ESCHERICHIA COLI | E-Coli >> Kuruma hastalığı ile en çok karıştırılan hastalık

carpenectum

Üyemiz
Adı
Onur
Soyadı
Alver
Bu arada tedavi yöntemlerini ve hastalığı tanımışken bende size küçük bir dip not vereyim. E-Coli bizlerden ( ellerimizden) o hayvanlara bulaşıyor büyük çoğunlukla. Özellikle akıllı telefon kullanımıyla ekranlarda en çok rastlanan bakteri e-Coli olarak görülüyor . Araştırma ellerini düzenli olarak yıkayan insanlarda yapılmış. Yani beslediğimiz kuşlara çok zorda kalmadığımız sürece sıcak temastan kaçınmamız lazım. Özellikle yavruları elimize aldığımızda bakteri aslında yavruya geçiyor fakat immun sistem yeni doğanda ilk başlarda daha kuvvetli olduğu için önce bakteriyi alan anne babanın  daha ilerleyen zamanlarda da yavrunun ölümüne sebebiyet vermektedir. Ayrıca hayvanlarımızın bu hastalıktan , özellikle ishal türevlerinden kolay kolay etkilenmemelerini sağlamak için düzenli probiyotik kullanmak gerekir. Bağırsak florasını koruyarak bağışıklığı da artıracaktır.

Saygılarımla.

kotkafa

Site Moderatörü
Yönetici
Adı
Günay
Soyadı
Dönmez
Serhat GÜRSOY' Alıntı:
bilgileriniz için teşekkür ederim ama yanlış söylenen veye dile getirmediğiniz bir husus var e.coli nin bağırsaklarda aşağı yukarı 90 a yakın şusu bulunmakta bunlardan sadece bir kaçı hastalık yapmakta vi mikrobiyoloji laboratuvarında yapılan mikrobiyolojik ekim ve antibitogram testi maalesef muhabbet kuşları için pek olumlu sonuçlar vermiyor kendim hususi kaç tane hasta kuşuma ekim yaptıysam hepsi negatif cıktı ama hepsinde üreyen tek bakteri e.coli o yüzden bunu da göz önünde bulundurursanız sevinirim benim naçizane tavsiyem ne kadar göz önüne alınır bilmiyorum vet hek adayı olarak ama 5*2 gün baytrill kullanımından sonuç alınmazsa kuruma(megabacteriosis) tedavisine başlamanız.
e-coli hakkında size katılıyorum, kuşlarda (özellikle muhabbet kuşlarında) en sık raslanan bakteriyel enfeksyon e-coli olur. Baytril bizde işe yaramadı, önceki yorumlarımda da belirtmiştim...ama bu demek değildir ki kuşlarda megabacteria var. Baytril sonuç vermiyorsa kuruma hastalığı tedavisine başlamanın anlamı yok, öncelikle enfeksyon sebebini iyi araştırmak gerekiyor (bu durumda en iyi yapılacak şey mikrobioloji testi) ve ona göre veteriner tavsiyesi üzerine tedaviye başlamak. Siz veterinerlik okuyorsunuz ve yakında mezun olacaksınız, sizin yerinizde olsam kafes kuşları üzerine 1-2 yıl yurtdışı master yapıp memlekete dönmek ve bu konu üzerinde ağırlıklı olarak çalışmalar sürdürmek olurdu. Bu konuda yurdumuzda büyük eksiklik var, dana-deve veterineri olmaktansa özel bir dalda (kafes kuşları gibi) uzmanlaşmak ve kendini geliştirmek çok yerinde bir karar olurdu...en azından ben olsam öyle yapardım.

kotkafa

Site Moderatörü
Yönetici
Adı
Günay
Soyadı
Dönmez
Onur ALVER' Alıntı:
Bu arada tedavi yöntemlerini ve hastalığı tanımışken bende size küçük bir dip not vereyim. E-Coli bizlerden ( ellerimizden) o hayvanlara bulaşıyor büyük çoğunlukla. Özellikle akıllı telefon kullanımıyla ekranlarda en çok rastlanan bakteri e-Coli olarak görülüyor . Araştırma ellerini düzenli olarak yıkayan insanlarda yapılmış. Yani beslediğimiz kuşlara çok zorda kalmadığımız sürece sıcak temastan kaçınmamız lazım. Özellikle yavruları elimize aldığımızda bakteri aslında yavruya geçiyor fakat immun sistem yeni doğanda ilk başlarda daha kuvvetli olduğu için önce bakteriyi alan anne babanın  daha ilerleyen zamanlarda da yavrunun ölümüne sebebiyet vermektedir. Ayrıca hayvanlarımızın bu hastalıktan , özellikle ishal türevlerinden kolay kolay etkilenmemelerini sağlamak için düzenli probiyotik kullanmak gerekir. Bağırsak florasını koruyarak bağışıklığı da artıracaktır.

