Kuşlar kafeste neden kanat çırpar ?

blackdevil41

Uzman Üyemiz
Adı
Hilmi
Soyadı
AKYILDIZ
Biliyoruz ki hepimizin kuşları kafesin içindeyken tüneğe ya da tellere ayaklarıyla tutunup hızlıca kanat çırparak yem kabuklarını heryere saçarlar nedeni
Kuşlarda diafram yoktur. Akciğerleri bizim gibi şişip gevşemez. Uçuş esnâsında kanat çırpma sonucu, göğüs kemiğinin açılıp kapanmasıyla hava keselerine yapılan basınçla akciğerler körüklenir ve hava akciğerlere rahatlıkla girip çıkar. Akciğerlerin bu özelliği solunumun çabuk olmasına ve dolayısıyla besinlerin oksijen tarafından çabuk yakılarak kuşlar için gerekli yüksek enerjinin elde edilmesini sağlar.

uçamayan kuşlar bile çoğu kez kanat çırpma hareketini yaparak oksijen ve kan akışını hızlandırıp daha sağlıklı bir şekilde besin yakılımını sağlar

vky88

Takipçi Üyemiz
Adı
Volkan Kemal
Soyadı
YALAV
Evet bu kanat çırpma hareketini tavuklarda yapıyor Paylaşım için teşekkürler .

gokhan943

Üyemiz
Adı
Gökhan
Soyadı
KARTAL
peki abiler evde beslenen kuşların gece yarısı anidan çıldırmış gibi ötüşmeleri ve kanat çırpmalarının sebebi nedir? benim evde beslediğim bir çiftim bunu alışkanlık edindi gece 1 gibi uykudan kaldırıyo gürültüleri.

murat kabayel

Uzman Üyemiz
Adı
murat
Soyadı
kabayel
bir şeyden ürkmüşlerdir .aynı saatte olması icin senin duyamadıgın yada görmedigin bir şey onları rahatsız ediyordur.

gokhan943

Üyemiz
Adı
Gökhan
Soyadı
KARTAL
acaba benim horlama sesim mi çıldırtıyo bu kuşları:) bazen kendi horlama sesime ben bile uyanıyorum:)