Kanarya ırkları

kervanser

Sayfa Yöneticisi
Yönetici
Web sitesi
www.muhabbetkusuureticileri.org
Adı
Selahattin
Soyadı
GÜÇLÜ
KANARYA IRKLARI

Kanaryaları üç ana grupta toplayabiliriz.

1- Ötüm kanaryaları
2- Renk kanaryaları
3- Şekil kanaryaları

1-ÖTÜM KANARYALARI

a- ROLLER: Almanya'nın ''HARZ'' yöresinde harz dağları eteklerinde elde edilip geliştirilen kendien ahs nağmeleri çok güzel bir ahenkle şakıma ustalarıdır. Nefes alırken ve verirken ötüşüne devam eder. Çeşitli renklerde yetiştirilen ve nagmeleri özel deyimler ile sınıflandırılan roller makamlarını peşpeşe sıralar. Bu değişik makamlar rule ve mıarıldanma ile başlar sus sesi, çınlamalar. fülüt vs. ile devam eder.
b- MALİNUA: Belçikanın ''MALİN'' kentinde elde edilen bu ötüş kanaryası üstün ötüş stili ve makamları ile rollerden farklılıklar gösterir. Bu ik kanarya türünün uluslararası ötümlü müsabakaların özel puanlama sistemi vardır. kanaryalar aldıkları puanların sertifikaları ile değer kazanır.
c- BÜLBÜL ÖTÜŞLÜ Bu kanaryalar özellikle yurdumuzda yetiştirilir.

2-RENK KANARYALARI (color canary)

sahip oldukları renklere göre isimlendirilirler.
a-lipochrome seri: Açık sarı, Koyu sarı, kula, dominant beyaz, recessive beyaz. dimorpic. ıvory. pastel, kırmızı oranj, apricot.
b-Yeşil seri Hafif yeşil, altuni yeşil, kula yeşil, oranj bronz yeşil, kızıl bronz, mavi, açık mavi, gri mavi
c-Kahverengi seri Altuni kahve, Gümüş kahve, kızıl kahve, Kızıl oranj kahve; oranj kahve
d-alacalı seri Altuni alaca, gümüş alaca, kırmızı alaca, oranj kızıl alaca, oranj alaca
e-isabel seri Altuni isabel, gümüş isabel, kırmızı isabel, oranj kızıl isabel, oranj. isabel. pek çok uzun süren araştırma, çapraz eşleme ile geliştirilerek elde edilen bu renk serileri günümüz kanaryacılıgının en yeni örneklerini teşkil etmektedirler. Müsabakalarda net ve kusursuz güzellikte tam bir seri (color Canary) büyük jürüiden en yüksek puanı toplar.

3-ŞEKİL KANARYALARI KATEGORİLERİ:

A=Firilled (kıvırcık) kanarya
1-Parisian Frilled Canary a-Color frill b-Badouaner
2-Northen Dutch Frill (Kuzey Holandez)
3-Southem Dutch Frill (Güney Hollandez)
4-Swis Frill(İsviçre Kıvırcığı)
5-Gibber İtalicus (İtalyan kıvırcığı ve kanburu) Kategory
B= Posture Canaries (Biçim Kanaryaları)
1-Belgian bult (belçika Kanburu)
2- Scotch Fancy
3-Muncher
4- Japanese hoso Kategory
C= Form Canaries
1- Border Fancy
2- Raza
3- Norwich
4- Yorkshire a-Continental type b-English type
5- Bernese Canary
6- Fife Fancy
7- Lizard Kategory
D= Tepeli kanaryalar
1- Gloster a-Corona(tepeli) b-Consort(düz)
2- German a-crested b-non crested(tepesiz)
3- Crested canary(tepeli kanarya) a-Crested(tepeli) b_Crest-bred(Bozuk tepe)
4- Lancashire a-crested(tepeli) b-non crested (tepesiz)

kyler

Uzman Üyemiz
Web sitesi
www.hobihanem.com
Adı
M. Yalçın
Soyadı
Yılmaz
bende var bakalım 2 çift abi bir al mozaik diğeride ne bende bilmiyorum :) altında yumurta var bakalım ondan yüzümüz gülücekmi.

Adı
Hacı Muhiddin
Soyadı
KESKİNKILINÇ
Kanarya valla zor ben muhabbette zorlanıyorum bide kanaryada üreme zamanı falan filan offff offff

Manituya

Üyemiz
Adı
Ahmet
Soyadı
Uygur
Valla bendede bir 50-60 takım kadar var ama bu sene azaltıp sezon bitimi muhabbete agırlık vermeyi düşünüyorum.

Manituya

Üyemiz
Adı
Ahmet
Soyadı
Uygur
Ahmet bey valla yorkshire,gloster,grest,lizart,bakıri,agat mozaik,al mozaik,malta var elimde fiyatlar cinslerine göre degişiyor ayrıca damızlık ve yeni yavru oluşlarına görede tabiki york ciftleri 200-250 arası gloster,lizart,bakırı ve mozaik türlerinin cifti 150-200 arası grestlerin cifti 200 milyon yavrularda aylık durumlara göre fiyatlanıyor.ama su ara sezonda oldukları için satmıyorum sezon bitimi daha uygun fiyatlara birazını çıkarcam 50 cift var 30 bırakcam muhabbetide 30 ciftten 100 yapmayı düşünüyorum 15 ciftte melezlerde üretimim var 10 ciftte hint bülbülü var.saygılarımla

Ramazan Demet

Uzman Üyemiz
Adı
Ramazan
Soyadı
Demet
Manituya' Alıntı:
Ahmet bey valla yorkshire,gloster,grest,lizart,bakıri,agat mozaik,al mozaik,malta var elimde fiyatlar cinslerine göre degişiyor ayrıca damızlık ve yeni yavru oluşlarına görede tabiki york ciftleri 200-250 arası gloster,lizart,bakırı ve mozaik türlerinin cifti 150-200 arası grestlerin cifti 200 milyon yavrularda aylık durumlara göre fiyatlanıyor.ama su ara sezonda oldukları için satmıyorum sezon bitimi daha uygun fiyatlara birazını çıkarcam 50 cift var 30 bırakcam muhabbetide 30 ciftten 100 yapmayı düşünüyorum 15 ciftte melezlerde üretimim var 10 ciftte hint bülbülü var.saygılarımla
ahmet bey maşallah hayvanat bahçesi gibi bu kadar çeşit nuhun gemisine aldığı hayvan kadar varlar ;)

Manituya

Üyemiz
Adı
Ahmet
Soyadı
Uygur
Ramazan bey yapmışken tam yapalım dedik kuş üretimini mekanımızda varken geniş simdiki planlar sultan ve sevda damızlıkları bide muhabbeti çovaltmak hayırlısı artık

Yaşar yılmaz

Uzman Üyemiz
Adı
Yaşar
Soyadı
Yılmaz
Manituya' Alıntı:
Ramazan bey yapmışken tam yapalım dedik kuş üretimini mekanımızda varken geniş simdiki planlar sultan ve sevda damızlıkları bide muhabbeti çovaltmak hayırlısı artık
vallahi size bravo bütün kuşların bakımı yiyecekleri değişik değişik becerebilmek çok önemli vallahi sizi kutluyorum daha evvelki resimlerinizi görmüştüm onun için yazdım

Manituya

Üyemiz
Adı
Ahmet
Soyadı
Uygur
Yaşar bey yorumlarınız için çok teşekkür ederim.Her zaman bu taraflarada yolunuz düşerse misafirim olarak beklerim saygılarımla