Saygılarımla.
doğru, ellerimizi yeterince (veya iyi) yıkamıyoruz. Özellikle e-coli insandan hayvana bulaşma ve yaygınlaşması çok sık raslanan bir durum. En basit örnek tuvalet hijyenimiz...buna dikkat etmezsek kuşlarımıza e-coli bulaştırmamız kaçınılmaz. Aslında dikkat edilmesi gereken bir çok nokta var ama hepsini sayamayız...bazen ayakkabılarımızla bu bakterileri üretimhanelerimize farkında olmadan taşıyoruz. Dikkat etmemiz gerekiyor.

serhatt98

Yeni Üyemiz
dediklerinizde tabiki haklısınız demek istediğim benim e.coli ve megabakteri dediğiniz gibi sürekli karıştırılır ben sadece deneme yanılma amaçlı dedim sizi kötülemek ve başka bir manaya düşürmek için değil öyle bi mana çıktıysa özür dilerim.sadece kendi fikrimi belirttim.ben egzotik kuşlar ve sığırlar üzerine uzmanlaşmaya çalışıyorum gayem vet hek ten cok koruyu hekımlık ınsanlar nasıl cok para alırım degıl millete nasıl faydam dokunur stratejisi içerisindeyim

kotkafa

Site Moderatörü
Yönetici
Adı
Günay
Soyadı
Dönmez
Serhat GÜRSOY' Alıntı:
dediklerinizde tabiki haklısınız demek istediğim benim e.coli ve megabakteri dediğiniz gibi sürekli karıştırılır ben sadece deneme yanılma amaçlı dedim sizi kötülemek ve başka bir manaya düşürmek için değil öyle bi mana çıktıysa özür dilerim.sadece kendi fikrimi belirttim.ben egzotik kuşlar ve sığırlar üzerine uzmanlaşmaya çalışıyorum gayem vet hek ten cok koruyu hekımlık ınsanlar nasıl cok para alırım degıl millete nasıl faydam dokunur stratejisi içerisindeyim
yok Serhatım, kesinlikle öyle bir mana çıkarmadım, senin bu şekilde düşünmene sebep olmaktan esas ben özür dilerim...yorumum acele oldu o yüzden sanki biraz alınmışım gibi bir izlenim yaratmış  :)

Keşke biraz genç olsaydım da veterinerlik okuyup egzotik kuşlar üzerine çalışmalar yapabilseydim, senin bu fırsatın var, hem ülkemizde bu konuda açık çok büyük, kesinlikle ilerleme ve yükselme kaydedilebilecek bir dal.

Zehra

Üyemiz
Adı
Zehra
Soyadı
Aksoy
Günay DÖNMEZ' Alıntı:
Okuyacağınız bu yazı alıntı değildir, aksine bire-bir tecrube edilen bir olaydır.

Değerli dostlar, kuruma olarak adlandırılan hastalıkla geçen birkaç ay boğuştum. Sitede olan yazılardaki tüm tavsiyelere uydum, lakin hiç birinin faydası olmadı.

Bunun üzerine son çare (aslında normalde ilk yapmam gereken şey olduğunu sonunda fark ettim) İstanbul BİLİM Laburatuvarlarında mikro-bioloji testleri yaptırdım.

Eğer üretici iseniz, aynı hastalıklar devam ediyorsa, daha önceden hiç antibiyotik kullanmadığınız yavru kuşlardan, ilerde bu şekilde hastalananlara hiçbir ilaç ve tedaviye başlamadan önce hemen test için laboratuara götürün derim, çünkü vereceğiniz ilaçlar kuşu etkilediği için hastalık yapan etkenleri antibiyotik sonrası test ile bulmak zorlaşıyormuş...
Aradan epey bir zaman geçmesi gerekiyormuş.

Bu esnada Istanbul da yurt dışında egzotik kuş ihtisaslı Avian vet dedikleri, Avian sertifikalı bir tane veteriner duymuştum. http://www.tavsiyeediyorum.com/veteriner_17740_akif_demirel.htm  Kuş üretimini profesyonel yapan arkadaşlar, kuş ihtisaslı bu veterinerlerle özellikle çalışırlarsa, tecrübe ile ülkemizde başka veterinerlerde ihtisas ile gelişmeye başlar. Hatta bir derneğe bağlı üyeler, dernek adına böyle bir kaç doktorla anlaşırsa, tedavileri ve internet/telefon danışmanlığı, çeşitli testler için uzaktan numune göndermek gibi birçok derneğe özel imkanlar ve indirimlerde sağlanabilir. Sizler öğrendikçe evinde amatör 1- 2 tane kuş bakan ve hatta sizlerden kuş satın alan kişilerde sizin yardımınızı alır, Böylece kuşlarımızı kurtarırız inşallah...

Zehra

Üyemiz
Adı
Zehra
Soyadı
Aksoy
Günay DÖNMEZ' Alıntı:
Kısırlık yaptığını sanmıyorum, ama Baytril yavru besleyen kuşlarda kullanmamalısın...bazen yavrularda felç ve buna bağlı ölümler oluyor.

