Kuşlara Verilecek Besinlerde Nelere Dikkat Etmeliyiz

ERGÜNAHSAP

Uzman Üyemiz
Adı
Şahin
Soyadı
GÜNGÖR
Mesela bir elmayı kuşlarınıza verirken kendinize sorun: Ben bu elmayı yer miyim? Elma uzun süre beklemiş ve içindeki şekeri alkole dönüşmeye başlamış ve dışı hafifçe de olsa pörsümüşse, siz yemezsiniz. O halde kuşlarınıza da vermeyiniz. Çekirdeklerini özenle ayıklayınız. Elma çekirdeği zehirlediği için verilmez.

Hazır mama kullanıyorsanız iyisinden ve iyi korunmuş olanını tercih ediniz
Havuç da kullanacaksanız, başındaki yeşil bölümü vermeyiniz. Buda zehirler.

Sebze ve meyveleri mutlaka dezenfekte edip bol su ile yıkadıktan sonra kurulamadan vermeyiniz. Aksi taktirde kuşunuz ishal olabilir. Yeni başlayan üreticilerin en sık yaptıkları hata, verecekleri besinlerin miktarını çok tutup sıklığını ayarlayamamalarıdır. Yavruların ilk üç günlerinde anne kuşa yeşillik verilmez.

Yem alırken tanıdığınız bir yemciden, dolgun ve mutlaka çimlenecek kalitede ve dışı parlak görünümlü yemleri yemleri alınız.Kuşlarınızı aşırı beslemeyiniz. Bulunduğu kafese veya salmaya yani günlük aktivitesine uygun yem veriniz

forumfrom

Üyemiz
Adı
Mehmet
Soyadı
Kıdır
Yav arkadaş bize gelen kuşlar neden böyle çok nazikler. Avusturalyada ne bulursa yiyorlar, bizim burdaki serçeler gibi. Tazesini bayatınımı nerden araştıracak kuş, ne bulursa yiyor. Biz üretmek amacıyla salmaya, kafese attığımızda yok bundan fazla verme, yok şu zehirler, yok şu ilaç yok bu dezenfekte. Ya çok nazik bir kuş cinsi bu.

ERGÜNAHSAP

Uzman Üyemiz
Adı
Şahin
Soyadı
GÜNGÖR
Mehmet bey Avusturyada kuşlar doğal ortamlarında istediğini seçip yiyebilme lüksüne sahipler. Bizde ise devamlı aynı şeyleri yemeleri yönünde diretme var. Bunu yaparkende en azından düzgün olanını iyi olanını verelim değilmi.

forumfrom

Üyemiz
Adı
Mehmet
Soyadı
Kıdır
ŞAHİN GÜNGÖR' Alıntı:
Mehmet bey Avusturyada kuşlar doğal ortamlarında istediğini seçip yiyebilme lüksüne sahipler. Bizde ise devamlı aynı şeyleri yemeleri yönünde diretme var. Bunu yaparkende en azından düzgün olanını iyi olanını verelim değilmi.
Öyle tabi. benim dediğimde o zaten, mesela kuşa fazla yeşillik verince ishal oluyor, hem yem var önünde hemde yeşillik. Niye fazla yediğini anlamıyor yeşillikten, neden hasta oluyor.  ama dışardaki kuşlar sürekli yeşilliğin içinde. Tohumda yiyor, yeşillikte. benim anlamadığım da bu. Onlar niye hasta olmuyor. Bizdeki yapılanlarmı hatalı yoksa kuşlarmı narin ? yoksa nesil giderek zayıflıyor mu ?

bilaldeg

Takipçi Üyemiz
Web sitesi
www.fotokritik.com
Adı
bilal
Soyadı
değirmenci
Mehmet Kıdır' Alıntı:
ŞAHİN GÜNGÖR' Alıntı:
Öyle tabi. benim dediğimde o zaten, mesela kuşa fazla yeşillik verince ishal oluyor, hem yem var önünde hemde yeşillik. Niye fazla yediğini anlamıyor yeşillikten, neden hasta oluyor.  ama dışardaki kuşlar sürekli yeşilliğin içinde. Tohumda yiyor, yeşillikte. benim anlamadığım da bu. Onlar niye hasta olmuyor. Bizdeki yapılanlarmı hatalı yoksa kuşlarmı narin ? yoksa nesil giderek zayıflıyor mu ?
bulundukları doğa ve iklimler değişip genleri de oldukça farklılaştıktan sonra bağışıklık sistemlerinin zayıflamasına pek şaşırmamamız gerekiyor aslında. hele buna bir de daha yem kırmaya başlarken yaptıkları yolculuklar, kimi zaman kalabalık kafesler, uygunsuz ortamlar vs. derken pek çok sorun ortaya çıkıyor elbette. Sağlıklı çiftlerden alınıp aynı ortamda, üretimhanede üretilen, yani bu ortam ve sisteme alışan kuşların daha dayanaklı ve verimli olmaları da ayrı bir gerçek.

