fikir alışverişi

zeki ankara

Uzman Üyemiz
Adı
Zeki
Soyadı
Mülayim
deneyimli üreticilerimizden kendilerine has teknik ve takdikleri anlatmalarını rica ediyorum.saygılarımla.

kervanser

Sayfa Yöneticisi
Yönetici
Web sitesi
www.muhabbetkusuureticileri.org
Adı
Selahattin
Soyadı
GÜÇLÜ
arkadaşlar bugün zeki kardeşimiz beni aradı uzun bir müddet sohbet ettik birtakım bilgileri paylaştık zeki kardeş arkadaşlarımızdan illaki fikirlerini beyan edeceklerdir saygılar

kervanser

Sayfa Yöneticisi
Yönetici
Web sitesi
www.muhabbetkusuureticileri.org
Adı
Selahattin
Soyadı
GÜÇLÜ
mesela ben birkaç başlık atayım arkadaşlarımız  başlık üzerinde sırasıyla fikirlerini beyan edebilirler
1- her arkadaşımız kendi mama tarifini yazabilir
2- her arkadaşımız kendi yem karışımını yazabilir
3- her arkadaşımız kendi kuşlarını nasıl eşleştirdiklerini belirtebilir
4- her arkadaşımız kendi kuşlarına netür yeşillik verdiğini yazabilir
5- her arkadaşımız kendi kuşlarına hangi vitaminleri verdiğini vs  vs vs kısacası nasıl bir üretici olduğunu belirtebilir

Sinan BULUT

Üyemiz
Adı
Sinan
Soyadı
Bulut
Abi en güzel mama kuşlarımızın alıştığı ve fayda gördüğümüz mamadır bence içine bazen yeni katkılar yapabiliriz ama benim şahsi fikrim kuşu alırken aldığımız kişinin besleme periyodunu bilmek lazım.

polarci

Takipçi Üyemiz
Adı
ismail
Soyadı
paşalar
mrh abilerim:
kullandıgım mama 25 çift için : 2 havuç,1 salcalık bıber,2 yumurta kabuklarıyla beraber  ve cici bebe  ve fenni yem karısımı tozu aldıgı kadar  kullanıyorum.
  vitamin olarak avisol ve avi-vit kullanıyorum fakat degiştirecegim suluklarda  berbat koku yapıyor.
    yeşillik olarak sadece maydonoz ve marul kullanıyorum.
    yemide ak darı,kızıl darı ve  aspur  karısımı seklınde  kullanıyorum.
fenni yemde ne  alaka diyeceksınız ben cok faydasını gordum sahsen

memot

Üyemiz
Adı
mehmet
Soyadı
iplikcioğlu
Merhaba.
Ben mama için:Bebe bisküvisi,kırıntı galeta,yumurta kabuğu veya mürekkep balığı sırtı tozu,irmik. katıyorum blendırda un halıne getirip.kavanoza koyuyorum ve daha sonra kuşlara sunarken isteğe bağlı olarak.yumurta,brokoli,ıspanak,havuç isteğe ve yaz, kış diyetine bağlı olarak hazırladığım un halinde ki karışıma katıyorum.VE KUŞLARA SUNUYORUM.
    Kuşlarım genelde yem seçici olduğu için en sevdikleri aspur oranını yüksek tutuyorum.yoksa yemleri ziyan ediyorlar.%45 aspur %30 beyaz darı% 17dier darı karışımları %3  nijer %5 dier karışımlar(keten,kendir,,vs) %45 lik ve %30 luk kısım değişmez geriye kalan kısım mevsime göre değişiklik gösterebilir.çünkü %5 lik kısım yağlı tahıllardır.mevsimine göre degişebilir.
  MEYVVE VE SEBZE:genelde ben mevsimin de meyve ve sebze vermekteyim.benim kuşlar havuc,maydanoz,elma,portakal, en sevdikleridir.herhafta devirdaim şeklinde birer sıra ile vermekteyim.
  Ben hafta da besleme şekline göre 1 2 sefer suluklarına vıtanım avisol karıştırırım.ama vitamın kullanımı oldukça aza indirgemeye çalışıyorum. saygılarımla

KurKur

Uzman Üyemiz
Adı
Yılmaz
Soyadı
KURŞUN
    Geçtiğimiz hafta tanıdığım bir Üretici beni çok şaşırtmıştı (Adının açıklanmasını istemiyor).  Kuşlarına sadece karışık darı, Islatılmış ekmek ve makarna veriyor..
    Yumurta yok. Sebze maması yok.. 
    O kadar ısrar etmeme rağmen "Sebze vermem, Benim kuşlarımın Yemek Kültürü bu. Değiştirmem" dedi. O kişi bu şekilde üretim yapıyor.

Ben Kuşlarıma her gün Kıvırcık veriyorum, Severek yiyorlar ve ishal durumu yok. 
    İshal durumu neden yok ?    Çünkü onlar doğduğu günden bu zamana Kıvırcıkla büyüdüler; Anneleri gibi..
    Kuşlarımıza, "Geri Zekalı Kuş" muamelesi yapmayalım, Onlar bir çok konuda Biz İnsanlardan daha zekilerdir. Sevdikleri yiyecekleri fazlasıyla verelim, yesinler. Bu bir hata bile olsa, Bu hata onların vücut direncini güçlendirecek tir (Sebze kaynaklı ishali haşlanmış patates, tarçın yahut dal darı ile dengeleme yoluna da gidebiliriz)..

