Eş seçimi veya tanıştırma nasıl yapılmalıdır

kervanser

Sayfa Yöneticisi
Yönetici
Web sitesi
www.muhabbetkusuureticileri.org
Adı
Selahattin
Soyadı
GÜÇLÜ
Eş seçimi veya tanıştırma nasıl yapılmalıdır : Genelde evde tek muhabbet kuşu besleyen insanlar evcil hayvan mağazalarından satın aldıkları 2. bir kuşu eve getirdiklerin kuşların hemen eş olacaklarını zannederler. Durum hiç de sanıldığı gibi değildir. Örneğin uzun yıllar tek bakılan muhabbet kuşları yıllarca kendi türünden bir canlı görmedikleri ve insanlar ile arkadaşlık etmeyi seçtikleri için eve yeni gelen kuşa hiç ilgi göstermezler hatta kıskanıp ona zarar vermeye de kalkışabilirler. Bu yüzden 1 yaşını doldurmadan tek beslediğiniz kuşunuza eş almanızı tavsiye ederiz. Eğer çift olarak kuş satın alıyorsanız ve yavru alma hevesiniz varsa kuşları satın alacağınız yerde bir müddet kuşları izleyip, birbiriyle anlaşan, birbirini kaşıyan veya besleyen bir çift muhabbet kuşunu seçmelisiniz. Tek olarak baktığınız bir muhabbet kuşuna eş almak istediğinizde yapılacak en doğru davranış ona eşini kendisinin seçme fırsatını tanımanızdır. Örneğin kuşunuzu evcil hayvan mağazasında birçok arkadaşının bulunduğu bir kafese koyup bir süre izlersiniz. Anlaştığı bir muhabbet kuşu varsa onu satın alırsınız. Dişi muhabbet kuşları daha zor eş seçtikleri için salmadaki erkek sayısının dişi sayısından daha fazla olmasında yarar vardır. Eğer kuşunuzun eşini seçme şansı yok ve siz ona eş aldıysanız onları bir araya getirdiğinizde anlaşabilmeleri için onlara zaman tanımalısınız. Örneğin 2. kuşunuzu satın aldığınızda onları bir süre ayrı kafeslerde tutup daha sonra bir araya getirmek, tanıştırma için sıkça kullanılan bir yöntemdir.

forumfrom

Üyemiz
Adı
Mehmet
Soyadı
Kıdır
Paylaşıma teşekkürler, birazda nacizane ben ekliyeyim. eğer kuşunuzun eşini kendi seçme imkanı yoksa;

erkek arıyorsanız : renklerinin birbirine yakın olması bazan daha hızlı eşleşmelerini sağlayabiliyor. tabiki kesin değil. Ama erkek alırken sağlığına, duruşuna, dikliğine, hareketliliğine, renklerinin parlaklığına açıkçası gösterişine dikkat etmek gerekir.

dişi arıyorsanız : rengi mengi çok önemli değil. dominant olmamasına ve sağlıklı olmasına, tüğ dökümünde olmamasına dikkat etmeniz yeterlidir.

erha1907

Takipçi Üyemiz
Adı
erhan
Soyadı
yücel
s.a abiler bende bi yavru erkek var ve verdiğiniz bu bilgiler çok iyi oldu yaşına girmeden 1 tane dişi almayı düşünüyorum ama şunu sormak istedim ayrı kafeslerde birbirlerini görseler sorun olur mu yoksa ayrı odalarda mı bekletmek lazım belli bi zaman. birde ayrı kafeslerde kalma süreleri ne kadar olmalı. herkese teşekkur ederim...

Coşkun Ödemir

Uzman Üyemiz
Ayrı odalarda bekletmeye gerek yok bir süre yan yana ayrı kafeslerde dursunlar. Sonra birleştirirsin...

erha1907

Takipçi Üyemiz
Adı
erhan
Soyadı
yücel
Teşekkur ederim Coşkun kardeş. ALLAH razı olsun herkesten. paylaşımlarınız ve anlattığınız bilgiler çok değerli sonuçta bir candan söz ediyoruz. Onların sağlığını korumak herşeyden önce gelir... ALLAH a emanet olunuz...

erha1907

Takipçi Üyemiz
Adı
erhan
Soyadı
yücel
abiler s.a ben erkek muhabbet kuşunun yanına bir dişi eş alacam nasipse ancak muhabbetim yerli izmir onun yanına bir çekoslavak cinsi kuş alsam sorun olur mu? herhangi bir sorun yaşanırmı? şimdiden teşekkur ederim ALLAH a emanet olun...

sezgin

Uzman Üyemiz
Adı
Sezgin
Soyadı
Anıl
tanıdığınız üretici varsa götürün eşini kendi seçsin sonuca daha çabuk ulaşırsınız

erha1907

Takipçi Üyemiz
Adı
erhan
Soyadı
yücel
abi bende öyle düşünüyodum ama tanıdığım maalesef yok bi kaç yere sordum kabul etmediler o yüzden kendim alıp eş tutmasını denicem bi yerde bi kuşçunun kuşları bakımlı ve güzel gibi geldi bana cinslerinin çekoslavak olduğunu söyledi ondan almayı düşünüyorum ama yerli izmir ile çekoslavakta sorun yaşanır mı cinslerin farklılığından ötürü...

sezgin

Uzman Üyemiz
Adı
Sezgin
Soyadı
Anıl
anlaşırlarsa hiç bi sorun çıkmaz önemli olan anlaşmaları

erha1907

Takipçi Üyemiz
Adı
erhan
Soyadı
yücel
teşekkur ederim sezgin abi. o zaman nasipse gidip ordan bi kuş alayım inş. sağlıklı olur ve inş. eş tutarlar nasip bakalım. görelim mevlam neyler neylerse güzel eyler...

sezgin

Uzman Üyemiz
Adı
Sezgin
Soyadı
Anıl
Erhan YÜCEL' Alıntı:
teşekkur ederim sezgin abi. o zaman nasipse gidip ordan bi kuş alayım inş. sağlıklı olur ve inş. eş tutarlar nasip bakalım. görelim mevlam neyler neylerse güzel eyler...
Allah gönlüne göre versin