Kuşlarda Tuvalet Eğitimi

kervanser

Sayfa Yöneticisi
Yönetici
Web sitesi
www.muhabbetkusuureticileri.org
Adı
Selahattin
Soyadı
GÜÇLÜ
Kuşlarda Tuvalet Eğitimi

Kuş beslemenin en büyük sıkıntılarından biriside kuşların pisliklerini temizlemektir. Ama bu yazıyı okuduktan sonra bunun aslında başedilebilir bir sorun olduğunu anlayacaksınız. Kuşlar kediler ve köpeklere nazaran daha zor eğitilselerde bu imkansız değildir.

Kuşlara vermenin ilk kuralı öncelikli olarak kendinizi eğitmektir. Kuşunuzun tuvalet ihtiyacını görmeden önceki hal ve hareketlerini ineceleyerek bu işe başlayabilirsiniz. Kuşlar türleri ve karakter yapılarına göre tuvaletlerini yapmadan önce bir hareketle belli ederler bu duruşundaki değişiklik, kuyruk tüylerindeki hareket veya bakışlarındaki değişkilik olabilir.

Dikkat edilmesi gereken diğer bir konuda kuşunuzun bu ihtiyacını hangi sıklıklarla gerçekleştirdiğidir. Birçok kuş 5 - 10 aralıklarla tuvaletlerini yapabilirler ama bu tamamen kuşlara göre değişmektedir. İki tuvalet arasındaki süreyi tesbit ettiğinizde bu ilk adımı atmış olacaksınız ve bundan sonra kuşunuzun tuvaletinin neresi olduğunu belirlemeniz gerekecek. Tuvalet olarak belirleyeğiniz yer kuşun kendi kafesi, bir gazete kağıdı çöp kovası olabilir en sık tercih edilen yer ise boş bir kağıttır çünkü taşıması ve atması çok kolaydır.

Bundan sonraki adım daha önceden izlyerek tesbit etmiş olduğunuz kuşunuzun tuvalet saati geldiğinde belirlediğiniz tuvaletin üzerine kuşunuzu koymak olacaktır. Kuşunuzun 15 dakikada bir tuvatletini yaptığını düşünürsek en son tuvaletinden itibaren 15 dakika geçtiğinde kuşunuzu tuvaletine yerleştirin ve izlemeye devam edin bazı zamanlarda kuşunuz bü sürelerin dışına çıkıp tuvaletini yapmayabilir bu durumda 2 -3 dakikalığını kuşunuzun oynamasına izin verin ve tekrar tuvaletine yerleştirin.

Kuşunuz doğru yere tuvaletini yapmaya başladığında da onu hemen ödüllendirin. Zamanla kuşunuz doğru yere tuvaletini yaptığında ödüllendirileceğini bileceği için tuvaletine alışacaktır. Bazı durumlarda bu aylarca sürebilir ve arada kazalar olabilir ümitsizliğe kapılmayın ve kuşunuza kızmayın.

Sabır ve kuşunuza vereceğiniz destekle insanlar veya mobilyalar üzerine tuvaletin yapılmayacağını öğrenecektir.

www Petsepet.com

ulas

Üyemiz
Adı
ulaş
Soyadı
inan
çok değişik bir bilgi  ???aama kaç kişi uyguladı ve basardı çok merak ediyorum.paylasım için tesekkürler.

Ramazan Demet

Uzman Üyemiz
Adı
Ramazan
Soyadı
Demet
çok zor bir mesele banada çok zor gibi geldi kuş bu ya ne zaman ne yapacağını bilemezsinki

Yahya SAYIN

Uzman Üyemiz
Adı
Yahya
Soyadı
SAYIN
Tek kuş besleyenler için çok güzel bir bilgi, Paylaşım için teşekkürler...

Yaşar yılmaz

Uzman Üyemiz
Adı
Yaşar
Soyadı
Yılmaz
evet evinde hobi olarak tek kuş için olabilir sabır işi

ERGÜNAHSAP

Uzman Üyemiz
Adı
Şahin
Soyadı
GÜNGÖR
Paylaşım için teşekkürler abi

KurKur

Uzman Üyemiz
Adı
Yılmaz
Soyadı
KURŞUN
    O kadar Masum ve Dürüstler ki, onlara her şey serbest.. 
    Paylaşımın için Sağ Ol Selahattin Abi..

babadostum

Takipçi Üyemiz
Adı
Mehmet
Soyadı
Yorulmaz
Abicim insanın çok iyi bir gözlemci olması gerekiyor kanaatindeyim ve gerçekten sabır gerektirir sanırım bana ıslak mendille pisliklerini temizlemek şimdilik daha kolay gibi geliyor. Cesaretlendiğimde düşünülebilir

murat kabayel

Uzman Üyemiz
Adı
murat
Soyadı
kabayel
bende 2 çift kuş var hep aynı yere yapıyor bıraksam piramit gibi yükselecek santim şaşırmıyor mubarek

Coşkun Ödemir

Uzman Üyemiz
Çok bilgilendirici ve teşfik edici bir makele. İleride denemek istiyorum. Sabrın meyvesi acı yemesi tadlıdır. Belkide başarabilirim. Ama önce bir kuş saihibi oluyum. Eminim çok şey yapacağım :)