Menüye dahil edilecek yeni bir besin için 5........10 tekrar yapmamız gerekebilir; İlk salatalık verdiğim zamanları hatırlıyorum: ilk 5 denemede verdiğim gibi aldım, 6.sında sadece bir tanesinin yiyor olduğunu görmek beni yeniden umutlandırmıştı. Sonra sonra diğerleri de yemeğe başladı şimdi hepsi yiyor.
    Sadece sarı darı ile beslenmiş bir MuhabbetKuşuna karışık darı verdiğimizde, O yine sarıları seçip yemeye devam edecektir; Hatta belkide üst kısmını döküp sarı olanları seçecektir.   

Beslenme Alışkanlığı yada "Yemek Kültürü" muhakkak her Üretimhanede farklı farklı dır.  Yeni bir MuhabbetKuşu alacaksak önerim; hangi besinlerle yetiştiğini öğrenelim ve onu/onları kendi kuşlarımızın besleme kültürüne adapte ederken özellikle ilk günlerde alışık olduğu menüyle ağırlayalım..

Kültür: Tercihlerle artabilecek bir birikim..

rabbani

Uzman Üyemiz
Adı
ÜNAL
Soyadı
YILMAZ
Bu besinleri kafes usulündemi  salmadamı veriyor veya her ikisi içindemi gecerli 

KurKur

Uzman Üyemiz
Adı
Yılmaz
Soyadı
KURŞUN
  Her iki besleme usulünde de verilebilir Ünal Bey,
  Salma usulü ise tepsiyle verin, Kafes ise tek tek mamalıklara koymak durumundasınız..

rabbani

Uzman Üyemiz
Adı
ÜNAL
Soyadı
YILMAZ
Beni hoş karşılayın  bildiğim için değil bilmediğimden soracağım makarna yağ bağlama  acısından bu tür besleme  tetikleme olmazmı  derseniz neden olsun  darı veya diğer  yemlerdende olur ama makarna  ile bu şekilde üretim olabilir  yavru alımı  nasıl ???  ardından  bu şekilde beslediği kuşları diğer üretcilerin elinde tutuğu  zaman süresince tutuyormu bu şekilde beseleme ile diğerlerinden bi farklılık varmı  benim düşüncem  alakası olmayan noktalar olabilir kusurum varsa affola şimdiden

KurKur

Uzman Üyemiz
Adı
Yılmaz
Soyadı
KURŞUN
  Ünal Bey, Makarla ile beslenilmesini kimseye önermiyorum, kendimde kuşlarıma vermiyorum, Fazlası yağlanmaya sebep olacaktır. İleri derecede yağlanmış bir MuhabbetKuşu çiftleşemez, hatta tünekte bile duramayanı gördüm.

rabbani

Uzman Üyemiz
Adı
ÜNAL
Soyadı
YILMAZ
Bu kişi vebal alıyor çok yazık  bunu yaptığı için kendi ölcüsünde bi üretici ile kıyas ederse ne kadar yanlış yaptığını fark eder umarım  bu fikirden vazgecer üstad

Sel@m Ve Du@ İle

ilker

Uzman Üyemiz
Adı
ilker
Soyadı
ERTÜRK
Yılmaz KURŞUN' Alıntı:
    Geçtiğimiz hafta tanıdığım bir Üretici beni çok şaşırtmıştı (Adının açıklanmasını istemiyor).  Kuşlarına sadece karışık darı, Islatılmış ekmek ve makarna veriyor..
    Yumurta yok. Sebze maması yok.. 
    O kadar ısrar etmeme rağmen "Sebze vermem, Benim kuşlarımın Yemek Kültürü bu. Değiştirmem" dedi. O kişi bu şekilde üretim yapıyor.

Ben Kuşlarıma her gün Kıvırcık veriyorum, Severek yiyorlar ve ishal durumu yok. 
    İshal durumu neden yok ?    Çünkü onlar doğduğu günden bu zamana Kıvırcıkla büyüdüler; Anneleri gibi..
    Kuşlarımıza, "Geri Zekalı Kuş" muamelesi yapmayalım, Onlar bir çok konuda Biz İnsanlardan daha zekilerdir. Sevdikleri yiyecekleri fazlasıyla verelim, yesinler. Bu bir hata bile olsa, Bu hata onların vücut direncini güçlendirecek tir (Sebze kaynaklı ishali haşlanmış patates, tarçın yahut dal darı ile dengeleme yoluna da gidebiliriz)..

Menüye dahil edilecek yeni bir besin için 5........10 tekrar yapmamız gerekebilir; İlk salatalık verdiğim zamanları hatırlıyorum: ilk 5 denemede verdiğim gibi aldım, 6.sında sadece bir tanesinin yiyor olduğunu görmek beni yeniden umutlandırmıştı. Sonra sonra diğerleri de yemeğe başladı şimdi hepsi yiyor.
    Sadece sarı darı ile beslenmiş bir MuhabbetKuşuna karışık darı verdiğimizde, O yine sarıları seçip yemeye devam edecektir; Hatta belkide üst kısmını döküp sarı olanları seçecektir.   

Beslenme Alışkanlığı yada "Yemek Kültürü" muhakkak her Üretimhanede farklı farklı dır.  Yeni bir MuhabbetKuşu alacaksak önerim; hangi besinlerle yetiştiğini öğrenelim ve onu/onları kendi kuşlarımızın besleme kültürüne adapte ederken özellikle ilk günlerde alışık olduğu menüyle ağırlayalım..

Kültür: Tercihlerle artabilecek bir birikim..
ÇOK DOĞRU