bir de, doğada da pek çoğu telef oluyordur daha yumurtadan çıkma evresinden itibaren ama biz haliyle en güçlü olup hayatta kalanları görüyoruz.

enginersin

Uzman Üyemiz
Adı
engin
Soyadı
ersin
Mehmet Abi sana sonuna kadar katılıyorum bende seningibi düşünüyorum ancak doğada yaşıyan hayvanlar bence neyin ne derecede yenmesi gerektiğini gayet iyi biliyorlar oda kuş buda kuş diyesim geliyor ama bence öyle değil çünkü biz kuşlara ne verirsek onu yiyiyorlar o hayvanlar zehirli olan bişiyi yidiklerinde onun zehirleme yapmaması için başka bi yiyeceğide alıp kendilerini korumaya alıyorlar diye düşünüyorum birde fazla hijyenik olayı beni daima düşündürüyor nedeni ise kuşlarımızı çok nazik yetiştiriyoruz en ufak bir dikkatsizlikte isal üşütme bişiler oluyor herşeyi doğal haline bir türlü bırakamıyoruz ben bir kümes gördüm o kümese değil kuş hiçbir canlının girmemesi gerek yediği yemi mamayı herhangimiz kuşlarına verse direk ölür ancak inanın yuvalıklarda en az 6 adet yavru var ve yavruları görseniz hayretler içinde kalırsınız topaç gibi maaşallah canlıları birazda mikroplar ile tanıştırmak en iyisi galiba ben anlamadım bu işi gitti kendin ne özenle gıda tüketiyorsam kuşlarımada aynı özeni gösteriyorum ben onları çocuklarım gibi besliyorum

forumfrom

Üyemiz
Adı
Mehmet
Soyadı
Kıdır
Bizim köydeki evde garaj şeklinde 1 tarafı bahçeye açılan bir bina var, hersene 6-7 tane kırlangıç gelir eğer bozulduysa yuva yapar, hemen yumurtlayıp, yavru yapar. Bazan yılda 1 tane yumurta, bilemedin 1 tanede yavru atar. Gerisini beslerler. uçururlar, seneye tekrar gelirler. Doğadakiler öldürmüyor. Telef etmiyor. Sağlıklı ana baba fikrine katılmamak mümkün değil zaten. Belkide beslenme alışkanlıklarını, verdiğimiz besinleri tekrar düşünmemiz gerekli.

kervanser

Sayfa Yöneticisi
Yönetici
Web sitesi
www.muhabbetkusuureticileri.org
Adı
Selahattin
Soyadı
GÜÇLÜ
enginersin' Alıntı:
birde fazla hijyenik olayı beni daima düşündürüyor nedeni ise kuşlarımızı çok nazik yetiştiriyoruz en ufak bir dikkatsizlikte isal üşütme bişiler oluyor
Engin bu yazılan yanlış temizlik hijyen gibisi varmı?

enginersin' Alıntı:
kendin ne özenle gıda tüketiyorsam kuşlarımada aynı özeni gösteriyorum ben onları çocuklarım gibi besliyorum
Engin buda  çok doğru olması gerekende bu kuşlarımızdaki hastalıkların,ölümlerin % 90 üreticiden kaynaklandığını unutmayalım

ERGÜNAHSAP

Uzman Üyemiz
Adı
Şahin
Soyadı
GÜNGÖR
Mehmet Kıdır' Alıntı:
ŞAHİN GÜNGÖR' Alıntı:
Aynen dediğiniz gibi Mehmet bey nesilgiderek zayıflıyor. Evcilleşen hayvanlardada bu sorunun ortaya çıkması normal. Çünkü doğada istediği gibi uçup gezebiliyor. Ama evcil kuşlar ömürlerinin tamamını küçücük bir alanda geçiriyor