptı.. Hem de ne kur yapmak.. Aldığım erkek kuşlarda iş yoktu.. Onun hakkından gelebilecek ve isteklerine cevap verebilecek bir erkek olsa kendisi de ben de rahat edeceğim.. Çünkü erkek kuşlarla ilişki kurmasında sorun yok.. Tek bir tane kafesim var.. Dişi kuşum yavruluğundan bu yana bende.. Haliyle alacağım erkek kuş evimize misafir gelecek.. Bu durumda da erkeği dişinin kafesine atmaktan başka çarem yok.. Hangi erkeği yanına attıysam dişi hemen ona yanaşıyor onunla ilişki kurmak istiyor... Bana bu konuda bana yardımcı olabilecek bir üretici arkadaşım varsa memnun olurum..
msn : my_ercankorkmaz@hotmail.com

babadostum

Takipçi Üyemiz
Adı
Mehmet
Soyadı
Yorulmaz
aynı sıkıntıyı bende çekmiştim. yeni aldığım erkekleri dişi kuşum evlere şenlik bir şekilde dövüyordu abartı değil erkeği yere sırt üstü yatırıyor üzerine çıkıp gagalamaya başlıyordu. en son arkadaşlarında dediği gibi yine onların tavsiyesi ile kuşları epeyce ayrı kafeste tuttum. hatta kardeşimin erkek kuşunuda getirerek onuda ayrı bir kafeste yaklaşık 15 gün beklettim ve kuşları uçmaları için evde hepsini birlikte saldım ve erkekler dişinin peşine düştü. Dişimin kardeşimden getirdiğim kuşla daha iyi anlaştığını görünce kendi erkeğimi yakalayıp ayrı bir yere götürdüm. ve olan işte o zaman oldu diğerleri benim kafese koymama bile fırsat vermeden evin salonunda ve yerde eşleşmeye başladı. şimdi muhabbetleri gayet iyi ancak bu erkek dördüncü erkekti. Size kolay gelsin bol şans

seranko

Üyemiz
Mehmet Yorulmaz' Alıntı:
aynı sıkıntıyı bende çekmiştim. yeni aldığım erkekleri dişi kuşum evlere şenlik bir şekilde dövüyordu abartı değil erkeği yere sırt üstü yatırıyor üzerine çıkıp gagalamaya başlıyordu. en son arkadaşlarında dediği gibi yine onların tavsiyesi ile kuşları epeyce ayrı kafeste tuttum. hatta kardeşimin erkek kuşunuda getirerek onuda ayrı bir kafeste yaklaşık 15 gün beklettim ve kuşları uçmaları için evde hepsini birlikte saldım ve erkekler dişinin peşine düştü. Dişimin kardeşimden getirdiğim kuşla daha iyi anlaştığını görünce kendi erkeğimi yakalayıp ayrı bir yere gütürdüm. ve olan işte o zaman oldu diğerleri benim kafese koymama bile fırsat vermeden evin salonunda ve yerde eşleşmeye başladı. şimdi muhabbetleri gayet iyi ancak bu erkek dördüncü erkekti. Size kolay gelsin bol şans
Açıklama ve yaşadıklarınızı paylaştığınız için çok teşekkür ederim.Sanırım sizin yaşadıklarınızın aynısını ben de yaşayacağım.. Ama küçük bir sorun var.. Çevremde erkek kuşu olan kimse yok :(

KurKur

Uzman Üyemiz
Adı
Yılmaz
Soyadı
KURŞUN
    İnşAllah tez zamanda Kuşunuz Robinson (Crusoe) hayatı yaşamaktan kurtulur, Anlaşabileceği bir eşi olur ve problemsiz Kuluçka dönemleri..
    Üreticiler ellerindeki Dişi sayısını yüksek tuttukları için yetişkin erkek bulma olasılığınız düşüktür (Aradığınız Dişi olsa daha kolay bulunurdu).
    Tanıdığınız, güvenilir PetShop varsa oraları da ihmal etmeyiniz..

ERGÜNAHSAP

Uzman Üyemiz
Adı
Şahin
Soyadı
GÜNGÖR
Bütün canlılar eşleşme özelliği ile yaratılmıştır. Zamanı geldiğinde eş isterler. En kısa sürede kuşunuza uygun bir eş bulursunuz inşaallah

seranko

Üyemiz
Güzel yorumlarınız için çok teşekkür ederim... Ben de bundan 10 yıl kadar önce çok iddialı üreticiydim.. 50 çifte yakın kuşum vardı ve profosyonel anlamda çalışıyordum.. Evimi taşımam nedeniyle tüm teçhizatımı sattım.. Bu nedenle bir hayli tecrübem var..
Fotoğraftaki kuşum her an çiftleşmeye hazır.. Dediğim gibi onun gibi çiftleşmeye hazır bir erkek kuş lazım.. Ama gel gelelim bir türlü bulamıyorum... Dün aldığım erkeğe bile yapmadığı (çiftleşmek anlamında) kalmadı..Erkeği bizimki gibi hazır olması lazım ki olay gerçekleşsin.. Yuvalık da asılı..Yuvalığına giriyor bazen 30 dk çıkmıyor.. Ben ise ona uygun bir eş bulamamaktan kafayı yemek üzereyim...Kuşum genelde kafes dışında durur.. Bazen (çoğunlukla) bizimle yemeğe oturur :)..Her türlü bakımını mükemmel bir şekilde yapıyorum.. Tek derdimiz ona uygun ve onun durumunda olan bir eş .. Bu konuda ciddi anlamda yardım bekliyorum.. Petshoplarda aradığım eşi bulamıyorum.. 

ceylin123

Uzman Üyemiz
Adı
nihal
Soyadı
baskurt göksu
kuşunuz çok tatlı maşallah anlattıklarınıza göre ona bir yaşından fazla kartal gibi bi eş lazım burdaki tavsiye edenler gibi bi süre bakışmaları lazım ki birbirlerine ulaşmak istesinler daha gözüne ak düşmemiş erkekleri sizin kul dövecektir.aynı sorunları bizim dişi kuşta da vardı. kafes kıtlığı vardı ve kimseden ödünç alamıyordum. kafesimde ufaktı. mecburan yanına attım.bir iki ay anlaşsınlar yavruluk takarım dedim. erkeğin gözleri karaydı ve gagasıda  koyu maviydi.en sonunda yavruluk taktım. dişi dövmesini azalttı. ben sonradan farkettim erkeğin boynundan bir iki tüy yolmuş. ordan yeni tüy çıkmaya başlayınca ortaya çıktı.çok çiftleşmeden bi yumurtaları var. dişi çok asabi olduğu için elimi sürmek istemedim.ara ara çiftleşiyorlar.2. yumurta yolda görünüyor fakat erkek dişiden büyük olmadığı için acemi kuşun üstünden düşüyor.bakalım ileride görücez yumurtalar boş mu dolu mu?çok komikler ikisi de ben hayatımda bu kadar masum bi erkek kuşla bu kadar cazgır dişi görmemiştim :)

seranko

Üyemiz
Bizimki 2 gündür erkek kuşu besliyor.. Ama erkekte tık yok.. Hiç oralı değil.. Belli ki bu azgın kuştan çekiniyor.. Aslında tam tersi olması gerekiyordu..Erkek dişiyi beslemesi lazımdı :(  Dişi yuvalığa giriyor içeride kendince konuşuyor bıcır bıcır diyor (sanki ağlıyor gibi).. Koca Bursa'da ona uygun bir eş bulamıyorum...