Baytril tedavisi sonrası kuşta felç benzeri  motor hareket ve kontrol bozuklukları oluyorsa, bunun tedavisi oluyor mu, yoksa kuşun iştahı ve şuuru da bozulduğu için illa ki kuruyarak ölecek mi?

mehtapyılmaz

Uzman Üyemiz
Adı
Mehtap
Soyadı
Yılmaz Maraşlıoğlu
Zehra hanımın tavsiye ettiği veteriner hekim gerçekten konusunda uzman görünüyor İstanbulda ki arkadaşlar iletişime geçebilirler bizede yardımları dokunabilir. http://www.istanbulvet.com/index.aspx

Zehra

Üyemiz
Adı
Zehra
Soyadı
Aksoy
Birde Istanbul üni.veterinerlik fak. hastanesi  yabani ve egzotik hayvanlar cerrahi bölüm başkanı Prof. Serhat Özsoy hoca var..  http://www.youtube.com/watch?v=iw86dD7OdLc  ... Birde kitabı var ilgilenip okumak isteyenler için http://www.nobeltip.com/tr/product_details.asp?ID=22&CID=51&PID=51368

Dernek olarak bu hekimlerle işbirliği yapmak eminim üyeleri ve bizler adına çok faydalı olur..

Aslan Hoca

Yeni Üyemiz
Adı
Aslan
Soyadı
ARSLANKOL
Selamlar...
Jumbo anaçlarımı ve Tepeli anaçlarımı bu hastalık yüzünden kaybettim. Günay Bey ' in dediği belirtilerin aynısını ölen kuşlarımda da görmüştüm. Şu anda da 2 ayrı anacımda aynı belirtiler var ve onları ayrı bir kafese alıp Bytril 2.5 verdim bu akşam. İnşallah düzelirler. İnan edin masrafı canımı sıkmıyor. Hayvancağızların ölümlerinin sebebi bilgisizliğimdi ve hala üzülüyorum( Vicdanım rahat değil onlar için  :( ).
Üretime yeni başlayan biri olarak Günay Bey ' e çok teşekkür ederim. Sizin gibi kişilere ihtiyacımız var ve bu tarz bilgilerin devamını bekliyoruz.

Saygılarımla...

suat kal

Yeni Üyemiz
Adı
suat
Soyadı
kal
Güzel  bir sunum hepimize kılavuz olcağına inanıyorum  teşekkürler

Yakut

Yeni Üyemiz
Adı
Yakut Can
Soyadı
Aşıkoğlu
Günay bey güzel bir bilimsel çalışma olmuş emeklerinize sağlık.
E-coli ve Salmonella bakterileri zaman zaman içme şebeke sularına da karışmakta ve özellikle yaz aylarında çocuklarda ishal teşhisi ile sağlık ocaklarına akın olabilmektedir. Bunun nedenleri olarak;
1) İçme sularına (normalde bu bakteriler dışkılarda yoğun olarak bulunur yani lağım sularında) karışan atıklar,
2) İnsanların gerekli temizliği yapmadan oraya buraya dokunmalarıyla dokunduğu yerlerden transfer olmaları,
2) Denizlere boşaltılan lağım sularına yakın yerlerde denize girilmesi sonucu vücuda alınan bu bakteriler en çok çocukları etkilemektedir çünkü çocukların bağışıklık sistemleri daha az gelişmiş olduğundan vücutlarında çoğalıp ishal belirtisi ile hastanelere giderler.
Çözüm olarak antibiyotik tedavisi uygulanır.
Sonuç olarak kuşlara verilen sularında eğer yaşadığınız çevrede böyle bir ishal vakası durumları söz konusuysa hazır alınmış suların kullanılmasını öneririm. Doğal olarak çocuklardan bile daha az dirence sahip olan bu canlılar bu tür durumlardan çok çabuk etkilenirler.
Özellikle yavrularla temasta eldiven kullanılmalı.
Ayrıca sizinde belirttiğiniz gibi temizlik çok önemli. Bireylerin yaşadığı ve kullandığı malzemelerin temizliğine, ortamın düzenli havalandırılmasına ve güneş görme durumlarına dikkat edilmeli. Cereyan yaparsa ona göre bir havalandırma yolu seçilmeli malum bu canlılar cereyandan da çok etkileniyorlar. Koca üretim yapıcam diye ortamı sürekli belli bir ısıda tutmak, üretimi sürekli hale getirmek, canlıları bitab düşürmek, temizlikten yoksun bırakmak, havalandırma yapmamak, güneş görmemenin sonucu (Mantar hastalıklarının ana nedenidir diyebilirim çünkü havasız nemli ortamda etki göstermeye başlarlar) E-coli Salmonella' nın yanında hafif kalacağı kitlesel ölümlere neden olacak zincirleme hastalıklara davet çıkarır. Çok sayıda canlı telef olur dikkat ediniz.
Unutmayın temiz hava ve güneş birçok zararlı etkeni ortadan kaldırır. Ayrıca canlıların D vitamin ihtiyaçları da doğal yollarla karşılanmış olur.
Teşekkürler sağlıklı mutlu günler.